Od sierpnia kolejna linia autobusowa ma połączyć Lublin ze Świdnikiem

Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, od początku sierpnia Lublin ze Świdnikiem połączy kolejna linia komunikacji miejskiej. Autobusy linii nr 35 pojadą z os. Felin przez Kalinówkę, obok cmentarza w Świdniku do ronda z helikopterem.

 

Na finiszu są już rozmowy władz Świdnika z Zarządem Transportu Miejskiego w Lublinie dotyczące uruchomienia kolejnej, czwartej już linii autobusowej, łączącej sąsiadujące ze sobą miasta. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, od 1 sierpnia pojazdy wyruszą na trasę. Autobusy linii nr 35 będą kursować od pętli na Felinie następnie obok stacji paliw w Kalinówce wjadą w drogę serwisową biegnącą wzdłuż trasy S12/17 po stronie gminy Głusk.

Następnie przez wiadukt nad ekspresówką i Al. Lotników Polskich przejadą na teren Świdnika. Dalej trasa wiedzie drogą serwisową do ul. Wyszyńskiego, obok cmentarza, ul. Klonową, Kusocińskiego i ulicą Racławicką do ronda z helikopterem, gdzie zlokalizowano przystanek końcowy.

Uruchomienie nowej linii jest reakcją na potrzeby mieszkańców tej części miasta, którzy zostali pozbawieni komunikacji publicznej. Największym jednak problemem, był brak dojazdu do położonego na obrzeżach Świdnika cmentarza. Prywatny przewoźnik, który obsługiwał trasę wiodącą przez Drogę Męczenników Majdanka, Kalinówkę i Kolonię Krępiec, od kwietnia zawiesił działalność na tej linii.

Pomoc w rozwiązaniu tej sprawy zadeklarował burmistrz Świdnika Waldemar Jakson. Zaraz później rozpoczęły się rozmowy władz miasta z Zarządem Transportu Miejskiego w Lublinie. Nowym połączeniem ze stolicą województwa zainteresowana była także gmina Głusk. Od początku nie planowano przedłużania żadnej z obecnych linii, lecz uruchomienie całkowicie nowej. Wszystko po to, by po dojechaniu na Felin, pasażerowie mieli możliwość przesiadki do pojazdów kursujących do większości dzielnic Lublina.

Ustalony został już wstępny rozkład jazdy. W dni powszednie autobusy linii 35 pojadą pięć razy dziennie w obu kierunkach, zaś w weekendy po cztery razy dziennie. Tak jak w przypadku każdej linii podmiejskiej, konieczne okazało się dofinansowanie ze strony gminy. Do końca roku utrzymanie nowej linii ma kosztować blisko 40 tys. złotych.

Pierwsza linia komunikacji miejskiej, która połączyła oba miasta, zaczęła kursować w połowie maja 2012 roku. Początkowo pomiędzy Lublinem a Świdnikiem kursowały tylko autobusy nocne, jednak mieszkańcy zaczęli domagać się uruchomienia komunikacji dziennej. Dlatego też od początku października 2013 roku do Świdnika skierowano wybrane kursy linii nr 55. Z kolei w sierpniu ub.r. ruszyło kolejne połączenie. Tym razem przez tereny gmin Mełgiew i Wólka a następnie Świdnik skierowany został autobus linii nr 5.

(fot. lublin112)
2016-07-04 16:36:39