Czeka nas burzowy poniedziałek

DSC_4819-1

Dzisiaj pogodę w Polsce kształtuje zatoka niżowa wraz z systemem frontów atmosferycznych, za które odpowiedzialny jest układ niskiego ciśnienia o imieniu „MADELEINE”. W regionie należy spodziewać się dzisiaj zjawisk burzowych.

 

Początkowo nasz kraj znajdzie się w ciepłym wycinku niżu, z południowego-zachodu napływać ma cieplejsze i bardziej zasobne w wilgoć powietrze polarnomorskie.

W drugiej części dnia nad zachodnie dzielnice Polski zacznie nasuwać się chłodny front atmosferyczny. Przemieszczać ma się on z zachodu na wschód. Prognozuje się powstanie burz, zarówno w formie pojedynczych komórek burzowych, superkomórek, niewykluczone, że także klastrów wielokomórkowych.

Zjawiska burzowe mają na ogół przemieszczać się z zachodu na wschód kraju, miejscami na południowy-wschód.

Nad województwo lubelskie burze dotrą najprawdopodobniej pod wieczór, bądź wczesną nocą. Początkowo zacznie grzmieć na zachodzie regionu, następnie burzowa aura przesuwać ma się na wschód. Warunki panujące w atmosferze sprzyjać będą zarówno pojedynczym ośrodkom burzowym, jak i też nieco większym strukturom multikomórkowym.

Głównym zagrożeniem poniedziałkowych burz ma być zwiększona ilość wyładowań atmosferycznych, miejscami silniejszy wiatr do 70 km/h i intensywne, lecz na ogół krótkotrwałe opady deszczu.

W początkowej fazie nie można wykluczyć również opadów drobnego gradu. Na ogół od 1 cm do 2 cm. Jednak warto mieć na uwadze, że po zachodzie słońca potencjał do przynoszenia niebezpiecznych zjawisk towarzyszących burzom będzie szybko spadać.

Najpóźniej burze dotrą do wschodniej części lubelskiego. Tam też na ogół nie przewiduje się wystąpienia opadów gradu. Głównie silniejszy deszcz na tym obszarze ma być zagrożeniem, niewykluczone są pojedyncze nieco silniejsze porywy wiatru do 60 km/h. Aktywność pod kątem wyładowań również powinna być dużo niższa względem reszty regionu.

Burze zanikać zaczną w pierwszej części nocy, a całkowicie ustaną w drugiej połowie z poniedziałku na wtorek.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące zobrazowania satelitarne, radarowe oraz detektory wyładowań. Niejednokrotnie zdarza się, że w jednej miejscowości przechodzi silna burza, gdy w tym samym czasie kilka kilometrów dalej panuje słoneczna aura.

BIEŻĄCE DANE RADAROWE, SATELITARNE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ MOŻECIE ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ
http://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow

2018-04-23 07:36:04
(fot. FP)