Poniedziałek, 24 czerwca 202424/06/2024
690 680 960
690 680 960

Sprawdzą religijność Polaków. Policzą, ile osób chodzi do kościoła oraz przystępuje do komunii świętej

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego będzie w niedzielę zbierał dane dotyczące praktyk religijnych Polaków. Liczenie wiernych zaplanowano w całym kraju.

W najbliższą niedzielę, 26 września, w całym kraju odbędzie się badanie niedzielnych praktyk religijnych. Liczenie wiernych co roku przeprowadza Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Chodzi o osoby, które uczestniczą w niedzielnej mszy świętej oraz przystępują do komunii świętej.

Do tej pory badanie to realizowano pod koniec października, w tym roku zaplanowano je o miesiąc wcześniej. Jak podkreślono, zebrane dane mają stanowić bezcenne źródło wiedzy, oraz pomogą w rozeznawaniu wyzwań, jakie niesie ze sobą epidemia. Ostatnie dane pochodzą z 2019 roku, gdyż rok temu, z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, liczenie wiernych zostało odwołane.

Z raportu wynika, że w niedzielnej mszy świętej uczestniczyło średnio 36,9 proc. zobowiązanych katolików, z czego 16,7 proc. przystępowało do komunii świętej. Oznacza to spadek w porównaniu do opracowania z 2018 roku, kiedy to do kościoła uczęszczało 38,2 proc. zobowiązanych katolików, a 17,3 proc. przystąpiło do komunii świętej. W 2017 roku było to odpowiednio 38,3 proc. oraz 17 proc.

W naszym regionie wyniki były zbliżone do średniej krajowej, gdyż w diecezji lubelskiej w niedziele do kościoła chodziło 37 proc. wiernych, a 19,5 proc. przystępowało do komunii, w diecezji zamojsko-lubaczowskiej było to 44,4 proc. i 22,6 proc. Rok wcześniej wskaźniki te w diecezji lubelskiej wynosiły 38,3 i 20,2 proc., a w diecezji zamojsko-lubaczowskiej było to 46,2 proc. i 23,6 proc.

W Polsce jest ponad 10,3 tys. parafii katolickich, w których posługuje ponad 20 tys. księży. Do kościoła należy też 34 tysiące obiektów, z czego blisko 50 procent jest wpisanych do rejestru zabytków.

(fot. pixabay.com)

37 komentarzy

 1. Żądamy niezależnych kontrolerów aby liczby nie były celowo zawyżane przez wysłanników okupanta watykańskiego celem zawyżenia wyłudzanych pieniędzy pod przykrywką konkordatu. Tylko pod krzyża znakiem Polak w swym kraju będzie biedakiem !!

  • „Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego”….. aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahahhahahhahahhahahah
   poza liczeniem owieczek i baranków strzyżnych raz w roku i liczeniem pieniędzy z państwowego garnuszka przez cały rok czym ów „instytut” się zajmuję…?

 2. Heh. Kościół policzy pewne rzeczy DLA SIEBIE, ale w komentarzach oczywiście zlot „tolerancyjnych”, którym przeszkadza, że ktoś do kościoła chodzi i do komunii przystępuje. Mam dla was radę – idźcie gdzie indziej zobaczyć czy was tam nie ma i odmeldujcie się od tego w co kto wierzy.

  • Dopóki ta watykańska sfora jest utrzymywana z moich podatków i pasie się na polskiej ziemi, każdy Polaka ma prawo ich rozliczać. Kościół nic nie robi transparentnie ani dla dobra ogółu.

 3. Jak już sprawdzą poparcie to może jawnie wystartują w wyborach do Sejmu albo wejdą na giełdę?

 4. Przecież do końca września trwa spis ludności , prawda ? Jest tam pytanie czy należysz do jakiegoś kościoła . Wystarczy odpowiedzieć i GUS policzy…. Chyba