Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

W piątek w Lublinie odbędą się uroczystości z okazji 84. rocznicy obrony Lublina

W piątek (15 września) odbędą się obchody 84. rocznicy walk w obronie Lublina, stoczonych z niemieckim najeźdźcą 16 i 17 września 1939 r. Przedstawiciele władz miasta, województwa, wojsko oraz delegacje szkół i instytucji oddadzą hołd obrońcom Lublina i Ojczyzny.

Mszą św. w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi i Św. Franciszka w Lublinie i programem artystycznym w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych rozpoczną się obchody 84. rocznicy Bohaterskiej Obrony Lublina. Po zakończeniu mszy św. uczestnicy przemaszerują pod pomnik Obrońców Lublina. W wydarzeniu planowany jest udział wojewody lubelskiego Lecha Sprawki.

Głównym punktem jutrzejszych uroczystości będzie uroczysty apel pamięci przy Pomniku Obrońców Lublina 1939 przy ul. Zana (u zbiegu z al. Kraśnicką). O godz. 12.30 nastąpi oddanie hołdu poległym, odczytanie apelu pamięci przygotowanego przez uczniów Technikum Elektronicznego im. Obrońców Lublina 1939, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Wartę honorową zaciągną żołnierze Garnizonu Lublin.

Wojska niemieckie, zbliżające się od strony Kraśnika stanęły pod Lublinem 17 września 1939 r. Opuszczone miasto było zmuszone do organizowania obrony własnymi siłami. Lublina broniły oddziały ochotnicze i wojskowe, obrońców stale zasilali ochotnicy, przybywający z okolicznych miejscowości. Lublinianie powołali Komitet Cywilno-Wojskowy. Ostatecznie podjęto decyzję o wycofaniu oddziałów broniących miasto.

Program

11.00 – Msza św. w intencji obrońców Lublina w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi i Św. Franciszka w Lublinie (Al. Kraśnicka 76), z udziałem pocztów sztandarowych i orkiestry wojskowej (msza św. rozpocznie się programem artystycznym w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie)

12.15 – Przemarsz uczestników z kościoła pod Pomnik Obrońców Lublina przy ul. Tomasza Zana

12.30 – Uroczystości przy Pomniku Obrońców Lublina we wrześniu 1939 roku:
– odegranie hymnu państwowego
– okolicznościowe przemówienia
– apel pamięci
– złożenie wieńców i zapalenie zniczy

13.00 – Zakończenie uroczystości

Organizatorami obchodów są Prezydent Miasta Lublin, Rada Miasta Lublin we współpracy dyrekcją, nauczycielami i młodzieżą Technikum Elektronicznego im. Obrońców Lublina 1939 oraz X Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego.

Zespół Szkół Elektronicznych od wielu już lat kultywuje tradycje i pamięć o bohaterach Lublina z września 1939 roku. Społeczność szkolna włączyła się aktywnie w budowę pomnika przy ul. Zana, odsłoniętego w 1987 roku, a także jest głównym organizatorem miejskich uroczystości upamiętniających żołnierzy i ludność cywilną broniącą miasta w czasie II wojny światowej. W 1996 r. za swoją działalność szkoła została odznaczona Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej oraz Medalem Pro Memoria. Od 2007 roku Technikum Elektroniczne nosi imię Obrońców Lublina 1939 roku.

14 komentarzy

  1. Będzie Tusk?

    • Tuska może nie będzie, ale mogą być wpuszczeni przesz PiS imigranci. Bo na ulicach Lublina „ubogacenie” jak we Francji.

      • Uważam się za zbawionego

        Ale jakby to Tusk ich wpuścił w ramach relokacji, to byliby to dobrzy imigranci? A ci co przyjechali do pracy to są źli? Wiesz co to jest kalizm?
        A w ogóle to nie ma co się zapluwać o tych imigrantów zarobkowych. Dla większości z nich Polska nie jest krajem docelowym. Polska (między innymi) została po prostu wyznaczona przez Kanadę jako tzw. kraj próby. To znaczy, jeśli jakiś kolo z kraju podwyższonego ryzyka – np. Pakistan, Turkmenistan, Bangladesz – chce się osiedlić w Kanadzie, to musi odbyć trzyletni okres próby w innym zachodnim kraju. Jak nic nie nabroi przez ten czas, to dostanie wizę do Kanady. Ot i cała zagadka.

        • Poniekąd masz rację, dla 70% społeczeństwa Polska nie jest krajem docelowym. Kto by chciał cały rok celebrować same porażki, czcić kamienie nieszczęścia tfu…

        • Aha, i to usprawiedliwia nielegalny handel przez pis wizami? Za niewinność tych pisowskich urzędników aresztowano? Biedni prześladowani przez Tuska, oni tylko chcieli wpuścić tu ludzi do pracy, no i sami trochę zarobić przy okazji, co w tym złego.

    • W zacofanej chamskiej cebulandii ksiądz będzie, będziesz mógł klęczeć pół dnia.

  2. No no widać że te komentarze pisz sami idioci i to w dodatku analfabeci

  3. Obrodziło tej jesieni wszelkimi obchodami.

  4. Mogę wymienić stałych bywalców z wieńcami za pieniądze podatnika.

  5. Bywalcy czy znawcy tematu lecz dziś w erze internetu nie jeden jest znawca tematu który o historii wie tyle ile wyczyta w necie takich mamy dziś historyków tych prawdziwych wyszkolonych na książkach zeszycie i długopisie jest dziś niewielu

  6. Może warto zainteresować się Górkami Czechowskimi?
    Materiał Anny Mandreli na kanale Ryngraf TV z dnia 16.09.2023

  7. A co z ekshumacjami na Górkach Czechowskich?
    Wywiad z Adamem Łukasikiem na kanale Anny Mandrelu Ryngraf TV

  8. * Kanał Anny Mandreli

Dodaj komentarz

Z kraju