Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ważne zmiany w organizacji pracy Izby Przyjęć Ogólnej w szpitalu przy ul. Staszica w Lublinie

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie poinformował, że od 1. czerwca 2023 r. następuje zmiana organizacji pracy Izby Przyjęć Ogólnej SPSK Nr 1 w Lublinie (IPO), polegająca na zlikwidowaniu pionu lekarza dyżurnego.

Jak informuje szpital, oznacza to, że konsultacje lekarskie, w ramach tej Izby Przyjęć, będą świadczone przez lekarzy pracujących w oddziałach szpitalnych, każdorazowo wzywanych do konkretnego pacjenta przez personel pielęgniarski przeprowadzający triaż (tzw. segregację medyczną), uwzględniający nadanie pacjentom właściwego priorytetu i określenie zakresu niezbędnej, pierwszej konsultacji lekarskiej.

– Wprowadzony system organizacji przyjęć w IPO jest zgodny z wymaganiami obowiązującego prawa i umowy z NFZ, może jednak powodować dłuższy niż do tej pory czas oczekiwania na konsultację lekarską. Ponadto przypominamy pacjentom i pacjentkom, że zgodnie z komunikatem Ministerstwa Zdrowia pn. „Dobre Praktyki Postępowania w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i w Izbach Przyjęć”, jednostki te udzielają świadczeń opieki zdrowotnej polegających na wstępnej diagnostyce oraz podjęciu leczenia w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.” – informują przedstawiciele szpitala.

Oznacza to, iż w Izbie Przyjęć SPSK Nr 1 pacjent nie uzyska: recepty („bo lek mi się kończy, a nie miałem czasu iść do lekarza”),
zwolnienia lekarskiego („bo w mojej przychodni są kolejki”),porady w przypadku stanów niezagrażających życiu!

– Pacjenci niespełniający kryterium dedykowanej opieki w Izbie Przyjęć (którzy nie znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego), powinni zgłosić się do właściwego lekarza POZ lub punktu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 do 8.00 dnia następnego – wyjaśnia szpital.

Najbliższe lokalizacje nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej:

– Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej – ul. Mieczysława Biernackiego 9

– Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej – ul. Aleja Kraśnicka 100

Od 1. lipca 2023 r. również wszystkie Szpitalne Oddziały Ratunkowe są zobowiązane do zorganizowania punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

(fot. pixabay.com)

16 komentarzy

  1. oby żaden z PISurów się za zmiany niw wziął bo klapa murowana jak z wyborami korespondencyjnymi , zakupem maseczek , respiratorów , wycinka lasów państwowych , willa plus , wymieniać dalej ? na końcu biedny Tusk zostaje winnym i po temacie ha ha

    • Nie gadaj, że tylko Tusk, przecież i Putin przyczynia się do wielu nieszczęść Polaków.
      Na ten przykład powoduje smog na pół Europy i całą Polskę.
      Ale można mu zawdzięczać, że pozbyliśmy się całego starego złomu wojennego.
      Co prawda”bracia” nie wzięli tego za darmo. Dostali za to setki tysięcy ton paliwa !

    • Zacznij się głąbie leczyć albo wyłącz TVN

  2. Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

    Proponuję hasło: „Pacjencie, zapłać nam, ale lecz się sam !”

  3. Czyli cała odpowiedzialność za ocenę stanu pacjenta spada na pielęgniarkę i ona musi decydować czy fatygować Pana Doktora czy wygonić petenta ? To niech ta pielęgniarka zarabia jak Pan Doktor.

    • Dać im jeszcze więcej kasy

      Triage to największa mina. Obrażony dr przyjdzie za kilka godzin a w razie lipy, to powie, że go SKUTECZNIE nie powiadomiono.

  4. W zasadzie to po co wpuszczać pacjentów do szpitala? Ogrodzić i pozamykać drzwi.

  5. Proponuję aby ktoś przejrzał dokumenty i faktury w tym szpitalu w ramach kontroli poselskiej i porównał/sprawdził czas pracy lekarza w szpitalu z kwotą na fakturze. Do przejrzenia również system rejestracji – dla zwykłych pacjentów brak terminów, dla pacjentów z karteczką i pieczątką z prywatnego gabinetu terminy się nagle znajdują. Jakieś czary chyba?

    • Żadne czary, po prostu, żaden pieniądz nie śmierdzi

    • Im bałagan jest na rękę

      Są ryby które najlepiej się czują w mętnej wodzie.

    • Jak się ma czas pracy do zarobków, gdy większość lekarzy jest na kontraktach i mają płacone od punktów (liczbę zdiagnozowanych pacjentów, jednostki chorobowej, wykonanych badań, zabiegów). Co innego lekarz dyżurny.

  6. Po siedmiu latach rządów PiS mamy to co mamy…
    Totalna zapaść służby zdrowia.
    Oczywiście każdy PiSior oglądający TVPiS powie, że to wina Tuska 🙂
    Mąż marszałek Witek dalej na OIOM-ie?

  7. Jeżdżę w ZRM od ponad 20 lat. Rozmawiam z rodzinami pacjentów którzy opiekują się osobami leżącymi osobami paliatywnymi. I doszedłem do wniosku że największą porażka systemu jest Podstawowa Opieka Zdrowotna czyli tak zwany lekarz rodzinny. Nie dziwię się ze większość pacjentów schorowanych leżących trafia na oddziały SOR z chorobami które mógłby leczyć lekarz POZ. Poprostu ci pacjenci są wykluczeni z takiej opieki. Ale nie są wykluczeni z rejestru przychodni za którą płaci NFZ. Na moje pytanie czy rodzina się kontaktowała z przychodnią mam większości potwierdzającą odpowiedź z wyjaśnieniem lekarza. Nie przyjdę mam dużo pacjentów proszę wezwać pogotowie. Zdarza się również że rodzina odpowiada wprost Mama ma gorączkę. Lekarz Proszę wezwać pogotowie i zgłaszając podać że ma duszność. Jest jeszcze inne tłumaczenie Proszę wezwać pogotowie ja nic nie poradzę. To klasyka kontaktów rodzin pacjentów z przychodnią mających pacjentów leżących. Jeszcze gorsza sytuacja jest w opiece świątecznej i mocnej ponieważ z tej że opieki przyjazd lekarza jest w 99% niemożliwy. Bo rzadko ktoś odbierze telefon.

    • A z czego to wynika? Są tłumy w POZ, po 8 pacjentów na godzinę, madki zapisują bombelki na wszelki wypadek bo może będzie chory, pacjenci przychodzą ostatniego dnia jak im się leki kończą- ja tylko po receptę, okres infekcyjny to jest armagiedon i wszyscy mają zostać przyjęci DZISIAJ, BO JA PLACE SKLADKI, A JAK NIE TO SKARGA!
      No i pełno nieodwolanych wizyt, wystarczy wprowadzić 10zl za brak obecności przez uprzedzenia przychodni.
      Podsumowując wszędzie w tzw służbie zdrowia jest SYF, tzreba torszke szerzej spojrzeć a nie jechać po innych. Ileż to można o ZRM napisać, tylko czy to coś zmieni…

      • Dużo do poprawy

        No jak mamy się już licytować na historie, to ZRM suchą nogą z tego nie wyjdzie. Niech się ratownik nie żali, tylko spojrzy na swój ogródek. Kto jeździ, jak jest przygotowany, jakie ma podejście no i co sam przywozi na sor?

  8. A skąd u Boga Ojca pacjent ma wiedzieć, kiedy jest zagrożenie życia, a kiedy nie? Czasem „zwykly” ból głowy może być objawem ciężkiej choroby. I dlaczego „triażowi” inaczej traktują pacjentów, którzy przyjdą, przyjadą lub są dowiezieni przez rodzinę od tych „dostarczonych” przez ambulans. I jeszcze całe mnóstwo wątpliwości, których wymienienie zajęłoby zbyt dużo miejsca.

Dodaj komentarz

Z kraju