Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

W ten weekend przechodzimy na czas letni. Znów trzeba będzie przestawiać wskazówki w zegarach

Zaledwie przed kilkoma dniami rozpoczęła się kalendarzowa wiosna, z kolei w weekend zmienimy czas na letni. Z pewnością ucieszy to osoby, które mają dosyć zimowej szarości i wyczekują kolorów wiosny i ciepłego lata.

Tradycyjnie już w ostatni weekend marca nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Dokładnie w nocy z soboty na niedzielę wskazówki zegarów trzeba będzie przesunąć z godziny 2.00 na 3.00. Podobnie będzie w ok. 70 krajach na całym świecie, w których stosuje się podział na czas letni oraz zimowy.

Należy jednak pamiętać, że w większości nowszych urządzeń, czyli w komputerach, smartfonach, tabletach i innych posiadających dostęp do internetu, ingerencja w ustawienia godziny nie będzie konieczna, gdyż nastąpi to automatycznie.

Zmiana z pewnością ucieszy osoby, które mają dosyć zimowej szarości i wyczekują kolorów wiosny oraz ciepłego lata. Dodatkowo dzięki dłuższemu dniowi, można będzie więcej czasu spędzać na dworze, co ma z kolei znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Psycholodzy od dawna podkreślają, że im bowiem więcej światła, tym człowiek jest bardziej zadowolony.

W Polsce zmiana czasu po raz pierwszy została wprowadzona w okresie międzywojennym. Później stosowano ją w latach 1946-1949 i 1957-1964. Następnie weszła w życie w 1977 r. i obowiązuje do dzisiaj. Jak wskazywano, dzięki zmianom czasu, możemy lepiej wykorzystać światło słoneczne i zużywać mniej energii elektrycznej.

Od kilku lat jednak prowadzone są prace nad rezygnacją ze zmiany czasu. Wszystko dlatego, że coraz więcej opinii ekspertów wskazuje, że zmiana czasu w żaden sposób nie pomaga w oszczędnościach. Chodzi o to, że powstają inne straty w gospodarce, które zmiana powoduje.

W całej Unii Europejskiej trwa dyskusja na ten temat. W konsultacjach wypowiedziało się 4,6 mln osób, z których 84 proc. było za zniesieniem zmiany czasu. Parlament Europejski zatwierdził plan zniesienia zmian, jednak nie został on zatwierdzony przez Radę Unii Europejskiej, która zażądała przeprowadzenia oceny wpływu na gospodarki unijne, zanim podjęta zostanie ostateczna decyzja w tej sprawie.

(fot. pixabay)

10 komentarzy

  1. możemy lepiej wykorzystać światło słoneczne i zużywać mniej energii elektrycznej ???
    koniowi to Pan zamelduj

  2. Jak zwykle lenie patentowane którym już nawet ciężko zegarki przestawić , ma z tym wielki problem
    ….

  3. Zrezygnować ze zmiany czasu na np. 5 lat. Zobaczymy, czy będzie więcej plusów czy minusów.
    Parlament Europejski, Rada Unii Europejskiej – ile jeszcze organów czeka na zabranie głosów w tej jakże trudnej sprawie. Tysiące urzędników, bierny / mierny.

  4. Bo jakby nowi bracia nie chcieli to by nie zmieniali już czasu.

  5. Jak to przestawić …? U mnie cała zimę na letnim chodzą 😉

  6. Kiedy ta głupota się zakończy ?

  7. Do LU ,a co ciężko ci raz w roku zegarek przestawić ? Kup sobie taki że sterowaniem radiowym który sam się przedstawia jak cię to przerasta i masz z tym taki problem

  8. PAMIĘTAJMY, ŻE ROBIMY TO PO RAZ OSTATNI. TYLE, ŻE TE OSTATNIE RAZY TRWAJĄ JUŻ ZE 20 LAT JAK NIE LEPIEJ XD

Z kraju