Wtorek, 19 marca 202419/03/2024
690 680 960
690 680 960

Co robić w weekend w Lublinie? Sprawdź!

Najbliższy weekend będzie wyjątkowy, a to za sprawą obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Na jakie wydarzenia warto się wybrać? Sprawdźcie!

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie zaprasza seniorów na wieczór poetycki jubileuszowi setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pod nazwą Wolność jest w nas. Dla upamiętnienia tego symbolicznego wydarzenia, poezję zaprezentują lubiani i cenieni aktorzy lubelskiego Teatru: Anna Nowak, Edyta Ostojak i Tomasz Bielawiec.

W niedzielę Muzeum Lubelskie zaprasza do klasztoru oo. Dominikanów na koncert O wolności. Koncert w 100-lecie odzyskania niepodległości. Wystąpi Łukasz Jemioła z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego Ladies quartet i zespołu instrumentalnego. Artyści wykonają piosenki o wolności utrzymane w radosnym klimacie, jaki powinien towarzyszyć setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z kolei w sobotę w Filharmonii Lubelskiej w ramach lubelskich obchodów „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność” odbędzie się recital chopinowski. Podczas jubileuszowej 10. edycji Narodowego Koncertu Listopadowego usłyszymy wykonanie Soo Jung Ann – laureatki wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Słowo o muzyce wygłosi Teresa Księska-Falger.

W niedzielę w Filharmonii Lubelskiej odbędzie się koncert: Polskie tańce i pieśni narodowe w opracowaniu i wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej.

Stowarzyszenie Pro Musica Antiqua oraz oo. Dominikanie zapraszają do Bazyliki na koncert Ten jest z Ojczyzny mojej.

Harcerze oraz harcerki ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej zapraszają wszystkich mieszkańców Lublina na miejską grę niepodległościową.

Młodzi Artyści dla Niepodległej to koncert organizowany przez młodzież i nauczycieli z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie. Wykonanych zostanie wiele pieśni patriotycznych i historycznych: m.in. dzieła Fryderyka Chopina czy Ignacego Jana Paderewskiego. Nie zabraknie również I Brygady Legionów Polskich i innych.

FILMY, SPEKTAKLE

Centrum Kultury w sobotę w ramach Mistrzów Pełnego Metrażu wyemituje tegoroczny film Łukasza Grzegorka pod tytułem Córka Trenera. W niedzielę natomiast prezentowany będzie film Lailany Pakalniņy opowiadający o pionierach mieszkających w sowieckim kołchozie o nazwie Świt.

W sobotę w Centrum Spotkania Kultur obejrzeć będzie można spektakl pod tytułem Ludzie inteligentni. Czyli kto kocha ten błądzi. Nie ma nudnych związków. Są tylko mało kreatywni partnerzy. Na szczęście bohaterowie sztuki Feyeta to ludzie inteligentni, dlatego, kiedy ich związek przestaje przypominać “obraz w kalejdoskopie” i wkracza w fazę dojrzałej harmonii, potrafią znaleźć sposób na wyjście z impasu.

KONCERTY

W niedziele natomiast w Sali Operowej CSK odbędzie się kolejny jubileuszowy koncert. Tym razem swoje 50-lecie obchodzić będzie Jethro Tull.

W sobotę w Kaplicy św. Trójcy odbędzie się finałowy koncert Czymże jest człowiek, że o nim pamiętasz. Pieśni sakralne i nieznane na cześć i chwałę Stwórcy. Koncert odbędzie się w ramach obchodów 600-lecia fresków Kaplicy Trójcy Świętej.

WYSTAWY, WARSZTATY, SPOTKANIA

Uwikłani w tekst to wystawa zwracająca uwagę na problem granicy dosłowności oraz siły wymowy ilustracji w magazynach i czasopismach, z naciskiem na pracę artysty zobowiązanego do współgrania z treścią artykułu.

W sobotę odbędzie się Akademia Odkryć Fotograficznych, która jest adresowana jest do wszystkich osób, dla których fotografia jest czymś ważnym, pragnących rozwijać swoje umiejętności w tej dziedzinie. W tym miesiącu wykłady poprowadzą: Przemysław Dzienis: absolwent szkoły filmowej w Łodzi, twórca obrazów opartych na fotografii oraz Tobiasz Papuczys: teatrolog i filmoznawca, wykładowca w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

W sobotę w CK nastąpi otwarcie wystawy fotografii Tobiasza Papuczysa Teatr nie-Teatr. Teatr (podobnie zresztą jak fotografia) jest medium, które potrafi niemalże od razu zareagować na postępujące zmiany społeczne i nierzadko staje się narzędziem tych zmian. Z tego powodu, gdy zachodzi taka potrzeba, przestaje być sztuką, a staje się forum, na którym diagnozowane są zepchnięte zazwyczaj na margines dyskursu problemy – wszelkie tabu, fobie, lęki. Funkcja estetyczna teatru jest w dużej mierze jego funkcją dodatkową.

Miejska Biblioteka Publiczna oraz Lubelski Festiwal Filmowy zapraszają na spotkanie z dziennikarzem, reżyserem i scenarzystą filmowym, Szymonem J. Wróblem. Spotkanie będzie poświęcone nowo wydanej książce Ojciec, czyli o Pieronku.

Po raz 12 autorom najlepszych filmów Lubelskiego Festiwalu Filmowego zostaną przyznane statuetki Złotego Mrówkojada. Na najbardziej szalonej gali wręczenia nagród filmowych poznamy laureatów tegorocznej edycji LFF, dowiemy się kto otrzymał Nagrodę Publiczności i będzie można wziać udział w losowaniu wyjątkowych upominków.

Do Centrum Kultury powraca Giełda płyt i wydawnictw muzycznych, którą w roki 1980 zainicjował Krzysztof Wasilewski – dziennikarz muzycznego Radia Lublin oraz ówczesny pracownik Lubelskiego Domu Kultury.

Show me your Lublin to spotkanie, które odbędzie się w niedzielę w Galerii Labirynt. Podczas spotkania wyświetlony zostanie film o życiu imigrantów i imigrantek w Lublinie – konkretnych osób, które z różnych powodów wybrały Lublin na miejsce swojego życia. Drugą część spotkania stanowić będzie prezentacja książki „Polacy Ukraińcy. Mity, plotki i fake news’y”. Na książkę składa się 15 tekstów obalających najpopularniejsze i najbardziej krzywdzące mity, stereotypy i plotki pojawiające się w polsko-ukraińskim dialogu.

Po raz 50 do Lublina zawita Giełda Minerałów i Biżuterii Skarby Ziemi. Przez 2 dni w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie będzie można obejrzeć różnego rodzaju kamienie jubilerskie, bursztyny, perły oraz biżuterię.

Warsztaty Kultury zapraszają na weekendowe warsztaty medialabowe, na których udźwiękowione zostaną drewniane instrumenty ludowe przy pomocy płytek elektronicznych Bare Conductive.

Lublin Media 2018 – Lubelskie Spotkania Twórców Mediów. Ideą Lublin Media jest integracja i rozwój środowiska twórców kultury i mediów. Jako słuchaczy i zadających pytania przewidujemy praktyków, teoretyków i studiujących media z Lublina, z nadzieją, że dyskusja przyczyni się do uwrażliwienia uczestników na tematykę wolności i niezależności mediów, którą uważamy za niezwykle aktualną.

Dziki Pokój to coś przygotowanego specjalnie dla najmłodszych. Mnóstwo obiektów inspirowanych przyrodą. Niepowtarzalna sposobność do twórczej aktywności zakorzenionej w naturze.

Galeria Labirynt dla najmłodszych to cykl zajęć edukacyjnych przygotowany z myślą o osobach z niepełnosprawnościami słuchu/mowy. Spotkania składają się z dwóch części: zwiedzania wystawy oraz warsztatów plastycznych. Tym razem inspiracją do twórczych działań będzie wystawa „Stan rzeczy. Kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w Galerii Labirynt w Lublinie”.

SPORT

W sobotę w Lubelskiej Hali Globus odbędzie się mecz III rundy Pucharu EHF. Lubelskie piłkarki ręczne MKS Perła Lublin zmierzą się ze swoimi przeciwniczkami z ES Besancon Feminin (Francja).

Na Hali im. Zdzisława Niedzieli w ramach Energa Basket Ligi Kobiet odbędzie się mecz AZS UMCS Lublin – Energa Toruń.

Na Stadionie Miejskim Arena Lublin w sobotę odbędzie się mecz 16-tej kolejki III ligi mężczyzn pomiędzy zespołami Motor Lublin – Wólczanka Wólka Pełkińska. Mecz będzie połączony z obchodami 100-lecia odzyskania Niepodległości.

W niedzielę nad Zalewem Zemborzyckim odbędzie się CITY TRAIL Bieg Niepodległości w Lublinie.

INNE PROPOZYCJE 

11.11.2018r. od g. 10 na terenie Ośrodka Malibu w Krężnicy Jarej odbędą się dwie imprezy, których celem jest radosne świętowanie 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz wypoczynek i dobra zabawa w gronie rodzinnym lub w kręgu znajomych.

Co robić w weekend w Lublinie? Sprawdź!

Co robić w weekend w Lublinie? Sprawdź!

Członkowie Flyfast, miłośnicy sportów ekstremalnych, wykonają 100 Skoków Na 100 Lecie Odzyskania Niepodległości. Skoczkowie planują wykonać 100 skoków z samolotu Cessna 182 na lotnisku Aeroklubu Ziemi Zamojskiej. Skoki będą wykonywane z wysokości 1200-1500 m. Początek już o godz. 8:00.

(fot. pixabay.com – ilustracyjne)

2 komentarze

  1. Przy pięknej pogodzie, z dużym udziałem społeczeństwa świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości na dwóch równoległych imprezach w Ośrodku Malibu. Niepodległościowy Piknik Wędkarski oraz Niepodległościowy Turniej Łuczniczy. Zdjęcia i film z obu eventów najpóźniej jutro na FB i stronie internetowej Malibu.

  2. gratuluje pomysłu na niepodległościową tematyke, Malibu wstrzeliło się wprost w 10-tkę, śliczna słoneczna pogoda, ognisko, łucznicy, wędkarze i zwykli klienci, dzieci i dorośli, wszyscy radośnie świętowali

Z kraju