Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Straż Graniczna podpisała umowę na budowę perymetrii na granicy z Białorusią

Straż Graniczna podpisała umowę na budowę bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej. Na wykonanie wszystkich zaplanowanych w ramach umowy prac zakontraktowano kwotę ponad 332 mln zł.

– Bariera elektroniczna będzie miała długość 202 km i obejmie zasięgiem działania wszystkie odcinki budowanej zapory fizycznej, a także część wód granicznych – mówi minister Maciej Wąsik. – Umowa w zakresie, w którym może zostać udostępniona opinii publicznej tj. bez szczegółów technicznych, jak zwykle zostanie umieszczona na naszej stronie internetowej – dodaje wiceszef MSWiA.

Wykonawcą umowy jest firma ELEKTROTIM S.A. Na wykonanie wszystkich zaplanowanych w ramach umowy prac zakontraktowano kwotę ponad 332 mln zł.
Przedmiotem umowy jest zaprojektowanie i wybudowanie zespołu współdziałających urządzeń elektronicznych wraz z oprogramowaniem, komponentami teleinformatycznymi oraz elementami pomocniczymi do ochrony granicy państwowej. Będą one wykorzystywały czujniki wykrywające różne cechy fizyczne obiektów. Zapewni to kompleksowy obraz sytuacyjny, gromadzenie, przetwarzanie i przekazywanie informacji w sposób ciągły, niezależnie od ukształtowania terenu i warunków atmosferycznych.

Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej to skutek wejścia w życie ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Ustawa, która zaczęła obowiązywać 4 listopada 2021 r., określa zasady realizacji budowy zabezpieczenia granicy państwowej, będącej zarazem zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Rozwiązanie stworzyło podstawy prawne umożliwiające szybkie i efektywne zrealizowanie tej inwestycji.

Powstaje zapora na granicy polsko-białoruskiej

4 stycznia br. Straż Graniczna podpisała umowy dotyczące budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. W ramach budowy zapory zostały zawarte odrębne zamówienia na elementy stalowe i roboty budowlane. Wykonanie przęseł stalowych zostało powierzone konsorcjum trzech firm – POLIMEXOWI MOSTOSTAL SA, który jest liderem konsorcjum oraz firmom: MOSTOSTAL Siedlce Spółka z o.o., Sp.k. i Węglokoks SA. Natomiast za roboty budowlane są odpowiedzialni dwaj wykonawcy – BUDIMEX SA, oraz konsorcjum firm UNIBEP SA (lider konsorcjum) i BUDREX Spółka z o.o.

Prace nad budową fizycznej zapory rozpoczęły się 25 stycznia br. Przebiegają zgodnie z planem, a termin ich zakończenia jest zgodny z przyjętym harmonogramem.

(fot. wideo SG)

20 komentarzy

  1. Dziadek ze Slamsowa

    Ogromne pieniądze ładuje się w budowę Wielkiego Muru Jarosława, żeby garstkę ludzi zniechęcić do przekraczania granicy, a tymczasem patrząc bardziej w prawo, przepuszcza się ich miliony i wita chlebem i solą…

    • Różnica jest taka , że tutaj przechodzą przez krzaki i bagna a Ci z Ukrainy idą przez przejście graniczne, zapisują się, sa sprawdzani, robią to legalnie. Dodatkowo Polska jest pierwszym bezpiecznym krajem dla Ukraińców, a dla tych z bliskiego wschodu nie. Ci z bagien sa agresywni, rzucają czym się da a Ci z Ukrainy płaczą i sa wystraszeni.

      • Nie dyskutuj z dziadkiem, bo on zawsze chodził na ,,szagę”, na ,,skóśkę”, na skróty, po co robić przejścia dla pieszych? W cywilizowanym świecie do czyjegoś domu wchodzi się drzwiami a nie oknem.

    • I na to jeszcze przynajmniej armatki wodne i będzie trochę spokoju.

  2. Jak teraz kamieniem rzucić?

  3. widziałem ptaka cień

    jarek, pokazał swojemu kumplowi donkowi człamp, że teżma swój mur. kwitnie przyjaźń polsko-anglosaska.

  4. Ile ta budowa zajmie czasu ?
    Oby nie długo.

  5. Jarosław musi odejść.

  6. Bzdura wywalanie pieniędzy w błoto teraz wszyscy zasuwają przez Ukrainę bez wyjątku jak leci

  7. Płot jak w Parku Jurajskim, brak tylko dinozaurów i napięcia 10.000V 🙂

Z kraju