Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

„Wybuchy” były słyszalne w dwóch województwach. Do sprawy odniosło się wojsko

Nie tylko na Lubelszczyźnie, lecz również w województwie mazowieckim mieszkańców zaniepokoił odgłos przypominający wybuchy. Wieczorem Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych wydało informację w tej sprawie.

Szereg teorii spiskowych pojawiło się od wczorajszego wieczora po tym, jak wielu mieszkańców naszego regionu zaniepokoiły odgłosy wybuchów. Jak już informowaliśmy, były one słyszalne głównie w północno-zachodniej części naszego regionu. Mowa o powiatach opolskim, puławskim, kraśnickim i lubelskim. Zaraz po zdarzeniu otrzymaliśmy dużo wiadomości oraz telefonów w tej sprawie.

Jak wówczas ustaliliśmy, żadne służby ratunkowe w związku z tym nie interweniowały. Jednak do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego wpływały zgłoszenia o tajemniczych odgłosach. Z uwagi, iż w wielu z otrzymanych przez nas sygnałów była również mowa o przelatujących wcześniej samolotach wojskowych, ruszyliśmy tym tropem.

Dyżurny Obrony Powietrznej, a dokładnie Szef Zmiany I Regionalnego Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania wyjaśnił, iż efekt gromu dźwiękowego wywołały samoloty odrzutowe F-16. Wykonywały one w tym rejonie zaplanowane loty ćwiczebne. Maszyny przekroczy granicę dźwięku, co z kolei spowodowało hałas przypominający wybuchy.

Sprawa wywołała spore poruszenie, gdyż okazało się, że te same odgłosy słyszeli również mieszkańcy województwa mazowieckiego. Co więcej, w wielu miejscach huk był tak potężny, iż drżały szyby w oknach, a zwierzęta uciekały w popłochu. To oznacza, że „wybuchy” były słyszalne w promieniu ponad 100 km.

Dyrektor radomskiego lotniska Grzegorz Tuszyński wydał oświadczenie, że nie ma to związku z funkcjonowaniem portu lotniczego, również wskazał na tzw. sonic boom, czyli efekt przekroczenia bariery dźwięku przez samoloty wojskowe. Natomiast prezydent Radomia Radosław Witkowski zapewnił, że zapyta Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i Ministerstwo Obrony Narodowej, czy loty odbyły się zgodnie z przepisami i dlaczego nikt nie ostrzegł mieszkańców.

Mimo tego w sieci pojawiło się sporo teorii spiskowych. Wiele osób wskazuje, iż nie wierzy w informacje o efekcie gromu dźwiękowego. Przypominana jest m.in. sytuacja, kiedy to armia miała ukrywać fakt, iż do naszego kraju wleciała rakieta znad Ukrainy. Są też sugestie, iż samoloty mogły zestrzelić jakiś obiekt i ma to być ukrywane. Podobnych pomysłów znaleźć można wiele.

Wieczorem Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, iż znajdujące się nad Lubelszczyzną i Mazowszem polskie F-16 ruszyły pilnie w kierunku granicy, aby powitać niezapowiedzianych gości. Nieco później pojawiła się kolejna informacja, że intruzi nie skorzystali z naszej gościnności. Natomiast w kolejnej dodano, iż wszystko odbyło się w ramach treningu. Dokładnie mowa o niezapowiedzianym sprawdzianie naszych Sił Powietrznych.

30 komentarzy

  1. Jestem urodzonym Puławiakiem – akurat siedziałem w świątyni dumania – a tu łup takie z nieba – myślę sobie – matko bosko – bombe atomowe odpalili i spalę się defekując.

    Aż mnie zimny pot zalał.

Dodaj komentarz

Z kraju