Szukają imienia dla samicy sokoła, mieszkającej na kominie lubelskiej elektrociepłowni

Rozpoczął się konkurs na imię dla samicy sokoła wędrownego, która mieszka na kominie lubelskiej elektrociepłowni i właśnie wysiaduje jaja. Właściciel obiektu ufundował nagrody dla laureatów.

Od kilku dni można podglądać sokoły wędrowne, które mieszkają na 150-metrowym kominie elektrociepłowni na lubelskim Wrotkowie. Obecnie samica wysiaduje jaja, niebawem powinny zacząć się wykluwać pisklaki, później będzie można obserwować ich karmienie, dorastanie oraz pierwsze loty. Kamery znajdują się w specjalnej budce lęgowej, którą umieściło tam Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. Całość sfinansował właściciel elektrociepłowni, spółka PGE Energia Ciepła Lublin – Wrotków.

Po raz pierwszy te piękne a jednocześnie bardzo rzadkie ptaki dostrzeżono w tym miejscu w 2015 roku, kiedy to w okolicy komina zaczęła krążyć samica. Ponieważ sokoły znane są z tego, że potrafią zakładać gniazda na tego typu budowlach, dyrekcja elektrociepłowni w porozumieniu z ornitologami, postanowiła zadbać o dobre miejsce dla nich. Lokum spodobało się samicy, która szybko znalazła sobie partnera, a para doczekała się potomstwa. Samica złożyła aż 6 jaj, z czego wykluło się 5 piskląt. Było to niezwykłe osiągnięcie w skali kraju. Młode zostały zaobrączkowane i poszerzyły wąskie grono przedstawicieli tego gatunku.

Teraz Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” zorganizowało konkurs na imię dla lubelskiej samicy sokoła wędrownego. Swoje propozycje można zgłaszać na stronie, na której znajduje się podgląd z kamer. Przyjmowane one będą do poniedziałku 22 kwietnia. Dla laureatów przewidziano nagrody, które ufundowała Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Lublinie.

(fot. PGE)

Zobacz również

17 komentarzy

 1. To nie sokół, to jaszczomp

 2. Peginka – samica z PGE 🙂

 3. Grześ przez wieś

  Skąd Miłosz taki chojny na nagrody.

 4. Agnieszka z Sapiechy 🙂

 5. Mam znajomego gołębiarza, wydrukuję jej wizerunek i mu dam. Na bank poprawi mu to humor tym bardziej że jastrząb ostatnio stuknął mu trzy obsrajdachy 😀

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7675zł 0.58%
  • GBP 5.2861zł -0.2%
  • EUR 4.5447zł -0.01%
  • CHF 4.1472zł 0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą