Sobota, 04 maja 202404/05/2024
690 680 960
690 680 960

Tegoroczny Jarmark Jagielloński poświęcony będzie pszczelarstwu. Przyjedzie też sporo wystawców z Litwy

Głównym tematem tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego będzie pszczelarstwo. Wielu twórców ludowych zaoferuje produkty pszczele z lokalnych pasiek oraz powstające z nich rękodzieła.

Organizatorzy przedstawili kolejne szczegóły Jarmarku Jagiellońskiego, który odbędzie się w dniach 16-18 sierpnia w Lublinie. Tegoroczna edycja tego największego jarmarku w Polsce, skupiającego wyłącznie osoby reprezentujące dziedziny twórczości oparte na regionalnym wzornictwie i technikach wykonania, poświęcona będzie pszczelarstwu. Stragany ustawione na ulicach Starego Miasta zajmie blisko 200 twórców ludowych i rzemieślników.

Co ważne na Jarmarku nie można wykupić stoiska. Organizatorzy z ramienia Warsztatów Kultury w Lublinie sami wybierają i zapraszają artystów, którzy wyróżniają się szczególnym kunsztem rzemieślniczym. Pod uwagę brane jest głównie nawiązanie do lokalnej tradycji, wzorów i spuścizny rodzinnej. Ponadto co roku podczas Jarmarku Jagiellońskiego każdy z zaproszonych twórców podlega ocenie merytorycznej przeprowadzanej przez komisję konkursową. Dzięki temu jakość prezentowanych na festiwalu produktów jest ściśle kontrolowana i z roku na rok wzrasta.

Szczególnie wyróżniać się będą stoiska z wyrobami pszczelimi. Wśród wystawców będzie m.in. Jan Dudziński z miejscowości Tyszowce. Kultywowane są tam pochodzące jeszcze z czasów potopu szwedzkiego tradycje wylewania kilkumetrowych świec, które przechowywane są w kościele p.w. św. Leonarda i wykorzystywane podczas procesji oraz wytwarza się wysokie skórzane buty tzw. tyszowiaki. Pan Dudziński połączył te dwie odlegle dziedziny rzemiosła, tworząc woskowe świece nawiązujące kształtem do legendarnego obuwia.

Będzie też Augustowska Miodosytnia której założyciele działają w Bractwie Bartnym zajmującym się podtrzymywaniem tradycji bartniczych w Puszczy Augustowskiej. Produkowane przez nich miody pitne powstają przy wykorzystaniu tradycyjnych receptur i surowców pozyskiwanych lokalnie. Swoje wyroby zaprezentuje również zajmująca się pszczelarstwem od ponad 40 lat rodzina Śliczniaków. We wsi Mokrelipie prowadzi ona pasiekę wędrowną ULIK, która pozwala uzyskać około 10 odmian miodów: faceliowy, mniszkowy, lipowy, gryczany, rzepakowy, gorczycowy, akacjowy, spadziowy, spadziowo-nektarowy, wrzosowy oraz wielokwiatowy unikalny miód fasolowy z nektaru kwiatów fasoli tyczkowej „Piękny Jaś”.

W ramach obchodów 450-lecia Unii Lubelskiej do Lublina przyjedzie również spora grupa litewskich twórców. Zaprezentują oni m.in. klumpesy czyli tradycyjne litewskie chodaki wytwarzane z lekkiego drewna, kojarzone z plecionkarstwem kosze, torby czy plecaki starannie wykańczane przy użyciu skóry i elementów drewnianych, tworzone z suchych roślin i podbarwianych kwiatów palmy wileńskie, słomiane pająki czy też tradycyjne litewskie wycinanki, drzeworyty i pisanki.

(fot. lublin112)

Komentarze wyłączone