„Szokująca decyzja sądu”. Sprawa księdza oskarżonego o znęcanie się nad psem została umorzona

Głośna sprawa księdza oskarżonego o znęcanie się nad psem została umorzona. U obrońców zwierząt postanowienie to wywołało szok i niedowierzanie. Przedstawiciele fundacji Ex Lege zapowiedzieli już, że po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem decyzji sądu, będą się od niej odwoływać.

W czwartek Sąd Rejonowy Lublin – Zachód umorzył postępowanie w sprawie księdza Marka J. z jednej z podlubelskich parafii, który został oskarżony o znęcanie się nad psem. Wszystko zaczęło się w sierpniu ub. roku, kiedy to jedna z wolontariuszek Fundacji na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Ex Lege zauważyła psa leżącego w pobliżu kościoła w gminie Wojciechów. Zwierzę było osowiałe, osłabione, nie mogło się podnieść i z trudem oddychało. Jego sierść była zalepiona brudem, skołtuniona i kłębiły się w niej liczne pasożyty.

Na miejsce od razu pojechali kolejni wolontariusze, którzy przewieźli psa do lubelskiej kliniki. Jak się okazało, był on odwodniony i miał głęboką anemię. Z uwagi na pasożyty, niezbędne było jego ogolenie. Kilka tygodni trwała walka o to, aby zwierzę uratować i przywrócić do sprawności.

Pies należał do byłego proboszcza tej parafii. Kiedy przechodził na emeryturę i wyprowadzał się z gminy Wojciechów, zostawił psa na plebanii. Jak wyjaśniał, w nowym miejscu nie było warunków, aby przebywał tam pies tej wielkości. Miał przekazać swojemu następcy, księdzu Markowi J., aby ten się nim opiekował. Tymczasem pies był zdany na łaskę okolicznych mieszkańców, dzięki którym przeżył do czasu, kiedy trafił do fundacji. To oni bowiem każdego dnia go dokarmiali.

– Wszyscy mieszkańcy określali stan psa, jako zły i potwierdzali, że pies żył wolno, bez stałego miejsca zabezpieczającego go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jednak trzymał się terenu parafii. Wszystko dlatego, że od wieku szczenięcego należał do księdza, który ponad rok temu odszedł na emeryturę i wyprowadził się z parafii. Według napotkanych przez nas osób, ów ksiądz zostawił go, nie powierzając nikomu nad nim opieki – wyjaśniała Marta Włosek, prezes fundacji Ex Lege.

Ksiądz Marek J. potwierdził w rozmowie z wolontariuszami, że psa zostawił jego poprzednik. Duchowny w żaden sposób nie poczuwał się do zapewnienia psu jakiejkolwiek opieki. Przyznał, że wystawił mu wodę w miskach oraz czasami daje mu jeść. Sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Opolu Lubelskim, a śledztwo zakończyło się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia wobec księdza Marka J.

Duchownemu groziła kara do 3 lat pozbawienia wolności. Tymczasem na dzisiejszym porannym posiedzeniu sąd wydał decyzję o umorzeniu postępowania. U obrońców zwierząt postanowienie to wywołało szok i niedowierzanie. Ich zdaniem sąd swoją decyzją przyzwala na tego typu traktowanie zwierząt i ich porzucanie kiedy się znudzą. Od dawna trwają rożne kampanie uświadamiające społeczeństwo, że pies czy kot nie jest zabawką, którą można wyrzucić, kiedy się znudzi lub też nie ma się kto nim zaopiekować.

Piętnowane są przypadki wywożenia i porzucania zwierząt w lasach, wykładane spore kwoty na ich ratowanie i leczenie, na znajdowanie nowych domów, a ten przykład pokazuje, że sprawcy tego typu czynów mogą być bezkarni – dodają. Przedstawiciele fundacji Ex Lege zapowiedzieli już, że po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem decyzji sądu, będą się od niej odwoływać.

(fot. fundacja Ex Lege)

Zobacz również

68 komentarzy

 1. Znęcają się nad zwierzętami, znęcają się nad dziećmi. Uwłaczają godności ludzkiego gatunku. Są podludźmi i są kompletnie bezkarni. Do czasu.

