Ławki w kształcie książek ustawiono w jednym z centrów handlowych. Chcą w ten sposób promować czytelnictwo

Zaczytany Szlak zawitał do Lublina. Oryginalne, bajecznie kolorowe ławki w kształcie otwartych ksiąg, ustawiono w SKENDE Shopping. Centrum handlowe wspólnie z fundacją Zaczytani.org chce w ten sposób promować czytelnictwo.

Zaczytane Ławki będzie pozostaną w SKENDE Shopping do końca września. Każda z nich opowiada indywidualną historię i przypomina o tym, jak ważna jest kultura i sztuka w codziennym życiu. Jest m.in. Ławka Czytaj, która pokazuje, że książki są bramą, które otwierają przed czytelnikiem zupełnie nowe możliwości. Potwierdza to Ławka Pełna Metafor, przypominając że świat jest pełen różnych znaczeń, a każde z nich niesie tajemnicę.

O tym, ile magii znajduje się w przedmiotach codziennego użytku mówi Ławka Pstryk, bo przecież wystarczy tylko nacisnąć włącznik światła, aby noc zmieniła się w dzień. Kolejna z nich, Ławka Odwagi zachęca, aby odważyć się być innym niż wszyscy dookoła i uwierzyć, że w życiu można osiągnąć coś fantastycznego. Wystarczy tylko być dobrym człowiekiem.

W realizację Szlaku Zaczytanych Książek zaangażowali się artyści ze świata sztuki, filmu literatury i mediów. Niektórzy z nich ręcznie malowali ławki, inni tworzyli autorskie projekty, które zostały odtworzone. Wśród ambasadorów znajdują się m.in.: Katarzyna Bogucka, Agnieszka Sienkiewicz-Gauer, Anna Dereszowska, Beata Pawlikowska, Katarzyna Pakosińska oraz Katarzyna Tusk. Jednak akcja to nie tylko możliwość podziwiania kolorowych ławek.

– Mamy nadzieje, że wystawa stanie się inspiracją, pretekstem do tego, aby otworzyć książkę i oddać się lekturze. Dodatkowo, każdy kto w najbliższy poniedziałek, 17 września, pokaże nam jak czyta na jednej z tych niezwykłych ławek, będzie mógł bezpłatnie odebrać wybrany tytuł z naszej księgarni – mówi Jacek Garbaczewski, dyrektor centrum handlowego SKENDE Shopping.

Zasady akcji #siedzeiczytam są proste. Aby wziąć w niej udział, wystarczy 17 września zabrać ze sobą ulubioną książkę do SKENDE Shopping, zrobić z nią zdjęcie na dowolnej Zaczytanej Ławce i opublikować je w komentarzu pod specjalnym postem na profilu SKENDE na Facebooku. Akcja trwa od godziny 10:00 do 21:00. Każde zdjęcie zostanie nagrodzone jedną książką o wartości do 40 zł, którą uczestnik będzie mógł wybrać w księgarni Świat Książki

(fot. nadesłane)
2018-09-13 21:52:51

Zobacz również

6 komentarzy

 1. strach usiąść bo może zaraz kolegium czy inne sankcje, he

 2. W taki głupawy sposób nie zachęci się ludzi do wejścia na intelektualnie wyższy poziom. Wpierw trzeba byłoby wyłączyć im telewizję razem z jej spłycającymi i ogłupiającymi programami.

  • Trochę racji ale problem jeszcze leży gdzie indziej – idziesz do pracy na 07:00, siedzisz do 15:00 (jak nie dłużej). Wracasz, po drodze zakupy, zrobisz obiad, pozmywasz itp. itd. i już jest godzina przynajmniej 17:00. Ruszyć się trzeba dalej – jak masz dzieci to one już Ci znajdą zajęcie, jak nie to np. idziesz psem na spacer albo na inne zakupy czy do lekarza albo zwyczajnie idziesz np. pojeździć na rowerze w ramach aktywności fizycznej. Gwarantuje, że każdy znajdzie istotne rzeczy do zrobienia, które zajmą czas do tej 20:00. Po 20:00 jakaś kolacja i niedługo trzeba iść spać bo żeby dojechać do roboty i jeszcze zjeść jakieś śniadanie to musisz wstać 05:30. Gdzie tu czas na czytanie ? Wyjątkiem mogą być Ci, którzy nie mają dzieci, zwierząt i nie są aktywni fizycznie – wtedy mogą poświęcić czas na czytanie….

   • Mam dzieci… mam w domu zwierzęta(pies, kot, świnki morskie, chomik, żółw chiński, patyczaki)… pracuję… nawet mam hobby, które też czas zajmuje! I jakoś nigdy nie zabrakło mi czasu na czytanie książek!!! Trzeba tylko umieć zorganizować sobie życie a nie szukać wymówek dla swojego lenistwa i braku organizacji! Ale jak ktoś czytać nie chce to zawsze znajdzie jakieś wytłumaczenie, żeby (niby) nie było wstydu przed innymi

 3. Na czytanie zawsze znajdzie się czas (mam dwójkę dzieci). Ławki są przepiękne.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8393zł 1.43%
  • GBP 5.3056zł 0.64%
  • EUR 4.5793zł 0.56%
  • CHF 4.1313zł 0.76%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!