Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Większość escape roomów nie spełnia wymogów przeciwpożarowych. W naszym regionie nie jest najgorzej

Znane są już wstępne wyniki kontroli escape roomów w całym kraju. W niektórych tego typu obiektach stwierdzono tak poważne nieprawidłowości, że nakazano ich zamknięcie. W Lublinie na razie nie ujawniono większych zaniedbań.

Pomimo weekendu w całym kraju trwają intensywne kontrole escape roomów. Po tragicznym pożarze w Koszalinie, w którym to zginęło pięć młodych kobiet, szef MSWiA Joachim Brudziński zlecił Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej wszczęcie natychmiastowych kontroli przeciwpożarowych we wszystkich obiektach tego typu w kraju. W Polsce działa ponad tysiąc pokojów zagadek.

W Lublinie do działań zostali zaangażowani wszyscy pracownicy prewencji Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Wczoraj skontrolowano 9 z istniejących w mieście 11 escape roomów. Strażacy byli we wszystkich, jednak dwa z nich były zamknięte. Mają je odwiedzić na początku przyszłego tygodnia. Wyniki kontroli wykazały nieprawidłowości, jednak nie są one rażące, a stwierdzone uchybienia nie stanowią w znaczący sposób zagrożenia dla życia i zdrowia użytkowników. Przede wszystkim były to kwestie związane z brakiem właściwych dokumentów, jak też nieprecyzyjnymi zapisami, co do właściwego korzystania z nich przez użytkowników.

Podobne kontrole prowadzone są również w innych miastach naszego regionu. Łącznie w województwie lubelskim jest około 50 escape roomów. Wstępne wyniki działań w kraju nie są optymistyczne. Jak ustalił Jacek Czarnecki z radia Zet, na 178 sprawdzonych obiektów, aż 120 nie spełniało wymogów przeciwpożarowych. W 13 z nich uchybienia były na tyle duże, iż od razu je zamknięto. Do czasu wyjaśnienia tragedii w Koszalinie Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej zaapelowała, aby starać się unikać korzystania z tego typu obiektów. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, za zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu odpowiada jego zarządca lub właściciel.

„Escape roomy”, czyli „pokoje zagadek” działają w Polsce od kilku lat. Są popularne zwłaszcza wśród młodzieży. Grupa osób zostaje zamknięta w pokoju pełnym różnych rekwizytów, aby się z niego wydostać, musi rozwiązać znajdujące się tam zagadki i rebusy. Dopiero po zaliczeniu wszystkich zadań, drzwi się otwierają i można opuścić pomieszczenie.

(fot. pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne)

7 komentarzy

  1. No to inspektora pożarnictwa do kryminału za smierc dzieci na dożywocie za dopuszczenie do uzytku publicznego lokalu bez wyjscia ewakuacyjnego.

  2. Brudziński powiedział źe państwo spełniło swoje , strażacy byli po 4minutach.
    Kretyn który lansuje się na śmierci.

  3. „Większość escape roomów nie spełnia wymogów przeciwpożarowych”
    Pytanie tylko jakich wymogów skoro wczoraj przyznano, że nie ma przepisów jakie wymogi p.poż. muszą spełniać escape roomy.
    W mieszkaniach też są pożary.
    Bywa, że również bardzo tragiczne.
    A jaki byłby efekt kontroli?
    Czy Straż Pożarna nie zna tematu jaki jest stan aluminiowych instalacji elektrycznych mających -dziesiąt lat?
    W escape roomie, w innym lokalu czy we własnym mieszkaniu…
    Nie ma znaczenia w obliczu tragedii i strasznej śmierci.
    Ale nie udawajmy , że nie ma większego problemu!

  4. W lubelskim jest 54 escape room.

  5. A czy escape roomy działają od wczoraj, że się MSWiA obudziło, że trzeba kontrolować?? Kolejne teoretyczne państwo, ktoro ma wszystko w poważaniu.

  6. Znam historje pewnego klubu powstal lecz ci co w nim.bywali ostrzegali ze jest kwestja czasu gdy sie w nim.cos wydarzy pisano skargi do magistratu strazy policj i zero reakcj cisza a gdy zginelo 7osob bylo olsinienie i reakcja jak ta w koszalinie tyle ze o 5 miesiecy za pozno i o zgrozo nikt nie poniosl.zadnych konsekwencj mimo.ze wsxyscy wiedzieli ze klub to tykajaca bomba .a gdy spytano urzednika czemu nic nie zrobiono odpowiedzial winni sa ci co.zgineli ale nie my moral sami sobie dopiszcie

Z kraju