Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy

W sobotę rozpocznie się Lubelski Festiwal Nauki. Jest to już XVII edycja tego największego tego typu wydarzenia na Lubelszczyźnie, a tym samym jednego z najsłynniejszych festiwali naukowych w Polsce. W tym roku gospodarzem imprezy, która odbywa się pod hasłem „Nauka bez granic. Enjoy science!”, jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.

Lublin
2021-09-18, 18:00

Uroczyste rozpoczęcie Festiwalu zaplanowano o godz. 18:00 w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. W Sali Widowiskowej wystąpi orkiestra pn. „Utalentowani Muzycznie Córki i Synowie” pod batutą jej założyciela dr. hab. Tomasza Momota, złożona ze studentów oraz uczniów lubelskich szkół i uniwersytetów. W tym przypadku, ze względu na ograniczony limit miejsc, na sali zasiądą jedynie zaproszeni goście.

Jednak już o godz. 21:00 każdy chętny może przyjść na plac Litewski aby obejrzeć premierę spektakularnego widowiska multimedialnego, czyli pokazu fontann pt. „Symfonia Nauki”. Spektakl powstał przy wykorzystaniu technologii audiowizualnej, którą dysponuje lubelska fontanna miejska. Scenariusz pokazu zakłada prezentację potencjału oraz dokonań lubelskiego środowiska naukowego każdej z publicznych uczelni Lublina. Na potrzeby widowiska kompozytor Piotr Bańka skomponował specjalny utwór z udziałem Chóru Akademickiego UMCS pod batutą prof. Urszuli Bobryk, kierownika Katedry Chóralistyki i Kształcenia Wokalnego. Pokaz będzie też transmitowany na żywo przez wszystkie lubelskie uczelnie publiczne.

Ciekawie się zapowiada Lubelski Piknik Naukowy, który zostanie zorganizowany w niedzielę w godz. 10:00-16:00 na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Oprócz realizowanych projektów upowszechniających naukę, zaplanowano też ciekawy i różnorodny program artystyczny. Uczestnicy Pikniku będą mogli obejrzeć występy teatralne i taneczne, jak również wysłuchać koncertów chórów akademickich. Podjęta zostanie również próba pobicia rekordu Polski na największy SLIME (polimer). Wyzwanie jest duże, gdyż aby pobić dotychczasowy rekord, należy zrobić Slime’a o wadze co najmniej 150 kg.

Tegoroczna edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki doczekała się także swojej maskotki. Uczestnicy Pikniku będą mogli otrzymać specjalnie stworzonego na tę okazję pluszaka – koziołka zawartego w herbie Lublina. Do rozdania będzie tysiąc sztuk maskotek. Koziołek ubrany jest w kitel naukowca, na którym widnieje logotyp Festiwalu. Na plecach posiada siedem wstążek z podstawowymi kolorami oraz logotypami Ministerstwa Edukacji i Nauki, lubelskich uczelni publicznych i Miasta Lublin. Układają się one w kształt peleryny, a ich układ jest uwarunkowany kolejnością, w jakiej poszczególne uczelnie organizują Lubelski Festiwal Nauki. Symbolika nawiązuje do superbohaterów i niesie ze sobą przekaz mówiący, że cała moc Festiwalu tkwi we współdziałaniu organizatorów.

(fot. Bartosz Proll)

Dodaj komentarz

Z kraju