  • A rowerzysta w Szczecinie za śmiertelne pobicie pieszego dostał pół roku więzienia w zawieszeniu. Gdzie tu sprawiedliwość?

  • Akcja prosta #STOPkonkordat !!!

   • Zacznij od siebie. #STOPhejt

   • Widać po głosowaniu w Sejmie na temat pedofilii. Prawie wszyscy, którzy wrzeszczeli o karaniu pedofili, wyszli z głosowania lub jak TERAZ, głosowali przeciw. Nie zmieściło się im w głowach, że projekt zaostrzenia kar, zostanie poddany pod głosowanie przed wyborami. Kłamstwo zostało obnażone.

  • Nie bierzmy każdego jednakową miara, trzeba pamiętać że to kościół przyczynił się do tego że Polska w ogóle istnieje o nie raz zapisał się na kartach historii w pozytywny sposób. To co obecnie się wyprawia jest karygodne, prowadzi do rozłamu. Nie pierwszy raz i nie ostatni zapewne, gdyby polskie społeczeństwo zdjęło klapki z oczu wcześniej to może przynajmniej sami między sobą byśmy teraz się o to nie spierali. Takich problemów mamy duzo, a najwięcej chyba jeśli chodzi o politykę.

   • Który kościół??? Ten z 1792 roku biskupi z papieżem Pius VI prosili Katarzynę II, o pierwszy rozbiór Polski???
    Czy 9 czerwca 1832 r. gdy papież Grzegorz XVI ogłosił encyklikę o posłuszeństwie władzy cywilnej „Cum primum”. Skierowane do wszystkich arcybiskupów i biskupów Królestwa Polskiego pismo potępiało powstanie listopadowe jako bunt podjęty przeciwko legalnej władzy cara. To samo było wcześniej z zakonem krzyżackim jak i w II wojnie światowej.

  • Dokładnie! To są przecież zwyczajni ludzie, dlaczego więc traktuje się ich jak nadludzi? Wolno im robić co tylko zechcą, bo i tak zawsze pozostają bezkarni. Jeżeli księża w Polsce nie podlegają „prawu” w tym kraju, to wszystkich popaprańców wśród nich powinno się odesłać do Watykanu – tam im widocznie nic nie przeszkadza, bo tuszują co tylko się da. Każdy pedofil, zoofil, sadysta czy inny wykolejeniec – jak widać – może się czuć bezpiecznie pod swoją „sukienką”.

 2. No i bardzo dobrze. Zachowanie księdza było na zasadzie daj ciumaka i gilotania brodą.

 3. Dzieci bezkarnie dymają, to co tu mówić o zaniedbanym psie…

 4. Moje ostatnie wejście na lublin112. W związku z banerem reklamowym posłanki Kruk. Nie ma znaczenia czy popieram PiS, czy nie, jestem za mediami, które biorą pieniądze nie od polityków.
  Żegnam.

  • Miłego wieczoru :). Każdy ma prawo do wykupienia reklamy, czy to PiS czy PO, czy Wiosna ;), czy inna partia polityczna. Nie chcieli inni, to się nie reklamują. Rachunek prosty ;).

   • No wiadomo, wszystko robione dla pieniędzy, banery, chwytne tytuły, koloryzowanie. Ale spokojnie, nie dziwię się Wam, i tak w porównaniu do innych wypadacie jeszcze całkiem znośnie. Wiadomo, że coś do garnka trzeba włożyć. Do takich gigantów jak Google to nigdy, żaden tabloid czy inny serwis nie da rady dorównać, oni startowali bez reklam i było po problemie, a potem sami wpadli na pomysł jak te reklamy serwować.

    • co to człowieku za porównanie? przedsiębiorstwo z branży informatycznej kontra serwis informacyjny, na głowę upadłeś?? głowę do tego garnka wsadź i zamieszaj bigos

     • Lepiej niech będą reklamy niż jakby kazali za treść płacić jakieś opłaty (nawet drobne).

     • Rudy jesteś że bigos mieszasz głową? 0 ale to ZERO inwencji przedsiębiorczej. Tacy jak ty do niczego w życiu nie dochodzą, ale to i lepiej, bo dają miejsce prawdziwym innowatorom 🙂
      Czy Lublin112 musi kończyć tylko na tym serwisie? A może zainwestują zarobioną kasę i stworzą coś większego. Naprawdę klapki na oczy i do przodu aż do usranej śmierci, takie to myślenie głównie bije od takich jak Ty.

   • Jakim banerem ja nic nie widzę.

   • Najwyraźniej inne Partie nie potrzebują rozgłosu, a Pis zawsze każdemu właził w d…. a w szczególności tym zbokom w czarnych kieckach i jak mają być sprawiedliwe wyroki w ich sprawie

    • Mają kasę to wchodzą, w końcu oni tu rządzą, więc nic dziwnego że ich stać. Nawiasem mówiąc to sami sobie te reklamy sponsorujemy z podatków i dodatkowo płacimy za ich oglądanie, to znaczy my oglądający już nie, ale serwis odprowadza podatek dochodowy, a to przecież tacy sami ludzie jak większość.

  • Nie wierzę, ale bye, bye forever!

  • Adblock i po problemie;)

 5. Tego kanalię sędziego co takie orzeczenie wydał powinno się oskalpować. Pewnie jeszcze pedofili by bronił!!!

 6. I czego tu się dziwić. Lekarze, księża no i sędziowie oczywiście, są nietykalni i w tym kraju raczej się to już nie zmieni.

 7. Gdzie u tych ludzi , etyka , moralność ?

  • No nie? Olał całkowicie stworzenie boże, a przecież mógł chociaż zadzwonić do schroniska aby go zabrali. Tylko tyle wystarczyło, naprawdę, tak ciężko było to zrobić?
   5 przykazanie, nie zabijaj – nie zabił, ale gdyby psa nie uratowano to było by praktycznie równoznaczne z tym że zabił. tych księży biorą z łapanki, czy jak?

 8. Jak zobaczę jakiegoś skazanego za pedofilię czy inne przestępstwo księdza ,to uwierze że żyję w normalnym kraju …na dzień dzisiejszy to wszyscy wiemy jak wyglada u nas „sprawiedliwosć ” ….dno i dwa metry mułu

 9. Ksiadz biznesmen liczy sie tylko kasa,wprowadził opłate wjazdowa na cmentarz w wysokosci 100zł w tej parafii ;(

 10. Kuzwa Apelacje trzeba zrobic do sadu wyższego sędzia UJ*

 11. DO 112 – OPISALIŚCIE DWÓCH BYDLAKÓW – KSIĘDZA I POPIERAJĄCEGO GO SĘDZIEGO – BIEDNI LUDZIE WYDAJĄ TYSIĄCE BY RATOWAĆ SWOJE PSY – SWOICH PRZYJACIÓŁ – A TAKA KLECHA JEST GORSZY OD BANDYTY – BANDYTA, PSU NIE ZROBI KRZYWDY – CI CO WIEDZĄ NIECH OPUBLIKUJĄ NAZWISKO TEGO KSIĘDZA-BYDLAKA – REDAKCJA TEGO NIE ZROBI BO IM NIE WOLNO

 12. Pani prezes delikatnie mówiąc ,,mija się z prawdą”. Za leczenie psa zapłaciła parafia i według mnie była to kwota ok 12 tyś zł. Poprzedni ksiądz zostawił kasę na wyżywienie.
  Pies od szczeniaka nie miał budy, mieszkał na plebanii. Nie wyobrażam sobie, by na stare lata chciał zamieszkać nawet w najlepszej. Po prostu kochał wolność i swojego gospodarza, który musiał go zostawić, ponieważ sam korzysta z uprzejmości innego proboszcza.

  • to prawda, ten pies długo nie pociągnie w schronisku, zamęczył by się tam, parafia jest jego całym światem.
   Stary ksiądz miał go wziąć do małego pokoju w obce miejsce ? żadna starość nawet psia nie jest piękna szczególnie gdy tęskni i nie chce jeść. Fakt może powinien częściej trafiać do weterynarza na kontrolę ale psiego charakteru to się raczej nie zmieni…

   • Ted, po co piszesz te kłamstwa? Żadna plebania za nic nie zapłaciła! Nawet nie zainteresowali się losem psa. Żaden z proboszczów nawet nie zapytał o to czy żyje. Wystarczy zapoznać się z informacjami, jakie oficjalnie publikuje fundacja. Przestań kłamać. W necie nie jesteś anonimowy więc pomyśl zanim coś napiszesz.

