Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Spór o zabudowę górek czechowskich wraca do punktu wyjścia. Tak orzekł sąd

Od początku ruszy sprawa związana z decyzją miasta zezwalającą na zabudowę części górek czechowskich. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

W środę Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie w sprawie górek czechowskich, czyli dawnego poligonu wojskowego na Czechowie. Uwzględnił skargę złożoną przez prezydenta Lublina z końca 2019 na orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Postanowił jednocześnie, że sprawa „studium zagospodarowania Lublina” trafi do ponownego rozpatrzenia przez WSA.

Przypomnijmy, uchwałę przewidującą możliwość zabudowy około 25 proc. terenu dawnego poligonu zaskarżył do sądu ówczesny wojewoda Przemysław Czarnek. Pod koniec grudnia 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie orzekł, że studium zagospodarowania przestrzennego jest nieważne. Zdaniem sądu naruszone zostały zasady uchwalania studium poprzez dopuszczenie zabudowy na tym terenie, co spowoduje zniszczenie cennego przyrodniczo obszaru.

Chodziło o to, że jedną z podstawowych zasad tworzenia studium, jest zapewnienie ochrony obszarom przyrodniczym. Tymczasem zatwierdzony przez radnych dokument miał naruszać tę zasadę.

Miasto postanowiło odwołać się od tej decyzji i złożyło wniosek o kasację wyroku. Jak wyjaśniał wtedy Krzysztof Żuk, wniesienie skargi kasacyjnej jest zasadne, gdyż wyrok dotyczy nie tylko terenu należącego do spółki TBV, lecz również szerokiego obszaru, który przeznaczony jest m.in. pod zabudowę jednorodzinną. Gdyby wyrok stał się prawomocny, nie wiadomo byłoby, jak go stosować w praktyce. Co więcej, konsekwencje by ponieśli nawet właściciele już istniejących budynków na tym terenie, którzy nie mieliby możliwości np. rozbudowy swoich domów.

Ponieważ posiedzenie Naczelnego Sądu Administracyjnego było niejawne, na razie nie są znane dalsze wytyczne w tej sprawie. W ciągu ok. 2 tygodni powinno zostać sporządzone pisemne uzasadnienie wyroku. Wtedy dopiero będzie wiadomo, jakie dalsze kroki będzie podejmowało miasto.

(fot. lublin112)

13 komentarzy

 1. „Wtedy dopiero będzie wiadomo, jakie dalsze kroki będzie podejmowało miasto.” Jak to nie wiadomo, wiadomo – kroki taneczne … będzie bankiet u dewelopaera.

 2. Powinno zabudowac caly teren gorek czechowskich dewelopera własność i jego pieniądze w końcu by byl koniec plandemii kleszczy zakrzaczen obszczymurow itp co ma ktos do jego własności popieram dewelopera w1000% w tych dzialaniach i prezydenta Żuka

  • czuć zapach zgnilizny ratuszowej… a więcej obszczymurów jest pod ratuszem niż na górkach. Panie prezydencie Żuk, pracowników na naukę języka polskiego i dopiero do komentowania.

  • To niech zabuduje zgodnie z warunkami z jakimi nabyl ten teren…

 3. Mafia deweloperska ma się dobrze.

 4. W ostatnim czasie w przededniu ostatniej kadencji Krzysztofa Ż. tak paskudnie zagęszcza się Lublin… praktycznie każdy wolny kawałek terenu zalewany bieda blokami i „akademikami”. Zamiast rozwijać i rozszerzać miasto to gniotą wszystko gdzie się da… a jak trzeba budować drogi np. na Czubach to ratusz rozkłada łapki i mówi, że nie ma pieniędzy na drogi…

  • Póki co to ty sam nie decydujesz czy ostatnia kadencja.

  • rozszerzamy miasto :)

   @Asd – „rozszerzać miasto”? 🙂
   Czyli co?
   Jakiś zbrojny najazd na sąsiednią gminę i przyłączenie jej terytorium do Lublina? 🙂

  • Masz rację Asd. Historia górek to historia pazerności naszych urzędników. Dotlenianie miasta, ostatni w tej części Lubelszczyzny w naturalnym stanie zachowany system wąwozów lessowych wraz z suchymi dolinami, ze specyficzną, prawnie chronioną i cenną w skali ogólnopolskiej roślinnością. Własność AMW ( mienie wojskowe ) staje się własnością takiego dewelopera. Piękna strona ,, zielona autonomia ,, to opisuje. To nasza największa lubelska kompromitacja.

 5. Czechowskie Górki

  wygramy to naturo

 6. dość POPISów

  a mówili ,że tylko za PEło sprzedają Polskę nic się nie zmieniło

 7. W nastepnych wyborach bedziemy wybierac nie prezydenta ale syndyka masy upadlosciowej.

 8. A ja dodam tylko ze teren gorek jest juz dawno sprzedany pod biurkiem wiec zadne protesty sprawy sadowe tego nie zdolaja zmienic puki zuk pocichu robi zakulisowe szmachloje z deweloperami pozwalajac zabudowac blokami to co da sie jeszcze zabudowac a potem lamety.bo Lublin ma smok Bo jakies Normy przekroczone a ja pytam.gdzie Lublin ma kortytarze powietrzne?

Wiadomości z info112