Czwartek, 16 maja 202416/05/2024
690 680 960
690 680 960

Trwają obchody 43. rocznicy „Lubelskiego Lipca 1980”. „Bez Lubelskiego Lipca nie byłoby wolnej i suwerennej Polski” (zdjęcia)

Uroczystym posiedzeniem Zarządu Regionu NSZZ Solidarność, a następnie złożeniem kwiatów pod Krzyżem Wdzięczności przy Drodze Męczenników Majdanka rozpoczęto tegoroczne obchody rocznicy „Lubelskiego Lipca 1980”. Zaplanowano jeszcze m.in. konferencję.

30 komentarzy

  1. Dyrdymałkiewicz nijaki

    Jak tylko tyle ich było na tej uroczystości co na fotkach widać, to pewnie za małą dniówkę płacili.

  2. Za czasów PRL Lublin był przemysłową potęgą: FSC, odlewnia Ursus z największą halą w Europie, fabryki wag, zakłady tytoniowe, zakłady mięsne, cukrownia… Dziś dla młodzieży praca i kariera na kasie w Lidlu bądź w McDonald’s. Oto efekt rządów solidaruchów ogłupionych że każdy sklep będzie Pewexem.

    • Mnostwo słów w artykule,zachwyt nad metodą strajkowania, ale zabrakło informacji, dlaczego dokładnie strajkowano i jaki był rezultat strajku ?

    • Tasak. Potęga przemysłowa. Zachód jeździł Łykami a u nas żuki składane przez druchów z OHP. Piknik się w głowę

      • Już zapomniałeś, że przez ten cały czas byliśmy jedną z republik radzieckich, cały towar szedł do ZSRR.

  3. … 150 tys. pracowników ze 170 zakładów pracy , czyli średnio 880 osób pracowało w jednym zakładzie , tylko w lubelskim , zacofanym wschodzie . Jest dzisiaj choć jeden taki zakład ?

    • Aliplast, pol-skone, pzl.
      Wez pod uwagę rentowność firm, które zatrudniają mniej osób – dzisiaj stara się unikać przerostu zatrudnienia w myśl zasady „czy się stoi czy się leży…” i dzisiaj kilkadziesiąt czy kilkaset osob wypracuje większy zysk (wpłaci więcej do kasy miasta) niż fabryki z tamtych lat zatrudniające po kilkanaście osób. Powodów jest wiele: optymalizacja zatrudnienia, optymalizacja produkcji, itp. itd…..

  4. No cóż bo to zwykle bajanie przedwyborcze bo z historia to akurat ma niewiele wspólnego

  5. Święto, ustanowione ustawą z 22 lipca 1945 r. miało „upamiętniać po wsze czasy odrodzenie niepodległego i demokratycznego państwa polskiego”

    Święto zniesiono w 1990 roku i od tego czasu równia pochyła w dół….

  6. A niby gdzie jest ta wolna i suwerenna Polska?

  7. A co tu świętować? Upodlenie Polaków. Wyprzedanie z złotówkę zakładów produkcyjnych, by obcy kapitał je zlikwidował, oczywiście wcześniej wywożąc maszyny by NIC już polskiego nie powstało. Bezrobocie, bieda, dziurawe zęby, kolejki do lekarzy z korporacyjnych karteli farmaceutycznych, analfabetyzm…”pokoloruj właściwą odpowiedź”, kto jest twoim idolem i dlaczego to jest jpII?”. Wreszcie exodus Polaków za godziwym życiem na zmywakach ..

    • Avi nasz na myśli polskiego? Ursusy klepane na wzór Zetora, które Czesi już dawno zmodernizowali, a co do wywożenia maszyn to chyba prosto do huty. Zastanów się

  8. Święto, ustanowione ustawą z 22 lipca 1945 r. miało „upamiętniać po wsze czasy odrodzenie niepodległego i demokratycznego państwa polskiego”

    Co z nami zrobiono…????

  9. Ajajajjjjj, to o święcie dwudziestego drugiego lipca nie można pisać:))) Blokada. To zrozumiałe wobec wszechobecnego prania mózgów Polaków. Nie było święta odrodzenia Polski ustanowionego w 1945roku i uroczyście obchodzonego do 1989roku… Zmieniamy historię, tylko na co , na te popłuczyny, gdzie mariaż kościoła z władzą trwa. Rządzący powinni pamiętać, że kościół przetrwa, bo zawsze staje po właściwej stronie źródła mamony, władza niekoniecznie…

  10. Redakcji zwracam honor. Komentarz ukazał się z dużym opóźnieniem , więc następny napisałam zjadliwy. Przepraszam najmocniej. Przykro by było, żeby na tym do tej pory szanowanym przeze mnie portalu, robiono to co na wp, iterii, onecie. Tylko Wy zostaliście jeszcze bez knebla.
    PS. Dziękuję, że jesteście.

Dodaj komentarz