Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Upały nie ustępują, w kranach zaczyna brakować wody. Gminy apelują o jej używanie z rozsądkiem

Upalna aura sprawia, że wielu mieszkańców naszego regionu ma problemy z dostępem do wody. Jej ciśnienie w kranach jest bardzo niskie a w niektórych miejscowościach występują przerwy w dostawach wody z wodociągów.

Od piątkowego wieczora otrzymujemy liczne sygnały od czytelników, związane z problemami z wodą. Najgorsza sytuacja jest w kilku miejscowościach podlubelskiej gminy Głusk, gdzie w kranach zrobiło się sucho. W innych ciśnienie jest bardzo niskie. Jak alarmują mieszkańcy, w ostatnich dniach m.in. w Żabiej Woli i Dominowie codziennie występują przerwy w dostawach wody. Problem jest poważny, gdyż w wielu domach w kranach sucho jest przez większą cześć doby. A przy tak wysokich temperaturach dostęp do wody jest niezbędny.

-Sytuacja powtarza się co roku i od lat nikt z tym nic nie robi. Wielokrotnie próbowaliśmy się skontaktować z gminnymi urzędnikami, jednak nikt nie odbiera telefonów. Władza weekenduje a mieszkańcy nie mają dostępu do wody. Nikt nie pomyślał również, aby podstawić beczkowozy czy coś w tym rodzaju. Aż strach pomyśleć co się stanie, jak dojdzie do pożaru, gdyż w hydrantach również jest sucho – tłumaczy Pan Michał.

Podobnych wiadomości otrzymaliśmy wiele. Nam również nie udało się skontaktować z przedstawicielami Urzędu Gminy w Głusku. Udało nam się jednak ustalić, że sytuacja związana jest z wysokimi temperaturami i panującą suszą co sprawia, że obniżył się poziom wód gruntowych. Tym samym wystąpił bardzo duży deficyt wody na ujęciach wodnych. Wyjaśniano nam również, że przy takiej pogodzie jak obecna, zużycie wody wzrasta nawet pięciokrotnie, a wiele gminnych wodociągów nie jest do tego przystosowanych.

Wiele samorządów już od początku tygodnia apeluje o rozsądne korzystanie z wody a nawet jej ograniczenie. Wójt Gminy Jastków Teresa Kot poprosiła mieszkańców o ograniczenie używania wody konsumpcyjnej do celów gospodarczych tj. podlewania upraw, ogródków i trawników, napełniania basenów, mycia pojazdów mechanicznych, itp. w godzinach zwiększonego poboru od 6:00 do 9:00 oraz od 16:00 do 23:00. Z kolei mieszkańcy gminy Konopnica otrzymali wiadomości SMS, aby z wodociągu korzystali tylko i wyłącznie do celów socjalnych. Taki sam apel wystosowały władze wielu gmin z naszego województwa. Niestosowanie się do tego może spowodować obniżenie ciśnienia dostarczanej wody oraz czasowe przerwy w jej dostawie a nawet okresowego wstrzymania dostaw wody.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

Wójt Gminy Jeziorzany

13 komentarzy

  1. Stawia się zbiornik na deszczowke, i podlewa ogród za darmo Polecam takie rozwiązanie