Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rozporządzenie Wojewody Lubelskiego ws. afrykańskiego pomoru świń. Zagrożenie coraz bliżej Lublina

W związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Białorusi i możliwości jego przeniesienia na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej Wojewoda Lubelski wydał rozporządzenie w sprawie środków zapobiegania i ochrony.

Zagrożenie afrykańskim pomorem świń jest coraz bardziej realne. Wojewoda Lubelski wydał rozporządzenie na podstawie którego ustala się obszar zagrożenia wystąpienia afrykańskiego pomoru świń. Na podstawie rozporządzenia ustala się obszar zagrożenia wystąpienia afrykańskiego pomoru świń obejmujący obszar powiatów: bialskiego, m. Biała Podlaska, radzyńskiego, parczewskiego, lubartowskiego, włodawskiego, łęczyńskiego, chełmskiego, m. Chełm. Na wskazanym obszarze zakazuje się prowadzenia targów, wystaw, pokazów, konkursów z udziałem świń.

Na obszarze wskazanym nakazuje się:
1) wyłożenie mat dezynfekcyjnych w liczbie zapewniającej zabezpieczenie wejść do pomieszczeń , w których utrzymywane są świnie oraz ich stałe utrzymywanie w stanie zapewniającym utrzymanie skuteczności działania środka dezynfekcyjnego;
2) trzymanie świń w zamknięciu w pomieszczeniach gospodarskich;
3) bieżące poddawanie oczyszczaniu i dezynfekcji narzędzi oraz sprzętów wykorzystywanych do obsługi świń.

Pełny tekst obwieszczenia Wojewody – kliknij

Afrykański pomór świń

Choroba ta po raz pierwszy była obserwowana w Kenii w 1910 roku u świń, które miały kontakt z dzikimi afrykańskimi świniami. Do roku 1957 choroba ta dotyczyła tylko pewnych regionów Afryki. W roku 1957 po raz pierwszy wystąpiła w Europie w Portugalii. W 1960 w Hiszpanii, 1964 we Francji, w 1967 roku we Włoszech. W 2012 roku afrykański pomór świń zaobserwowano w Rosji – m.in. na Kubaniu i w obwodzie twerskim. Najprawdopodobniej występowała również w innych krajach europejskich lecz nie została rozpoznana. W czerwcu 2013 roku afrykański pomór świń zarejestrowano w Białorusi.

Objawy choroby

Okres inkubacji 5 – 9 dni. Choroba najczęściej ma przebieg ostry. Charakterystyczne objawy to brak apetytu, zapalenie spojówek, kaszel, pienisty wypływ z nosa, biegunka, wymioty. Mogą wystąpić drgawki. Śmiertelność bez względu na przebieg choroby prawie zawsze wynosi 100%.

2013-11-28 20:01:26
(fot. lublin112.pl)

Komentarze wyłączone

Z kraju