Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Trwa akcja edukacyjna w przedszkolach i szkołach upowszechniająca wiedzę o zawodzie adwokata

W kwietniu ruszyła akcja edukacyjna upowszechniająca wiedzę o zawodzie adwokata. Książeczkę w 1523 placówkach edukacyjnych w całym kraju czytać będą adwokaci i aplikanci adwokaccy, którzy odpowiedzą też na dodatkowe pytania dzieci. Akcję czytania książeczki w przedszkolach i szkołach, pod hasłem #BajeczniAdwokaci, przygotowała Naczelna Rada Adwokacka przy wsparciu Fundacji Adwokatury. O Misiu Adwokacie i jego leśnych przyjaciołach usłyszy 110 tysięcy dzieci w całym kraju.

Najbardziej uniwersalnym językiem, które rozumieją wszystkie dzieci, są bajki. Dlatego o prawniczych sprawach i prawniczym zawodzie adwokata najlepiej jest opowiadać za pośrednictwem właśnie bajkowych postaci. Z inicjatywy Komisji Wizerunku NRA, powstała książeczka „Leśne sprawy Misia Adwokata”, autorstwa Ewy Ruszkiewicz z piszemybajki.pl, bogato ilustrowana grafikami Zuzanny Kledzik.

Bohaterem bajki jest Miś Adwokat, który pomaga w trudnych sprawach mieszkańcom lasu – głównym wątkiem bajki są kłopoty, w jakie wpada niesłusznie oskarżony Wilk. Przyjaciele Wilka zwracają się o pomoc do Misia, który niczym superbohater w todze, rusza na ratunek.

– Wydając książeczkę, chcieliśmy nie tylko wyjaśnić dzieciom, w przystępny dla nich sposób, kim jest adwokat, ale też umożliwić najmłodszym spotkanie z adwokatami i rozmowę w przyjaznym otoczeniu – mówi adw. Dariusz Lipski, wiceprzewodniczący Komisji Wizerunku i koordynator akcji #BajeczniAdwokaci. – Stąd inicjatywa, by to właśnie adwokaci i aplikanci adwokaccy czytali dzieciom książeczkę w przedszkolach i szkołach. I stąd też nazwa całej akcji. #BajeczniAdwokaci czytać będą bajkę o Misiu Adwokacie.

– Edukacja prawna wśród dzieci i młodzieży jest bardzo ważna i decyduje o rozumieniu oraz szacunku do prawa, dlatego to już druga szeroko zakrojona akcja edukacyjna NRA w tej kadencji – mówi adw. Przemysław Rosati, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. – W ubiegłym roku pozytywnym i szerokim odzewem cieszyła się akcja skierowana dla starszych uczniów pod hasłem „Adwokaci rozjaśniają prawo”, podczas której adwokaci prowadzili lekcje bezpieczeństwa w sieci, o tym, jakie młodzież ma prawa i obowiązki korzystając z Internetu.

Prezes NRA wskazuje, że przy akcji skierowanej dla młodszych dzieci, pod hasłem #BajeczniAdwokaci, ważnym celem jest także promowanie czytelnictwa. Kontakt z książką to wartość, o której nie można zapominać w erze nowych technologii.

Odzew środowiska adwokackiego na akcję #BajeczniAdwokaci był zdumiewająco szeroki. Do czytania książeczek zgłosiło się w krótkim czasie 1523 adwokatów i aplikantów adwokackich w całym kraju, którzy sami wskazali przedszkola i szkoły oraz uzgodnili z dyrekcją placówki możliwość zorganizowania edukacyjnych spotkań.

Dzięki zaangażowaniu środowiska adwokackiego – w tym 24 izbowych koordynatorów akcji – o leśnych sprawach Misia Adwokata usłyszy 110 tysięcy dzieci w 4700 klasach i grupach przedszkolnych. Każda z tych grup otrzyma w prezencie książeczkę, a każde dziecko zakładkę do książki z Misiem Adwokatem.

Materiały do akcji zapewnia Naczelna Rada Adwokacka, przy wsparciu Fundacji Adwokatury i we współpracy z Okręgowymi Radami Adwokackimi w całej Polsce.

To kolejna akcja edukacyjna Naczelnej Rady Adwokackiej, po przeprowadzonej w 2022 r. akcji „Adwokaci rozjaśniają prawo”, której celem było uświadomienie młodzieży jak unikać zagrożeń prawnych, czyhających na nią w Internecie. Akcja cieszyła się dużą popularnością. Z lekcji o bezpieczeństwie w sieci skorzystało ponad 7 tysięcy uczniów ze 150 szkół z całej Polski. Inicjatywa skierowana była do uczniów klas: VII i VIII szkoły podstawowej oraz uczniów II klasy liceum, a także podopiecznych Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych. Lekcje prowadzili adwokaci i aplikanci adwokaccy.

Naczelna Rada Adwokacka jest także partnerem projektu realizowanego przez Fundację UNAWEZA „Młode głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”. W ramach projektu zostały przeprowadzone badania w szkołach w całym kraju. Opracowane wyniki posłużą do stworzenia kompleksowej oferty edukacyjnej, z konkretnymi narzędziami dla dzieci i rodziców oraz nauczycieli.

(fot. NRA)

12 komentarzy

  1. ADWOKAT CZESZE MISIE

  2. czyli obiecać ile się da. Kase wyciągnąć, a jak wyjdzie, to już kogo obchodzi.

  3. dlaczego maskotką akcji nie jest PAPUGA?

  4. Ruszyła akcja edukacyjna upowszechniająca wiedzę o zawodzie adwokata.?!
    Szkoda, moje dzieci tak chętnie słuchały bajek o ukrzyżowanym przed 2 tysiącami lat Żydzie

  5. Tak, niech pokaza ze adwokat ma klawe zycie. Jest zarozumialy, ma wszystkich w odwloku byle kasa sie zgadzala. Przyklad, zapraszam na obrzeza lublina. Pan cham adwokat- zajezdza droge, robi imry do 4 nad rabem. Powiedz slowo to straszy sadem. Dzieci niech sie ucza ze adwokatw dodatku pisowski to super rzecz

    • Ucz się na adwokata, skończ studia, zdaj na aplikację, skończ aplikację, zdaj egzaminy końcowe, wtedy dowiesz się jakie to klawe życie ma adwokat. Tylko pamiętaj do tego IQ wysokości taboretu nie wystarczy.

  6. Kiedyś robole PKB dla kraju robiły , teraz ” elyty” robią , ale lewe faktury .

  7. Rozwodowi?

  8. „Adwokaci rozjaśniają prawo” – to misie podoba.
    A nie lepiej pisać prawo zrozumiałym dla człowieka językiem, niż potem przeprowadzać akcje edukacyjne? I to dla dzieci?! Takie akcje bardziej dorosłym się przydadzą. Można im też naopowiadać bajek, jak to adwokaci robią.

    • Ojciec (nie z Torunia)

      Od opowiadania bajek, niekoniecznie z happy end’em, są „fachowcy” w sutannach (płci obojga i byle jakiej).
      robią to z większym lub mniejszym talentem podczas lekcji jedynie słusznej religii

  9. pissowskiemu pokoleniu chowanemu za 500+ będzie taka wiedza niezbędna. Patrząc na to jaka jest agresja wśród młodzieży, mogą śmiało już rozdawać wizytówki pszczekolakom (pisownia zamierzona).

Z kraju