Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelskie lotnisko świętuje trzecie urodziny. Były podsumowania, są też plany na następny rok

Po jedenastu miesiącach wykonany plan na ten rok, ok. 40 procentowy wzrost ilości pasażerów, uruchomienie bazy operacyjnej Wizz Air oraz trzy nowe połączenia – tak w skrócie można podsumować 2015 rok na lubelskim lotnisku. W nadchodzącym roku ma się rozpocząć rozbudowa terminala, planowane są też kolejne nowe połączenia.

W czwartek władze Portu Lotniczego Lublin podsumowały trzy lata działalności lotniska. Dokładnie 17 grudnia 2012 roku wystartował stąd pierwszy samolot rejsowy. Wyniki są bardzo dobre, o czym świadczy około 40 procentowy wzrost ilości pasażerów w porównaniu rok do roku, a także uruchamiane nowe kierunki lotów, które cieszą się powodzeniem wśród mieszkańców naszego regionu. Na bieżący rok planowane było obsłużenie 230 tysięcy osób. Po 11 miesiącach okazuje się, że z lotniska skorzystało już 237 tys. pasażerów, a to nie koniec, gdyż w grudniu ma być kolejnych 30 tys. a nawet więcej. Miesiąc ten jest bowiem jednym z ważniejszych dla linii lotniczych, gdyż zwłaszcza w okresie świąteczno-noworocznym notowane są rekordowe obłożenia miejsc w samolotach.

Jak zapewniają władze lotniska, na tak dobry wynik wpłynęło kilka czynników. Było to uruchomienie przez Wizz Air bazy operacyjnej, dzięki temu pojawiły się także trzy nowe połączenia lotnicze: Doncaster Sheffield, Bruksela (Charleroi) oraz Glasgow. Jednocześnie Ryanair przywrócił popularne wśród pasażerów połączenie z Dublinem, z kolei Lufthansa na kilku kierunkach zwiększyła częstotliwość lotów. Mniej niż zakładano było za to pasażerów korzystających z lotów czarterowych. Jednak ten słaby wynik spowodowany był głównie poprzez decyzje operatorów biur podróży, którzy często zmieniali miejsca skąd pasażerowie mieli wyruszać na wakacje.

W planach na nadchodzący rok jest przede wszystkim utrzymanie wzrostu ilości pasażerów, a także rozbudowa budynku terminala i uruchomienie lotów do kolejnych miast Europy. Rozbudowę wymusza fakt, iż w sytuacjach, gdy jednocześnie są odprawiane trzy samoloty, w środku robi się ciasno. Tłok ma się zwiększać, gdyż na 2016 rok zaplanowano odprawienie do 440 tys. pasażerów. Dzieki inwestycji, która ma kosztować ok 5 mln złotych, pojawi się dodatkowe 1,5 tys. metrów kw. powierzchni.

(fot. archiwum)
2015-12-17 19:22:55

8 komentarzy

  1. A po co budować? Wystarczy telefon do Radomia..

  2. dwa razy leciałem w tym roku . Raz z lublina raz z krakowa. Super że mamy lotnisko . Straciłem 1.5 godziny przed lotem a do krakowa mi cały dzien zajęło

  3. 16.12.15. to była środa i mgła na lotnisku. Leciałem lotem z Oslo i za pierwszym razem kapitan samolotu już przy samym lądowaniu gdy zdawało się że zaraz dotkniemy kołami asfaltu gwałtownie poderwał maszynę ostro w górę a następnie poinformował że jest problem z lądowaniem. Przyznam że ciąg maszyny w górę był tak mocny że w samolocie zapadła cisza a uczucie tego nie było przyjemne. Po czym później poinformował nas że spróbujemy jeszcze raz wylądować a w razie ponownych problemów lecimy na W-wę. W ciszy i napięciu czekaliśmy na rozwój wydarzeń… Udało się, wylądowaliśmy jednak w tym zamgleniu a kapitana z radością uhonorowaliśmy głośnymi oklaskami i wrzawą radości..he.

  4. Propagandy sukcesu ciąg dalszy. W planach obsłużenie prawie drugie tyle pasażerów !? To na ile tysięcy muślinów p,Żuk kontrakt podpisał? Wszyscy będą lądować w Lublinie bo w Polsce nikt ich nie chce?

    • Hmmm, a ja zawsze uczony byłem w szkołach wszelakich, jakie miałem przyjemność kończyć, że Lublin to w Najjaśniejszej Rzeczypospolitej leży. Takowoż we wszelakich księgach uczonych i mądrych internetach piszą. A tu Zocha mnie uświadomiła, że nie! Zosiu ratuj! Gdzież ten Lublin przynależny? Ukrainie? Białorusi? A może to Wielkie Księstwo Lubelskie tudzież Rzeczpospolita?

  5. Zocha już się pakuja ciapate do podróży tylko muszą na mapie znalesć Lublin i ustalić jak daleko do granicy z Niemcami. Kolejne loty będą z Telawiwu bo niektórzy czekają na swoich braci. Tak że rekord murowany.

  6. Super! Gratulacje! Dzięki takim inwestycjom mamy szansę wyjść z wschodniego zaścianka i być bliżej świata.

  7. Przydałyby się połączenia do Paryża.

Z kraju