Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Województwo przekazało ponad 18,5 mln zł na remonty kościołów i cerkwi w naszym regionie

Duchowni z Kraśnika, Radzynia Podlaskiego, Drelowa, Tuchowicza, Puchaczowa, Tomaszowa Lubelskiego oraz Lublina odebrali dzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego umowy na dofinansowanie remontów zabytkowych świątyń. Mają one odzyskać swój dawny wygląd aby mogły służyć kolejnym pokoleniom.

W poniedziałek Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski wręczył umowy na remonty kościołów i cerkwi w naszym regionie. Otrzymali je duchowni z Kraśnika, Radzynia Podlaskiego, Drelowa, Tuchowicza, Puchaczowa, Tomaszowa Lubelskiego oraz Lublina. Za ponad 18,5 mln zł w ośmiu parafiach przeprowadzone mają zostać prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane w zabytkowych kościołach oraz w jednej cerkwi. Dotacja, jaka została przekazana na te inwestycje wynosi 12,7 mln zł.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kraśniku za blisko 4 mln zł przeprowadzi prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane w zespole dawnego klasztoru oo. Kanoników Regularnych. Będą one polegały na wzmocnieniu konstrukcji oraz pracach konserwatorskich i restauratorskich wystroju, a także wyposażeniu kościoła parafialnego. Ponadto wykonana zostanie konserwacja techniczna, a konstrukcja sklepienia i ściany świątyni doczekają się wzmocnienia. Projekt zakłada również remont ogrodzenia murowanego z elementami metalowymi czy termomodernizację budynku gospodarczego w ramach dziedzińca klasztornego.

W Kościele Rektoralnym pw. Świętego Ducha w Kraśniku wykonana zostanie izolacja pionowa i wymiana opaski, przeprowadzony ma być remont ścian wewnętrznych i zewnętrznych, remont i przebudowa skarp budynku, docieplone zostaną sklepienia a dach nad kruchtą naprawiony. Do tego dochodzi też rekonstrukcji klatki schodowej oraz wykonania orynnowania. Inwestycja przewiduje także zmiany w terenie wokół świątyni, które obejmą m.in. wykonanie ciągów pieszych, przebudowę ogrodzenia, remont zlokalizowanych w otoczeniu kościoła pomników czy wykonanie parkingu. Tutaj koszt prac również wyniesie prawie 4 mln zł.

Za ponad 1,76 mln zł przeprowadzony zostanie remont konserwatorski wnętrza Kościoła Parafii Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim. Zakres prac obejmuje wykonanie prac konserwatorskich sztukaterii w nurcie Renesansu Lubelskiego w prezbiterium, zakrystii, nawie i portalach kaplic. Planowane jest także odrestaurowanie kaplicy, chóru i kruchty. Ponadto planuje się remont ścian i sufitu wewnątrz zabytku oraz wykonanie oświetlenia terenu wokół kościoła. Z kolei w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej pw. Świętej Trójcy w Lublinie zaplanowano przebudowę oraz remont zabytkowego kościoła. Prace mają kosztować ponad 2,25 mln zł. W kościele rzymskokatolickim pw. WNMP w Puchaczowie za ponad 1,3 mln zł przeprowadzone zostaną prace badawcze i remontowe, które obejmą konstrukcję i pokrycie dachu świątyni znajdującego się nad nawą główną i prezbiterium oraz nad zakrystią po południowej stronie obiektu.

Prawie 2 mln zł ma kosztować renowacja zabytkowego kościoła w Tuchowiczu. Remont przejdą także zabytkowe pomniki znajdujące się wokół świątyni jak również stanowiące unikat na skalę krajową wiekowych organy. W kościele w Drelowie wymieniona zostanie posadzka, prace obejmą też remont tynków w dolnej części ścian prezbiterium i nawy. Do tego dojdzie malowanie wnętrza kościoła oraz prace konserwatorskie dotyczące ołtarzy i chrzcielnicy. Kompleksowy remont kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP ma kosztować ponad 980 tys. zł. Z kolei prawosławna parafia w Tomaszowie Lubelskim ma dokończyć remont konserwatorski zabytkowej cerkwi. Wykonane zostaną roboty budowlano-konserwatorskie dotyczące budynku kościoła pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy, m.in. dach prezbiterium, poprawienie schodów prowadzących na chór oraz wieżę dzwonnicy, posadzki wewnętrzne, stolarka drzwiowa wewnętrzna, schody zewnętrzne bocznej nawy głównej czy prace konserwatorskie polichromii wewnętrznej. Wartość projektu to ponad 2,23 mln zł.

Jak tłumaczył Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski zabytki sakralne są ważną częścią naszej historii i tożsamości chrześcijańskiej. Dzięki środkom europejskim wiele z nich odzyska swój dawny wygląd i będą mogły służyć kolejnym pokoleniom. W ramach ogłoszonego w 2019 roku programu Dziedzictwo kulturowe i naturalne zgłoszono 63 wnioski. Ogółem ze wsparcia skorzysta 41 inwestycji.

(fot. UMWL)

26 komentarzy

  1. O własnie …i to będa bardzo dobrze wydane pieniadze .Dobrobyt wszedzie ,szpitale ,szkoły nie mają już żadnych potrzeb ,to teraz teraz trzeba kilkanascie baniek wydać na remont kosciołw i cerkwi .Brawo WY !!!!

  2. Na drogę koło Ludwina to nie ma tysiecy a na kościoły są miliony. Coś tu jest nie tak w tym kraju…

  3. Wydaliście na ekooszołomów, tęczowych to teraz grosza nie macie.

  4. Za coś takiego powinien być z automatu prokurator. Wywalanie pieniędzy w błoto.

  5. Ten Puchaczowski to dobry aparat , pewnie w karty przegra wszystko

  6. BałamucicielŻon

    Co za tłuki. Nie bez powodu ten region od dawna uznawany jest za ciemnogród. Szkoły i szpitale są niedofinansowane, żłobków i przedszkoli jesg za mało a te tępe dzidy mafię katopatolską sponsorują…

Z kraju