Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

„Stop dla zatrutej żywności z Ukrainy”. Ogromne utrudnienia na drogach, trwają rolnicze protesty (zdjęcia, wideo)

W całym kraju trwają rolnicze protesty, które paraliżują ruch na drogach. W wielu miejscach utworzyły się ogromne zatory, policjanci kierując ruch aut osobowych oraz dostawczych na objazdy. Kierowcy ciężarówek, w niektórych miejscach, muszą oczekiwać na zakończenie rolniczych manifestacji.

W piątek w niemal 20 lokalizacjach na drogach woj. lubelskiego odbywa się protest rolników. Występują czasowe utrudnienia w ruchu. Na miejscu manifestacji obecni są policjanci, którzy dbają o bezpieczeństwo kierujących, mieszkańców jak i samych protestujących. Mundurowi, tam gdzie to możliwe, kierują ruch pojazdów osobowych oraz dostawczych przez objazdy drogami lokalnymi.

Jakie są postulaty rolników?

W związku z tragiczną sytuacją gospodarstw rodzinnych rolnicy żądają likwidacji unijnego “zielonego ładu”; likwidacji ekoschematów w unijnej polityce rolnej, a także zatrzymania napływu produktów rolnych z Ukrainy. Chcą ustawowego powołania reprezentatywnej Komisji Rolniczego Dialogu Społecznego i Wojewódzkich Komisji Rolniczego Dialogu Społecznego jako form szerokiego dialogu społecznego w rolnictwie

Wśród postulatów jest również ustawowe wprowadzenie cen minimalnych na podstawowe produkty: mleko, trzoda, wołowina, zboża – uruchomienie natychmiastowego skupu interwencyjnego zbóż np. na poziomie 303 euro/t pszenicy, a także podjęcie zmian organizacyjnych w Krajowej Grupie Spożywczej, która na zasadzie działalności globalnej będzie skupiała wszystkie działy produkcji zwierzęcej i roślinnej wraz z krajowym handlem i przetwórstwem w najistotniejszych gałęziach.

Rolnicy chcą również przywrócenia wcześniejszych emerytur dla rolników, w celu wzmocnienia wymiany pokoleniowej na wsi, a także ustawowego uregulowania kwestii prowadzenia działalności rolniczej na wsi, które poprzez stworzenie rolniczej przestrzeni produkcyjnej zapewniłoby pierwszeństwo dla produkcji rolniczej na terenach wiejskich – odstąpienie od szkodliwych w tym zakresie rozwiązań unijnych. Ostatnimi dwoma postulatami są: wprowadzenie obligatoryjnego systemu kontroli wag i urządzeń pomiarowych w punktach skupów płodów rolnych oraz systemu kontroli skupu i obrotu produktów rolnych i wprowadzenie dopłaty do paliwa – 2 zł do litra w 2024 roku.

Lokalizacje protestów

– Szczebrzeszyn powiat zamojski – od godz. 8.00 do godz. 12.00. Udział zapowiedziało ok. 50 osób. Miejscem zgromadzenia będzie rynek miejski. W centrum miasta mogą występować utrudnienia w ruchu.

– Łomazy, Wisznice, Biała Podlaska powiat bialski – od godz. 9.00 do godz. 16.00. W pikiecie ma wziąć udział ok. 50-100 osób. W tym przypadku rolnicy spotkają się w Łomazach przy ul. Krasowskiej i zamierzają poruszać się drogą wojewódzką nr 812 do Wisznic a następnie z powrotem aż do Białej Podlaskiej. Przejadą też ulicami miasta: Lubelską, Zamkową, Janowską, obwodnicą miasta w ciągu drogi krajowej nr 2 i ul. Warszawską. Później wrócą do Łomaz.

– Hrebenne powiat tomaszowski – od godz. 9.00. Około 100 – 200 osób ma zablokować drogę prowadzącą do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego. Protest ma potrwać do 10 marca.

– Annopol powiat kraśnicki – od godz. 9.00 do godz. 22.00. W tym przypadku zapowiedziano blokadę przejazdu przez most na Wiśle. Zgromadzi się ok. 100-150 rolników. Punktem zbiórki jest wjazd na most od strony woj. świętokrzyskiego.