    • Yogi, ten pies nie jest w żadnym schronisku tylko w cieplutkim domu u wolontariusza tej fundacji. Ta fundacja nie ma żadnego schroniska. Po co to takie herezje pisać jak się pojęcia nie ma o niczym

     • chodziło mi o to że taki pies który całe życie był wolny, przy np. parafii do schroniska się nie nadaje, on kocha i pilnuje to miejsce. Dokarmiałem kilka psów bezpańskich ( mając w domu swoje ) próbowaliśmy je brać do domu ( oczywiście bez innych psów ) i nic z tego nie wychodziło. Starszy wolny pies nie chce być w domu i ucieka. Zrobiono niepotrzebną aferę bo to teraz w mediach modny kierunek. Rzeczywiście ktoś tam mógł o niego czasem zadbać a tak teraz ryczy stado baranów…

    • Meg. Pofatyguj się kilkadziesiąt km i sprawdź na miejscu. Nie zarzucaj mi kłamstwa, bo jesteś w błędzie. Zweryfikuj informację, a potem komentuj, a ostatnie zdanie skieruj do siebie. Pozdr.

 13. Do redakcji – imię i nazwisko sędziego chyba możecie podać, to nie podchodzi pod rodo?

 14. Konstytucyjny sędzia. Niezawisły 🙂

 15. Zapewne sędzia orzekający nie jest miłośnikiem zwierząt i ma podobny tok myślenia do proboszcza.Jestem w szoku.

 16. nie widzę tu żadnej winy księdza , to nie jest pies , to jakaś stara chabeta , na starość odpada im sierść a nawet poszczególne członki ciała . Wyżywienie nie miało tu nic do rzeczy. Witaminy też by nie pomogły . Mój dziadek miał coś takiego to poszedł z nim do lasu i wrócił już sam. I zrobiło się u nas ładniej.

  • Winą jest to, że właśnie nie zrobił tego co Twój dziadek.
   (z tym, że teraz się to robi nieco bardziej humanitarnie…)

  • I ty powinieneś pójść z dziadkiem do lasu i wrócić sam. Po co Ci taka stara chabeta no chyba, że emeryturę ma dobrą ubecką.

 17. Co za potwory z tych księży.Nie szanują zwierzęcia,wykorzystają dziecko i składają ręce do Boga,,święci nad świętymi.Ale koniec tłustych lat dobiega końca.Czas najwyższy.

 18. Kasty czarowników watykańskich prawo nie obowiązuje. Tak jest zapisane w konstytucji Polandii.

 19. Kocham psy i potępiam zdarzenie, ale dlaczego wszelkiej maści aktywiści tak panicznie unikają tematu uboju rytualnego cielątek, owieczek, kózek czy krówek?

  • Bo wg kościoła to nie podchodzi pod 5 przykazanie. Zabijanie zwierząt aby czerpać z nich pożywienie jest akceptowalne przez kościół i nim rządzących. Ba, sami rządzący jedzą mięso, przecież nie są wege. I teraz pytanie, skoro w Chinach zjada się psy, to czy potępianie tego przez kościół i inne organizacje ma sens? Nie, zwierze jak zwierze, każde niby traktowane na równi, ale widać są już tutaj równi i równiejsi.
   Nie odbiegając od tematu, tu nikt żadnego zwierzęcia nie zabijał rytualnie czy na pożywienie, więc Twoje pytanie nie ma sensu przy tym artykule.

 20. Zmieniam parafię. Już nigdy nie wrzucę ani grosza dla księdza Marka. Czasem dawałem psu jedzenie? Czy ty masz sumienie czy zostałeś księdzem dla kasy i szukania blondynek na urlopie? Nie chce Cię więcej oglądać jak odprawiana msze. Wyprowadza się z tad na zawsze bo Cię nie chce ani ja ani moja rodzina.

 21. Kurna co się dzieje? Jeszcze miesiąc temu był spokój a od tygodnia wszyscy księża to zboczeńcy pedofile, najgorszy chwast. Dajcie już spokój bo niedobrze się robi od tej lewackiej propagandy. Tłuścioch wywalił jakiś paszkwil gdzie cała banda dorosłych nagle sobie przypomniała po kilkudziesięciu latach że ją jakiś klecha obmacywał i nagle traumę przeżywa od tygodnia.

  • Masz rację propaganda, ale przez to że paru zboków bezkarnie żyje dalej, reszta teraz zapłaci.

  • Cóż, Kościół mógł już w latach 90-tych usunąć zboczeńców i tajnych współpracowników SB ze swoich szeregów, ale tego nie zrobił. Ci przejęli władzę i misją Kościoła stał się biznes, polityka i sex, a nie kontynuacja misji Chrystusa. Tacy jak Pan jeszcze tego nie zauważyli, stąd próby zwalenia problemu na propagandę, gdy szambo wybiło.

   • Wiesz, mi również nie podoba się to że wiele przypadków wyciszono wręcz drastycznie, ale z drugiej strony wyobraź sobie sytuacje kiedy np. taki pedofil klecha zaczyna się bronić, gromadzi wokół siebie grupkę oddanych parafian (np na kształt tego co działo się z tym pajacem w Jasienicy) i zaczyna się schizma. Myślę ze tego obawiali się hierarchowie kościelni oraz zgorszenia które zasialiby wśród wiernych. Ale z drugiej strony to szambo musiało kiedyś wypłynąć. Ale wnerwia mnie ta paranoiczna nagonka i lewacka propaganda. Jak dotąd PO umywało ręce przy okazji prób podniesienia kar dla pedofilów oraz protestowało przeciwko stworzeniu rejestru pedofilów przez Ziobrę, a teraz wielcy obrońcy uciśnionych. To ja się pytam o co im właściwie chodzi? Głosowana jest w sejmie ustawa zwiększający kary dla tych zwyrodnialców a te polityczne gnidy wychodzą z sali? To po co oni tam są, do bicia się z PiSem czy do m.in. obrony najmłodszych? am wrażenie że gdyby np. PiS powziął ustawę blokującą zrzucenie na Polskę bomby atomowej to PO ostentacyjnie wstrzyma się od głosu na krzywde obywateli…. bo to PiS a nie oni wyszli z inicjatywą…. chore

    • Chyba trzeba się wczytać w tę ustawę. Nieraz już było tak w tej kadencji, że ustawa tworzyła inne prawo, niż miała w nazwie. Ja tam żadnemu posłowi nie ufam.

 22. Czarna mafia jak widać ciągle ma się dobrze.
  Dobrze, że mamy sprawiedliwe sądy w naszym pięknym kraju….

 23. Księżulka do paki i niech czasami dadzą mu jedzenie.

 24. ten batman powinien zdychać pod płotem jak ten pies

 25. Dać frajerowi czasem miskę wody i coś do jedzenia .Pierdo….ny kaznodzeja .Do mamra z takim wykolejeńcem społeczeństwa.Albo 200 h odpracować w schronisku dla zwierząt. Pod nadzorem klawisza bo i tam by zaniedbał wszystkie zwierzaki.

 26. odwagi, odwagi, odwagi – to tylko zwierzę wystarczy go uśpić, dokonać eutanazji niż narażać na cierpienie, odwieźść do schroniska itp – gdzie odwaga cywilna?!

 27. Mam nadzieję, że Bracia Sekielscy nakręcą teraz film o wszystkich psach zle traktowanych przez księży. Jakoś do schroniska nie trafiają psy murarzy, cieśli, tylko właśnie psy z plebani.. bo się ksiundz zmienił..

 28. Ksiądz Marek jest fantastycznym człowiekiem. Zostawcie go w spokoju obłudnicy. To tylko stary pies…

  • Jak będziesz leżał pod płotem,to przechodząc też powiem,zostawcie go,bo to tylko stary marcepan.

 29. Wiadomo, xsiudz, lepsza kasta.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7367zł 0.01%
  • GBP 4.9904zł 0.22%
  • EUR 4.4769zł -0.02%
  • CHF 4.1226zł -0.33%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach