Ławki w kształcie książek ustawiono w jednym z centrów handlowych. Chcą w ten sposób promować czytelnictwo (zdjęcia)

119

Zaczytany Szlak zawitał do Lublina. Oryginalne, bajecznie kolorowe ławki w kształcie otwartych ksiąg, ustawiono w SKENDE Shopping. Centrum handlowe wspólnie z fundacją Zaczytani.org chce w ten sposób promować czytelnictwo.

 

Zaczytane Ławki będzie pozostaną w SKENDE Shopping do końca września. Każda z nich opowiada indywidualną historię i przypomina o tym, jak ważna jest kultura i sztuka w codziennym życiu. Jest m.in. Ławka Czytaj, która pokazuje, że książki są bramą, które otwierają przed czytelnikiem zupełnie nowe możliwości. Potwierdza to Ławka Pełna Metafor, przypominając że świat jest pełen różnych znaczeń, a każde z nich niesie tajemnicę.

O tym, ile magii znajduje się w przedmiotach codziennego użytku mówi Ławka Pstryk, bo przecież wystarczy tylko nacisnąć włącznik światła, aby noc zmieniła się w dzień. Kolejna z nich, Ławka Odwagi zachęca, aby odważyć się być innym niż wszyscy dookoła i uwierzyć, że w życiu można osiągnąć coś fantastycznego. Wystarczy tylko być dobrym człowiekiem.

W realizację Szlaku Zaczytanych Książek zaangażowali się artyści ze świata sztuki, filmu literatury i mediów. Niektórzy z nich ręcznie malowali ławki, inni tworzyli autorskie projekty, które zostały odtworzone. Wśród ambasadorów znajdują się m.in.: Katarzyna Bogucka, Agnieszka Sienkiewicz-Gauer, Anna Dereszowska, Beata Pawlikowska, Katarzyna Pakosińska oraz Katarzyna Tusk. Jednak akcja to nie tylko możliwość podziwiania kolorowych ławek.

– Mamy nadzieje, że wystawa stanie się inspiracją, pretekstem do tego, aby otworzyć książkę i oddać się lekturze. Dodatkowo, każdy kto w najbliższy poniedziałek, 17 września, pokaże nam jak czyta na jednej z tych niezwykłych ławek, będzie mógł bezpłatnie odebrać wybrany tytuł z naszej księgarni – mówi Jacek Garbaczewski, dyrektor centrum handlowego SKENDE Shopping.

Zasady akcji #siedzeiczytam są proste. Aby wziąć w niej udział, wystarczy 17 września zabrać ze sobą ulubioną książkę do SKENDE Shopping, zrobić z nią zdjęcie na dowolnej Zaczytanej Ławce i opublikować je w komentarzu pod specjalnym postem na profilu SKENDE na Facebooku. Akcja trwa od godziny 10:00 do 21:00. Każde zdjęcie zostanie nagrodzone jedną książką o wartości do 40 zł, którą uczestnik będzie mógł wybrać w księgarni Świat Książki

(fot. nadesłane)
2018-09-13 21:52:51