Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Sprawca przemocy natychmiast opuści mieszkanie. Dziś weszła w życie ustawa antyprzemocowa

W poniedziałek 30 listopada weszła w życie przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawa antyprzemocowa. Dzięki niej sprawcy przemocy domowej będą natychmiast izolowani od swych ofiar.

Zaproponowane rozwiązania przez Ministerstwo Sprawiedliwości sprawią, że pomoc dla osób dotkniętych przemocą dotrze natychmiast, a nie tygodniach czy miesiącach. Ustawa antyprzemocowa pozwoli uniknąć sytuacji, w których ofiary przemocy są zmuszone do życia pod jednym dachem z prześladowcą lub muszą szukać schronienia poza własnym domem.

– Wprowadzając nowe przepisy, rząd Zjednoczonej Prawicy udowodnił, że można działać skutecznie bez całej warstwy ideologicznej, która jest zawarta w Konwencji Stambulskiej. Ta ideologia szkodzi, a nie pomaga w rozwiązywaniu konkretnych problemów ofiar przemocy. To nie religia czy tradycja danego kraju są przyczynami przemocy w rodzinie. To zwykle alkohol, narkotyki czy dopalacze stanowią jej źródło – podkreślił minister Zbigniew Ziobro.

Ministerstwo stworzyło cały system długofalowej pomocy dla ofiar tego rodzaju przestępstw. W Polsce działa 370 ośrodków świadczących wsparcie poszkodowanym. Można uzyskać tam m.in. pomoc psychologiczną i prawną dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości.

Sprawca przemocy natychmiast opuści mieszkanie

Za sprawne i szybkie przygotowanie przepisów, które Sejm przyjął niemal jednogłośnie, podziękowała obecna na konferencji poseł Aleksandra Szczudło.

– Przemoc domowa to ciągle istotny problem. Z danych policji za rok ubiegły wynika, że dotknęła ona prawie 90 tys. osób, w tym 60 tys. kobiet. To i tak niepełny obraz, bo często poszkodowani, którzy przeżyli piekło, nie potrafią szukać pomocy – stwierdziła.

Teraz, dzięki nowym przepisom, sprawca przemocy fizycznej zagrażającej życiu lub zdrowiu domowników bezzwłocznie opuści mieszkanie.

– Policja dostała nowe narzędzie i może takie opuszczenie mieszkania przez prześladowcę wyegzekwować. Ponadto winny przemocy dostanie zakaz zbliżania się do ofiar na dwa tygodnie z możliwością przedłużenia tego czasu. Te sankcje natychmiast wyegzekwuje policja, a sądy szybko zajmą się sprawą – mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, który nadzorował prace nad ustawą.

Ministerstwo Sprawiedliwości przeprowadziło specjalne szkolenia dla ok. 30 tysięcy funkcjonariuszy policji i Żandarmerii Wojskowej, którzy w działaniach przewidzianych przez nowe przepisy będą uczestniczyć. Szkolenia przeszły także osoby pierwszego kontaktu, które zajmują się poszukującymi pomocy w ośrodkach świadczących takie wsparcie.

Skuteczne egzekwowanie sankcji

Nakaz opuszczenia mieszkania wobec sprawcy przemocy będzie egzekwowany – łącznie z możliwością użycia środków przymusu – bez względu na ewentualne twierdzenie winnego, że nie ma dokąd się wyprowadzić. Policjant wskaże mu placówki zapewniające miejsca noclegowe, np. schronisko dla bezdomnych.

Wobec sprawcy przemocy policjant będzie mógł również wydać zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Policja będzie też zobowiązana do regularnego sprawdzania, czy sprawca przemocy stosuje się do tych sankcji. Jeśli złamie zakaz, policja będzie mogła zastosować środki przymusu, by wyegzekwować nałożone zobowiązanie. Poza tym sprawca przemocy narazi się na zastosowanie aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Te same zasady dotyczą egzekwowania nakazu opuszczenia mieszkania.

Szybkie postępowania

Dodatkowo w określonych przez ustawę sprawach pisma procesowe będą mogły być doręczane nie tylko przez pocztę, ale również za pośrednictwem policji. Będzie ona też zobowiązana do udzielania sądowi wszelkiej pomocy niezbędnej do szybkiego zakończenia sprawy, np. przy ustaleniu adresu świadka. W pewnych przypadkach sąd będzie mieć trzy dni na rozpatrzenie wniosku ofiary przemocy, natomiast całą sprawę będzie musiał rozpoznać w ciągu miesiąca od złożenia wniosku.

Poza tym osoby domagające się zastosowania takich środków wobec sprawy przemocy będą zwolnione z kosztów sądowych. Ofiary będą też mogły uzyskać pomoc psychologiczną lub wsparcie i leczenie w zakresie uzależnień, które są główną przyczyną przemocy domowej.

Sprawdzone rozwiązania w krajach europejskich

Nowe przepisy wzorowane są na rozwiązaniach stosowanych z powodzeniem w innych państwach. W Austrii policyjny nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy fizycznej obowiązuje już ponad 20 lat i wydawany jest na 14 dni. Podobne rozwiązanie wprowadzono w Czechach. Obejmują m.in. nakaz opuszczenia mieszkania przez winnego przemocy oraz zakaz kontaktowania się z ofiarami.

(fot. MS)

42 komentarze

  1. Jak zwykle wylano dziecko z kąpielą. Ktoś komu współmałżonek będzie chciał podłożyć świnię wyląduje w jednej chwili na pod mostem a zanim udowodni swoje racje to znając nasze sądy minie co najmniej rok. Przez ten czas będzie bezdomny a już jak swoje racje udowodni to jeszcze będzie płacić rachunki za okres w którym nie mieszkał bo przecież mieszkanie jest jego….. Takich przypadków będzie w ch…

  2. Ziobro jak Ty mnie teraz zaimponowałeś!

  3. no to mamy pierwszego do eksmisji: to jest tow. Ziobro damski bokser i psychopata

  4. polecam nagrywać teraz każdą kłótnie

  5. a zero mnie ogromnie zaimponował, taki twardziel

  6. Teraz zer0miękiszona koti pati z alkowy i chałupy wywali na zbity pisK !

  7. Rafał że Świdnika

    A w Warszawie co było??zabawa,policja przekraczała swoje uprawnienia i dlaczego Ziobro i spółka nie postawiła nikomu zarzutu??

  8. Zawsze mogą napisać prośbę o uniewinnienie do prezydenta.

  9. Jak to ma działać w praktyce jak w praktyce nie działa wymiar sprawiedliwości? Prokuratura zatrzymuje kilkukrotnie pewnego biznesmena a sąd na drugi dzień go wypuszcza?

Z kraju