Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie planują utworzenie nowego parku. Nad rzeką powstanie m.in. miejska plaża (zdjęcia)

Zarośnięty i niezagospodarowany teren wzdłuż Bystrzycy od Zalewu do wiaduktu przy ul. Janowskiej ma się zamienić w park naturalistyczny. Ma on stanowić miejsce spotkań i wypoczynku mieszkańców Lublina a zwłaszcza położonych w tej części miasta osiedli.

25 komentarzy

 1. „Wiadukt – budowla inżynierska, pozwalająca na pokonanie przeszkody terenowej typu: dolina, wąwóz lub droga kołowa czy linia kolejowa, z wyłączeniem przeszkód wodnych” – jeżeli pod tą remontowaną konstrukcją na Janowskiej nadal płynie Bystrzyca, to nie jest ona wiaduktem.

  • Od zawsze w Lublinie słyszało się i mówiło: most żelazny na Bystrzycy; i każdy wiedział o co chodzi. Nowe przyszło…

   • A na pociągi od zawsze w Lublinie mówiło się kolej żelazna, a na samochód osobowy – taksówka. A żelazny most kolejowy na Bystrzycy to stał ponad 100 lat na ul.Turystycznej.

  • Jeżeli obiekt przechodzi nad rzeką nazywamy go mostem.
   Jeżeli obiekt przechodzi nad np. inną drogą nazywamy go wiaduktem.
   Obiekt o którym mówimy jest zatem i jednym i drugim, bo prowadzi nad rzeką oraz nad drogami. Wydaje mi się, że oba określenia są prawidłowe i możemy ich użyć w odniesieniu w/w obiektu mostowego – najszersze pojęcie.

   • Czyli jest to mosdukt? czy wiadost?

   • Obiekty mostowe dzielimy na mosty, wiadukty, estakady i kładki dla pieszych. W przypadku obiektu mostowego usytuowanego nad kilkoma różnymi przeszkodami, o rodzaju obiektu decydują kolejno: przeszkoda wodna, linia kolejowa, droga, inne przeszkody. Zatem nie ma znaczenia, czy oprócz rzeki jest pod mostem cokolwiek innego. Jest mokro, jest most.

 2. Ale park naturalistyczny zawsze musi być otoczony budynkami TBV. Więc czeka nas osiedle tam.

 3. No i będzie po moim „cichym zakątku”do wędkowania ……..szlag

 4. Mieszkaniec Janowskiej.

  Nie oddamy za marne pieniądze ziemi pod jakiś park. Jak miasto zapłaci po cenie budowlanej to owszem.

 5. O będzie gdzie psy wyprowadzać

 6. Jak park naturalistyczny to i naturystki poproszę (oczywiście w wieku poborowym).

 7. Najpierw niech zrobią porządek z zalewem, bo kawał pięknego terenu się marnuje.

 8. Zastanawia mnie „trasa rowerowa szybkiego ruchu”. Czy to oznacza, że 5-latki na rowerkach nie będą po nich jeździć? Jak to jest, że na jezdnię zwykłej drogi rodzice takiego małego dziecka nie puszczą (swoją droga bardzo bardzo słusznie), ale po jezdni drogi rowerowej to „niech jedzie nasz 3-letni rowerzysta”.
  Pomiędzy wyszkolonymi, odpowiedzialnymi kierowcami strach dziecko na rowerze puścić. Ale pomiędzy amebami na rowerach, bez OC już się nie boją? Kto w końcu jest tym złym czy niebezpiecznie jeżdżącym?

 9. ZUk wytłumacz mi na ch..j mi park 20 km od miejsca mojego zamieszkania. Mieszkam na czechowie i tu chcę park. Ale nie k..wa działki są łakomym kąskiem dla kolegów deweloperów. Równie dobrze możecie zrobić park w Kraśniku i tam tam ludzie z północnej części Lublina nie będą jeździć.

 10. Już biorę rodzinę ,narobię kanapek i będziemy wypoczywać na plaży,podziwiając niedoceniane walory Bystrzycy nasycając nozdrza zapachami świeżej wody

Z kraju