Poniedziałek, 28 kwietnia 202528/04/2025
690 680 960
690 680 960

Vademecum wyborcze katolika. Kościół apeluje o odpowiedzialne podejście do wyborów samorządowych

Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych przypomina zasady, którymi powinien kierować się człowiek wierzący i odsyła do treści Vademecum wyborczego katolika. – Są bowiem takie zasady, które stanowią fundament godziwego życia społecznego – czytamy w Stanowisku Rady.

Stanowisko Rady KEP ds. Społecznych przed wyborami samorządowymi w Polsce

– Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski podczas marcowego posiedzenia podjęła problemy, które z całą ostrością ujawniły się po ostatnich wyborach parlamentarnych w Polsce. W tym kontekście, w trudnym momencie dziejowym i w czasie trwającej „Nowenny w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego”, Rada zaapelowała o dalsze modlitwy w intencji Ojczyzny oraz o odpowiedzialne podejście do wyborów samorządowych – czytamy w komunikacie.

Rada ds. Społecznych przypomina zasady, którymi powinien kierować się człowiek wierzący i odsyła do treści „Vademecum wyborczego katolika”, które mogą być pomocne przy podejmowaniu decyzji wyborczych.

– Są bowiem takie zasady, które stanowią fundament godziwego życia społecznego – wyjaśnia KEP.

VADEMECUM WYBORCZE KATOLIKA

Uczestnictwo w wyborach

Zaangażowanie i udział w wyborach stanowią dostępny dla każdego obywatela sposób realizacji „prawa i obowiązku” uczestnictwa w życiu społeczno-politycznym. Udział w wyborach jest obowiązkiem sumienia katolika. Jest to bowiem dowód podstawowego zaangażowania się „na rzecz dobra wspólnego, czyli dobra wszystkich i każdego”.

Znaczenie dobra wspólnego

Dobro wspólne stanowi sumę wartości, dzięki którym człowiek, rodzina i społeczność mogą pełniej i łatwiej osiągnąć własną doskonałość. Realizacja tak rozumianego dobra wspólnego może być zapewniona jedynie wtedy, gdy polityka oparta jest o „poprawną koncepcję osoby ludzkiej” . Obowiązek wyborczy wymaga zatem odpowiedzialnych decyzji w oparciu o zasady ładu moralnego.

Wartości nienegocjowalne

W tych sprawach, które dotyczą istoty porządku moralnego, prawy rozum nie pozwala na kompromisy. W konsekwencji katolicy:

a) opowiadają się bezwarunkowo po stronie prawa do życia od poczęcia do naturalnego kresu, które to prawo „stanowi fundament współżycia między ludźmi oraz istnienia wspólnoty politycznej” ;

b) z równą determinacją zabiegają o ochronę praw rodziny, opartej na monogamicznym małżeństwie osób przeciwnej płci. Uważają zatem za niedopuszczalne zrównanie z rodziną innych form współżycia;

c) stoją na straży zagwarantowania prymatu rodziców w wychowaniu swoich dzieci;

d) bronią wolności sumienia i wolności religijnej, stanowiącej „serce praw człowieka” ;

e) sprzeciwiają się budowaniu świata „tak, jakby Boga nie było”;

f) są zaangażowani na rzecz wewnętrznego i zewnętrznego pokoju, będącego podstawowym warunkiem realizacji dobra wspólnego;

g) troszczą się o etyczny kształt procesów gospodarczych, sprzeciwiając się „ekonomii, która zabija” .

Kwestie te stanowią zbiór zasad, które powinny być uwzględnione podczas podejmowania decyzji wyborczych. „Właściwie ukształtowane sumienie chrześcijańskie nie pozwala nikomu przyczyniać się przez oddanie głosu do realizacji programu politycznego lub konkretnej ustawy, które podważają podstawowe zasady wiary i moralności” .

Uznanie demokratycznych wyborów

O ile obowiązkiem katolika jest udział w głosowaniu i oddanie głosu zgodnie z własnym sumieniem,  o tyle w sytuacji, gdy społeczeństwo już dokonało demokratycznego wyboru – nawet jeśli jest on sprzeczny z preferencjami głosującego – należy uszanować jego wynik. W sytuacji, gdyby „sprawujący władzę ustanawiali niesprawiedliwe prawa lub podejmowali działania sprzeczne z porządkiem moralnym, to rozporządzenia te nie obowiązują w sumieniu”. Sprzeciw katolika względem tak stanowionego prawa wynika jedynie z posłuszeństwa Bogu, a nie z racji politycznych.

Modlitwa za Ojczyznę

Mając na uwadze rangę demokratycznych wyborów w budowaniu dobra wspólnego w oparciu o przypomniane zasady, prosi się wszystkich o podjęcie modlitwy w intencji naszej Ojczyzny.

(Źródło: KEP)

53 komentarze

  1. Ocena: 0

    Od setek lat, nawet w krajach uważanych za trzeci świat, religia jest odcięta od polityki, jesteśmy w Europie, a Europejczycy umieją czytać, kto jest największym przywódcą Kościoła? Czy mieszał się w politykę?

  2. Tyle na temat apolitycznego charakteru tej instytucji 😂

    • Ocena: 0

      Gdyby nie chrześcijaństwo to Państwo Polskie by nie istniało. Nie pyskuj więc młody i zajmij się malowaniem pisanek i sprzątaniem w domu.

      • ale bajki.
        Polska przez wieki była chrześcijańskim krajem, ale wniosek istnienia tylko dzięki kościołowi, to przesada.

      • Przypomnę, że kolejni papieże potępiali polskie powstania narodowe, nakazując posłuszeństwo carom, a Pius XII złamał konkordat i już w miesiąc po zajęciu Polski przez Niemców w 1939 powołał nowych biskupów na ziemiach wcielonych do Rzeszy (w wypadku ziem wcielonych do Polski po 1945 roku trwało to nie miesiąc a ponad 25 lat).
        Już nie wspomnę o tym, że najlepszy okres w dziejach zaliczyła Polska po tym, jak w trakcie wojny trzynastoletniej Kalikst III zagroził Kazimierzowi Jagiellończykowi ekskomuniką i rzucił na niego klątwę, na co Król Polski odpowiedział konfiskatą dóbr biskupów i nałożeniem klerowi niezłego kagańca (między innymi przez samodzielne obsadzanie biskupstw).

      • Ocena: 0

        Raczej by rozkwitło bez jegomości w ubraniach po mamusi..

      • Ty to na poważnie napisałeś? Przez tą nielegalną instytucję jesteśmy tylko zacofani, a ludzie ułomni jeszcze za to płacą. Nie ma gorszej zarazy niż te twoje niebezpieczne religie.

      • Ocena: 0

        Państwo Polskie by nie istniało, bo chrześcijaństwo by nie pozwoliło.
        Pierwszy król Polski nawet królem by nie został jakby mu papież łaskawie nie pozwolił.
        Dlatego uważam, że Anglicy dobrze zrobili separując się od Rzymu.
        Mają swój kościół, chociaż modlą się do tego samego Boga co chrześcijanie.

  3. nie kryty krytyk
    Ocena: 0

    jeszcze czarnoksiężnicy w politykę się nie bawili. nie dość że typ w sukience mówi ci jak maż z żoną żyć, mówi ci w co masz wierzyć, to jeszcze na kogo masz głosować. SEKTA CZARNOKSIĘŻNIKÓW DO LIKWIDACJI.
    W kościele katolickim możesz dostać rozgrzeszenie za zabójstwo, ale nie za mieszkanie z kobietą przed ślubem.
    ale to oni wiedzą na kogo powinieneś głosować.

  4. Tak. Godziwe życie dla kleru dla pozostałych wiara i nadzieja. Odcięci od rządowej kasy z Pisu to teraz chcą doić od prawackich samorządów

  5. Przeczytałem tytuł i dalej nie czytam co mają do przekazania panowie od „co łaska”. Dodam tylko, że dzisiaj w moim mięsnym jest promocja na golonki, a to idealne danie na wielki piątek więc nie przepuszczętakiej okazji.

    • Ocena: 0

      Co prawda nie lubię golonki, ale pysznej, swojskiej kiełbaski zjadłbym chętnie.. 🙂

    • Ocena: 0

      Ja też jem kiedy mam co jeść i bardzo nie lubię jak mi ktoś chce dyktować kiedy i jakie „jadło” mam spożywać

  6. Ocena: 0

    Każdy byle nie z PO i lewicy.

  7. Chodzi im tylko o kasę. Jaki to autorytet jak urządzają orgie z męskimi pro… na zapleczach tych przybytków, bo ponoć nie są to tanie usługi.

  8. Ocena: 0

    Radami episkopatu to ja żyć podcieram..

  9. Ocena: 0

    Jak zwykle „czerwony”lublin112, chce wywołać ferment i zagrać na emocjach. Co już widać po komentarzach analfabetów. W rozporządzeniu KEP, nie ma nic niesamowitego. Ot żeby katole szli do wyborów. Tyle. Ale kto by tam czytał całość. Wystarczy „chwytliwy” tytuł , i poszło. A autor ma „kliknięcia” czyli kasę. I wszyscy zadowoleni. Redakcja ma poczytność, autor kasę, a lud ma kogo nienawidzić. Wstyd.

    • Ocena: 0

      Jaki? Czerwony? Na portalu prawie same pisowskie reklamy wyborcze a ty piszesz czerwony? O kurde masz pojęcie widzę. To chyba oni nie odpowiadają za analfabetów, co więcej twój wpis sugeruje, że ty coś mało się rozeznałeś co piszą, bo na portalu widzę więcej prawackich informacji, relacji z dróg krzyżowych i informacji z życia kościoła, ale jak masz klapki na oczach to fakt dla ciebie czerwony. Wstyd to komentać jak ty.

    • Czerwony? Raczej neutralny ale trzeba chcieć widzieć więcej.

  10. Vademecum wyborcze POwca
    Ocena: 0

    ****** *** a my was będziemy *****

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia