Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wczoraj w Lublinie można było podziwiać po raz kolejny obłoki srebrzyste. Zobaczcie niesamowite nagranie (wideo, zdjęcia)

Wczoraj wieczorem pojawił się na niebie niesamowity spektakl z udziałem obłoków srebrzystych. Były one bardzo dobrze widoczne z Lublina. Od naszych Czytelników otrzymaliśmy zdjęcia i nagranie.

Obłoki srebrzyste

Obłoki srebrzyste (NLC – Noctilucent cloud) to polarne chmury mezosferyczne, są rzadko obserwowanymi chmurami widzianymi w półzmroku przy zmierzchu lub świcie, kiedy słońce jest 6-16 stopni poniżej horyzontu. Najczęściej obserwowane są w pasie pomiędzy 50° i 70° (północnej i południowej szerokości geograficznej). Obłoki srebrzyste są najwyższymi chmurami obserwowanymi z Ziemi, znajdują się w mezosferze około 75–85 km ponad powierzchnią ziemi.

Obłoki srebrzyste są najczęściej obserwowane późną wiosną i latem. Na półkuli północnej najlepszy okres do ich obserwacji zaczyna się w połowie maja i trwa do końca sierpnia. Badania sugerują, że obłoki złożone są z mikroskopijnych kryształków lodu.

Jasne i świetliste

Charakterystyczną cechą obłoków srebrzystych NLC jest ich jasność i świetlistość. Gdy słońce znajduje się poniżej horyzontu, promienie słoneczne oświetlają górne warstwy atmosfery, odbijając się od kryształków lodu obecnych w obłokach. To powoduje, że obłoki NLC świecą i są widoczne na niebie, nawet w ciemnościach. Obłoki srebrzyste mają różne kształty i struktury. Często występują w postaci pasów, wirów lub fal, które nadają im niezwykły wygląd na niebie. Ich struktura może ulegać zmianom w ciągu kilku minut, co czyni je jeszcze bardziej niezwykłymi do obserwacji.

Zobaczcie niezwykłe nagranie i zdjęcia od naszych Czytelników obłoków srebrzystych widocznych z Lublina

Obłoki srebrzyste widziane z Lublina godz. 22.30

(fot. wideo Marek Skowronek ideastudio.pl\nadesłane Kuba)

5 komentarzy

  1. Dżięgodżiedziadź

    A co w nich takiego fascynującego.Obłoki jak co dzień. Tylko te ktoś sobie jakoś nazwał.

  2. kremówkożerca żóltolicy

    Ostry cień mgły co prześladuje krótkopisa

  3. To mi wygląda na chmury pierzaste, a nie obłoki srebrzyste. Może jestem niedouczona? Obłoki srebrzyste nie przemieszczają się jak zorza, nie płyną i nie falują. Są za wysoko, żeby dostrzec ich bieg. Ale kolor prawidłowy 🙂

  4. Są fascynujące bo świadczą o skażeniu radioaktywnym .

Dodaj komentarz

Z kraju