Poniedziałek, 28 kwietnia 202528/04/2025
690 680 960
690 680 960

Sprawdzą religijność Polaków. Policzą, ile osób chodzi do kościoła oraz przystępuje do komunii świętej

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego będzie w niedzielę zbierał dane dotyczące praktyk religijnych Polaków. Liczenie wiernych zaplanowano w całym kraju.

W najbliższą niedzielę, 26 września, w całym kraju odbędzie się badanie niedzielnych praktyk religijnych. Liczenie wiernych co roku przeprowadza Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Chodzi o osoby, które uczestniczą w niedzielnej mszy świętej oraz przystępują do komunii świętej.

Do tej pory badanie to realizowano pod koniec października, w tym roku zaplanowano je o miesiąc wcześniej. Jak podkreślono, zebrane dane mają stanowić bezcenne źródło wiedzy, oraz pomogą w rozeznawaniu wyzwań, jakie niesie ze sobą epidemia. Ostatnie dane pochodzą z 2019 roku, gdyż rok temu, z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, liczenie wiernych zostało odwołane.

Z raportu wynika, że w niedzielnej mszy świętej uczestniczyło średnio 36,9 proc. zobowiązanych katolików, z czego 16,7 proc. przystępowało do komunii świętej. Oznacza to spadek w porównaniu do opracowania z 2018 roku, kiedy to do kościoła uczęszczało 38,2 proc. zobowiązanych katolików, a 17,3 proc. przystąpiło do komunii świętej. W 2017 roku było to odpowiednio 38,3 proc. oraz 17 proc.

W naszym regionie wyniki były zbliżone do średniej krajowej, gdyż w diecezji lubelskiej w niedziele do kościoła chodziło 37 proc. wiernych, a 19,5 proc. przystępowało do komunii, w diecezji zamojsko-lubaczowskiej było to 44,4 proc. i 22,6 proc. Rok wcześniej wskaźniki te w diecezji lubelskiej wynosiły 38,3 i 20,2 proc., a w diecezji zamojsko-lubaczowskiej było to 46,2 proc. i 23,6 proc.

W Polsce jest ponad 10,3 tys. parafii katolickich, w których posługuje ponad 20 tys. księży. Do kościoła należy też 34 tysiące obiektów, z czego blisko 50 procent jest wpisanych do rejestru zabytków.

(fot. pixabay.com)

37 komentarzy

  1. Żeby się czasem nie zdziwili 😀

    • Cieee chorobaaaa !!!
      Ocena: 0

      A nich się dziwią, może Watykan przejmie od Polski utrzymywanie swoich pracowników

  2. to się klechy zdziwią

  3. 40 lat żyje i w życiu nie byłem w niedzielę na mszy…tylko śluby i pogrzeby i to przed kościołem jak nie leje deszcz?komu normalnemu to potrzebne?!nudzi się ludziom? Czy bo ” kazali chodzić.. ” -„kazali się szczepić….” Czy wy mózgów nie macie i nie myślicie samodzielnie?!?!

    • Ja też daje się zaciągnąć do kościoła tylko wtedy, jak potem wódkę dają.
      Na śluby i pogrzeby znaczy się.

      Nie z szacunku dla instytucji, bo tego za grosz nie mam.
      Z szacunku dla „bohaterów” ceremonii (niezależnie od tego, czy chodzi o chcącą sobie popsuć wzajemnie życie parę, czy o gościa/gościówę, który/a na całą imprezę położył/a już lagę kilka dni wcześniej), a nie dla tej chorej instytucji.

  4. buhahahahahah najpierw spis powszechny , teraz to , potem z kim spią polacy ?

  5. Ocena: 0

    Sprawdzą religijność Polaków. Policzą, ile osób chodzi do kościoła – bo jak zlikwidują Fundusz Kościelny, chcą wiedzieć ile cołaskadawców jest w stanie utrzymać ponad 30 tysięcy cołaskabiorców.

  6. Ocena: 0

    I UJ Bombki strzelił za dużo kościołów zbudowali w Polszy.

  7. Hahahahah ja nie chodzilem nie chodze i nie bede

  8. a kupili już liczydła???? jeśli nie to niech się wstrzymają, bo im palców u obu rąk w zupełności wystarczy, pedofilom jednym i klerykałom, pseudokapłanom, złodziejom i kłamcom

  9. Podniecacie się jakby było czym. Zawsze najwięcej do napisania mam też nadzieję,że i do powiedzenia mają Ci,którzy są wierzący ale niepraktykujący albo niewierzący. Partie też robią sondaże- też się tak podniecacie?

    • Najwięcej do powiedzenia mają tutaj zagorzali ,,katolicy”, którzy co niedziela krzyżem leżą pod ołtarzem, żeby wszyscy widzieli jacy pobożni, a po mszy jazda po całości na temat kościoła na forach i w komentarzach….

  10. Ocena: 0

    No to kto tam praktykujący…berecik na główkę żeby się czasem w liczeniu nie pomylili?…może co łaska do kurii za mało wpływa?…

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia