Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zrekonstruują Bitwę pod Polichną z 29 września 1939 roku. Zbliża się niezwykłe wydarzenie

W niedzielę, 10 września, w miejscowości Polichna Czwarta w powiecie kraśnickim, będzie można podziwiać niepowtarzalną rekonstrukcję działań z pierwszych dni II wojny światowej. Przedstawiamy szczegóły wydarzenia.

„Rekonstrukcję Bitwy pod Polichną 29 września 1939 roku”, która wydarzyła się w jednym z pierwszych dni II wojny światowej, będzie można obejrzeć w najbliższą niedzielę na terenie gminy Szastarka. Połączone Grupy Rekonstrukcyjne, pod kierownictwem Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej im. płk. T. Zieleniewskiegoz Majdanu-Obleszcze, odtworzą bój spotkaniowy, który przewidywalnie potrwa półtorej godziny.

Kanwę inscenizacji stanowić będą epizody bitewne i ich późniejsze konsekwencje dla miejscowej ludności cywilnej. W trakcie rekonstrukcji głównego boju pod Polichną oprócz siły żywej użyte zostaną samochody ciężarowe, motocykle, armaty oraz pojazdy trakcji konnej. Oczywiście nie zabraknie efektów pirotechnicznych czyli wybuchów dymnych i hukowych. Kolejnym elementem będzie pojawienie się na polu bitwy nowych oddziałów niemieckich, wskutek czego następuje odejście wojsk polskich na Godziszów.

Zaprezentowane zostaną także represje pokonanych Niemców na ludności cywilnej, w tym rozstrzeliwanie mieszkańców. Natomiast w czasie przerwy pomiędzy kolejnymi scenami, odtwarzane będą krótkie historie opowiedziane przez miejscowych. Dodatkowym elementem będzie inscenizacja spalenia chaty rodziny Gajurów. To historia, która wydarzyła się 80 lat temu.

Rekonstrukcja Bitwy poprzedzona będzie mszą św. oraz uroczystym Apelem Poległych i złożeniem kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W tym przypadku to element religijno-patriotyczny poświęcony żołnierzom września 1939 roku. Całość pozwoli widzom cofnąć się w czasie i przeżyć wydarzenia, które były jednym z wielu przykładów ogromnego patriotyzmu i odwagi.

Wydarzenie organizowane jest przez Starostwo Powiatowe w Kraśniku, Wójta Gminy Szastarka oraz Gminne Centrum Kultury w
Polichnie. Portal lublin112.pl jest patronem medialnym rekonstrukcji. Niebawem zaprezentujemy szczegółowy program widowiska.

4 komentarze

  1. Wszystko ładnie wszystko fajnie tylko jak się to ma do autentycznych wydarzeń z tamtego okresu bo jak mi wiadomo z roku 39 nie przetrwało zbyt wiele dokumentów w orginale

  2. Najlepszy w tej części europy

    Jakby było trza to mam kwity na gabaryty?

Dodaj komentarz

Z kraju