Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Trzy osoby zatrzymane przez ABW do sprawy prania rosyjskich pieniędzy. Chodzi o 1 miliard złotych

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali kolejne 3 osoby zajmujące się legalizowaniem pieniędzy pochodzących z działalności przestępczej. Śledztwo prowadzi Wydział Zamiejscowy w Radomiu Delegatury ABW w Lublinie pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Jak informuje rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn, zatrzymane we wrześniu 2021 r. osoby to kobieta oraz dwaj mężczyźni, m.in. syn jednego z kierujących grupą przestępczą. Działali oni na rzecz zorganizowanej grupy przestępczej, która kupowała spółki na terytorium Polski i rejestrowała je na „słupy”. Spółki te nie prowadziły działalności gospodarczej, nie rozliczały się podatkowo, a ich wyłącznym celem było umożliwienie przyjęcia środków pieniężnych, głównie z terytorium Rosji, a następnie przelewanie ich na kolejne rachunki bankowe m.in. spółek działających w Wielkiej Brytanii, państwach Dalekiego Wschodu i w rajach podatkowych.

W toku czynności procesowy ustalono, że zamierzeniem grupy była również legalizacja korzyści osiąganych w wyniku działań podejmowanych w ramach grupy przestępczej, inwestowanie środków w nabywanie na terenie Republiki Demokratycznej Kongo surowców mineralnych, w tym rudy tantalu oraz złota, celem ich dalszego importowania na teren Unii Europejskiej, z naruszeniem przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/821 ustanawiającego obowiązki w zakresie należytej staranności w łańcuchu dostaw unijnych importerów cyny, tantalu i wolframu, ich rud oraz złota, pochodzących z obszarów dotkniętych konfliktami i obszarów wysokiego ryzyka.

Tantal jest surowcem wykorzystywanym w przemyśle elektronicznym. W związku z powyższym dochodziło do wyjazdów członków grupy na terytorium Republiki Demokratycznej Kongo. Jak informuje ABW, dwóch z zatrzymanych mężczyzn dopuściło się jednocześnie oszustwa na szkodę ustalonej osoby poprzez wprowadzenie jej w błąd co do możliwości zakupu złota w Kongo.

Funkcjonariusze ABW przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych oraz ich samochody. Zabezpieczono dokumentację, telefony oraz komputery. Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustwa oraz utrudniania postępowania. Wobec całej trójki sąd zastosował tymczasowy areszt. Od kwietnia 2019 r. w tej sprawie zatrzymano 22 osoby. W toku śledztwa zabezpieczono łącznie 17.285.443,76 złotych.

Śledztwo prowadzi Wydział Zamiejscowy w Radomiu Delegatury ABW w Lublinie pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

(fot. ABW źródło ABW)

8 komentarzy

  1. Jak śledztwo prowadzi Wydział Zamiejscowy w Radomiu Delegatury ABW w Lublinie pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Szczecinie, to w końcu na radomskim lotnisku będzie większy ruch niż na lubelskim (w Świdniku).

  2. a kiedy zajmą się utopieniem 1,5mld zł w Ostrołęce ?

  3. PO jak wróci zlikwidują CBŚ CBA i hulaj dusza. Nie raz nie dwa już to zapowiadali.

  4. „zamknięty monolog” ?

  5. Zabieraj swoje zabawki i wypad z piaskownicy.