Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

To nie bawełna, choć przed laty miała szerokie zastosowanie. Łany wełnianki budzą zachwyt (zdjęcia)

Na weekendowy spacer warto wybrać się na ścieżkę przyrodniczą w Lesie Milanowskim. Z wieży widokowej podziwiać można bagna oraz częściowo martwy las. Obecnie zachwyca m.in. wełnianka, której w tym rejonie nie brakuje.

Maj to miesiąc, kiedy podczas spacerów na łąkach czy też w lasach, szczególnie na torfowiskach oraz mokrych łąkach, można dostrzec bielące się łany wełnianki. Roślina ta, pokrojem przypominająca trawy, tworzy gęste, zbite kępy osiągające wysokość nawet 70 cm.

Kwiaty wełnianki przypominają bawełnę i to właśnie ten śnieżnobiały puch najbardziej przyciąga wzrok. W przeszłości był on zbierany i wykorzystywany jako wypełnienie do poduszek a także mebli tapicerowanych i materaców. Wytwarzano z niego również papier, knoty do świec a nawet kapelusze.

Bardzo duże skupiska tej rośliny można napotkać wybierając się na ścieżkę przyrodniczą Czarny Las na terenie Nadleśnictwa Radzyń Podlaski. Jest ona zlokalizowana w Lesie Milanowskim położonym przy drodze wojewódzkiej nr 813 z Parczewa do Komarówki Podlaskiej.

Ścieżka została utworzona w 2005 r., jednak przez ostatnie lata okolica wokół niej znacznie się zmieniła. Początkowo znajdował się tam bagienny las z drzewami liczącymi sobie od 40 do nawet 120 lat. W pobliżu śródleśnego bagna zbudowano zaś wieżę widokową. Ze względu, iż las ten rośnie na torfowisku, poziom wód gruntowych ulega wahaniom, zaś cały teren jest okresowo zalewany.

Doprowadziło to do częściowego zamarcia drzewostanu. W latach 2011-2012 działalność bobrów sprawiła, że powstało tam ponad 30 hektarowe śródleśne jezioro z wyrastającymi z niego drzewami oraz zatopioną kładką po środku. Aby ponownie można było z niej korzystać, leśnicy podnieśli kładkę o pół metra do góry i wydłużyli ją do 600 metrów. Obecnie las ponownie zaczyna odrastać co sprawia, że za kilka lat okolica znów będzie wyglądała inaczej, niż obecnie.

Do ścieżki Czarny Las, która liczy sobie 1,9 km, najlepiej dotrzeć z miejscowości Milanów. Z wieży widokowej podziwiać można bagna oraz częściowo martwy las. Dostrzec można też bogaty świat zwierząt jak też roślin.

(fot. Tadeusz Kierych)

Dodaj komentarz

Z kraju