– Hrubieszów powiat hrubieszowski – od godz. 9.30. Zbiórka została zaplanowana na ul. Nowej, na rondzie w stronę Czumowa oraz na ul. Kolejowej, na rondzie w stronę Kozodaw. Jest to droga krajowa nr 74 prowadząca do przejścia granicznego w Zosinie. Tu protest ma potrwać do 22 lutego.

– Chodel powiat opolski – od godz. 9.30 do godz. 16.00. Udział zapowiedziało ok. 100 rolników. Wskazywane są trzy miejsca na drodze wojewódzkiej nr 747: skrzyżowanie z ul. Partyzantów, z drogą do Poniatowej czyli ul. Piłsudskiego, oraz skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 833 prowadzącą do Kraśnika.

– Kamień powiat opolski – od godz. 10.00 do godz.15.00. Ok. 100 osób ma zablokować drogę wojewódzką nr 747 prowadzącą do mostu w Kamieniu. Co ważne, z drugiej strony przeprawy, w miejscowości Kolonia Nadwiślańska, także mają ustawić się ciągniki.

– Kraczewice Prywatne powiat opolski – od godz. 10.00 do godz. 15.00. Miejscem zgromadzenia jest droga powiatowa łącząca Bełżyce z Poniatową. Udział zapowiedziało ok. 150 osób.

– Wisznice powiat bialski – od godz. 10.00 do godz. 14.00. Skrzyżowanie drogi wojewódzkiej 812 z drogą krajową nr 63. Udział weźmie ok. 100 osób.

– Tarnogród powiat biłgorajski – od godz. 10.00 do godz. 14.00. Około 100 rolników ma zablokować drogę wojewódzką nr 835 na wysokości stacji paliw Orlen.

– Tarnawa Mała powiat biłgorajski – od godz. 10.00 do godz. 15.00. Około 100 osób ma się zgromadzić przy drodze wojewódzkiej. Spodziewane są utrudnienia w ruchu.

– Dorohusk powiat chełmski – od godz. 10.00. Około 30-40 rolników ma zablokować drogę prowadzącą do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego. Protest ma trwać do 9 marca.

– Borki powiat radzyński – od godz. 10.00 do godz. 15.00. Organizatorzy zgłosili zgromadzenie, które ma potrwać do 10 marca. Udział w nim ma brać 100 – 150 osób. Planują przyjechać 100 ciągnikami i blokować przejazd jednym pasem drogi krajowej nr 19.

– Ryki, Dęblin powiat rycki – od godz. 11.00 do godz. 15.00. Około 100 rolników spotka się na placu PKS w Rykach potem podjadą przed starostwo powiatowe przy ul. Wyczółkowskiego. Następnie ciągnikami z niewielką prędkością będą przemieszczać się do Moszczanki, gdzie skręcą na drogę krajową nr 48 i udadzą się do Dęblina. Na rondzie przy Lidlu zawrócą i przejadą z powrotem do Ryk.

– Michów powiat lubartowski – od godz. 11.00 do godz. 13.00. Rolnicy zgromadzą się na ul. Partyzanckiej przy stacji Orlen. Ciągnikami zablokują przejazd drogą wojewódzką nr 809 Lublin – Przytoczno. W proteście ma wziąć udział ok. 60 osób.

– Łucka Kolonia powiat lubartowski – od godz. 11.00 do godz. 13.00. Udział ma wziąć około 100 osób, zapowiedziano blokadę drogi krajowej nr 19 od stacji paliw AVIA do ronda.

– Międzyrzec Podlaski powiat bialski – od godz. 12.00. Rolnicy zablokują jeden pas ruchu na drodze krajowej nr 2 w ciągu obwodnicy miasta. Protest ma trwać non stop do 10 marca o będzie w nim brało ok. 40 osób.

– Zosin powiat hrubieszowski – tu protest ma się rozpocząć 12 lutego i porwać do 26 lutego. Blokowany będzie dojazd do przejścia granicznego.

– Dołhobyczów powiat hrubieszowski – od godz. 9.00 w dniu 12 lutego ok. 200 rolników ma zablokować drogę prowadzącą do przejścia granicznego. Protest ma potrwać do 26 lutego.

45 komentarzy

  1. Kary za wprowadzanie na nasz rynek jak za oszustwa vatowskie i PO problemie. ……sorry teraz to się nie sprawdzi bo już w styczniu wpływy z vatu zmalały o 30% ABY BYŁO TAK JAK BYŁO! poszuszuści wrócili

Dodaj komentarz

Z kraju