Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

W trakcie holowania zablokowała się kierownica. Doszło do poważnego wypadku (zdjęcia)

Na jednej z dróg powiatu włodawskiego doszło do groźnego wypadku podczas holowania. W trakcie holu w fiacie zablokowała się kierownica, a kierujący tym pojazdem mężczyzna stracił nad nim panowanie i uderzył w drzewo. 21-latek z holowanego pojazdu został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala.

Do zdarzenia doszło w środę przed godziną 14.00 w miejscowości Hola w gminie Stary Brus w powiecie włodawskim. Służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie, z którego wynikało, że pojazd dostawczy uderzył w drzewo. Na miejscu interweniowała straż pożarna, zespół ratownictwa medycznego, policja, a także śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Pracujący na miejscu policjanci ustalili, że kierujący fiatem 31-latek holował fiata. Drugim z pojazdów kierował 21-latek. W holowanym samochodzie nie był włożony kluczyk do stacyjki i po przejechaniu około 100 metrów doszło do zablokowania się kierownicy.

– W skutek tego holowany pojazd, po uprzednim zaczepieniu o hak oraz tylny zderzak zjechał do rowu i uderzył w drzewo. Mężczyźni byli trzeźwi. Niestety, w wyniku uderzenia 21-latek z powiatu kraśnickiego doznał obrażeń głowy i nogi. Policjanci przystąpili do udzielenia mu pomocy, jednak uskarżał się na silny ból biodra. Na miejsce wezwano LPR, które zabrało poszkodowanego do szpitala – relacjonuje aspirant sztabowy Kinga Zamojska-Prystupa z włodawskiej Policji.

Policjanci ustalają szczegółowe okoliczności wypadku. Mundurowi zatrzymali dowód rejestracyjny rozbitego busa.

Zasady bezpiecznego holowania

Pojazd holowany:

1. Musi być kierowany przez osobę mającą uprawnienia do kierowania tym pojazdem, chyba że sposób holowania wyklucza potrzebę kierowania nim.

2. Musi być połączony z pojazdem holującym w sposób wykluczający odczepienie się w czasie jazdy, a w przypadku holowanego motocykla musi być on połączony z pojazdem holującym połączeniem giętkim w sposób umożliwiający łatwe odczepienie.

3. Ma być oznaczony odblaskowym trójkątem ostrzegawczym z tyłu po lewej stronie (nie dotyczy motocykla), lub musi wysyłać żółte sygnały błyskowe (nie mogą to być światła awaryjne). W okresie niedostatecznej widoczności pojazd holowany ma mieć włączone światła pozycyjne.

4. W pojeździe holowanym, w przypadku połączenia sztywnego musi być sprawny co najmniej jeden układ hamulców, a przy połączeniu giętkim – dwa układy.

Odległość między pojazdami:

  • w przypadku połączenia sztywnego maksymalnie 3 m
  • w przypadku połączenia giętkiego od 4 do 6 m

Połączenie musi być oznakowane naprzemiennie pasami białymi i czerwonymi albo za pomocą chorągiewki czerwonej lub żółtej.

W razie holowania pojazdu w sposób wykluczający potrzebę kierowania nim lub użycia hamulców, rzeczywista masa całkowita pojazdu holowanego nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowiciej pojazdu holującego.

W trakcie holowania zablokowała się kierownica. Doszło do poważnego wypadku (zdjęcia)

fot. Policja Włodawa

 

W trakcie holowania zablokowała się kierownica. Doszło do poważnego wypadku (zdjęcia)

fot. Policja Włodawa

 

W trakcie holowania zablokowała się kierownica. Doszło do poważnego wypadku (zdjęcia)

fot. Policja Włodawa

21 komentarzy

  1. Nie bardzo chce mi się wierzyć że po 100 metrach takie szkody, to do ilu się rozpędził?

  2. mi tez sie nie chce w to wierzyc,o tym samym pomyslalem

  3. A wystarczyło zadzwonić po holownik i by się nic nikomu nie stało i ile taniej by było.Ale to trzeba włączyć myślenie!¡!!!!!!

Dodaj komentarz

Z kraju