690 680 960

W Lublinie planują stworzenie ogrodów deszczowych. Ogłoszono specjalny konkurs

Na terenie Lublina mają zostać stworzone miejsca, których zadaniem będzie gromadzenie obecnie spływającej do kanałów deszczówki. Ich lokalizacje poznamy wiosną, zaś całość prac ma zostać wykonanych do końca roku.

W ramach Zielonego Budżetu w Lublinie zaplanowano stworzenie ogrodów deszczowych. Jest to forma terenów zielonych, które poza funkcją ozdobną pełnią jeszcze jedną bardzo ważną rolę. Mianowicie filtrują wodę opadową i stopniowo oddają ją do ekosystemu. Tym samym zwiększa się jej retencję.

Na razie jest mowa o przynajmniej dwóch tego typu obiektach. Miejsca, w których zostaną one zlokalizowane, zostaną wybrane w ramach konkursu. Mogą w nim brać udział organizacje pozarządowe, ich celem jest zaproponowanie co najmniej 4 miejsc na lokalizację ogrodów deszczowych, a także wykonanie dla każdej z nich projektu. Wszystko musi być poprzedzone konsultacjami ze specjalistą w zakresie tworzenia ogrodów deszczowych.

Jak wyjaśnia Hanna Pawlikowska, Dyrektor Biura Miejskiego Architekta Zieleni, miastu zależy na tym, aby działania na rzecz retencji wody w mieście stawały się coraz powszechniejsze. Założenie ogrodów deszczowych i związana z tym akcja edukacyjna mają też sprawić, aby pojawiła się „moda” na tego typu realizacje na prywatnych posesjach.

Urzędnicy wybiorą najlepszą ofertę, a zadaniem jej autora będzie wykonanie przynajmniej dwóch z zaprojektowanych przez siebie ogrodów deszczowych. Do tego dochodzi ich utrzymanie przez rok. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 22 marca zaś zadanie ma być zrealizowane do 31 grudnia 2021 roku.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

17 komentarzy

  1. Przecież jest od wielu lat na kompielowej.

  2. Niech miasto nie kosi trawy tak jak bylo w tym roku – to spowoduje zatrzymanie duzej ilosci wody, plus nie kosic brzegow Bystrzycy – tez pomoze zatrzymac troche wody – obecnie Wody Polskie staraja sie maksymalnie przyspieszyc przeplyw…

  3. Komary będą zachwycone.

  4. Brawo, w końcu jakiś konkretny pomysł na Park Ludowy. Sprowadzi się jeszcze egzotyczne żaby, papugi i małpy.
    Żyć nie umierać, będzie jak w amazoni. A pomysłodawca, za ten projekt będzie rozkoszował się na tej egzotycznej enklawie pod palemką koszernymi drinkami z parasolką.

  5. Wylęgarnia dla komarów i meszek.

  6. System chłonny połączony z dołami deszczowymi to tak. Stojąca woda to śmierdzące bajorka,

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Największy w Polsce Festiwal Sztuki Iluzji
Rajd rowerowy Tour de Lubelskie w Janowie Lubelskim
Mieszkańcom – w podzięce za solidarność czyli festyn na rozpoczęcie wakacji
Lato Wita Nas czyli festyn rodzinny w Trzeszczanach
Biesiada Rodzinna w Wólce Plebańskiej