Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rondo w kształcie biszkopta na Choinach otrzymało nazwę. Będzie nosić imię Margaret Thatcher

Bezimienne dotychczas unikalne rondo w kształcie biszkopta na lubelskich Choinach otrzymało imię Margaret Thatcher. Radni byli w tej sprawie jednogłośni.

W czwartek lubelscy radni podjęli decyzję, że wybudowane w ubiegłym roku na ul. Choiny unikalne rondo w kształcie biszkopta będzie nosiło imię Margaret Thatcher. Jak wskazano w uzasadnieniu, Żelazna Dama zasługuje na upamiętnienie w Lublinie i będzie to symboliczny gest wdzięczności oraz upamiętnienia w mieście, które swoim obliczem i historią, na stałe wpisało się w bogactwo kultury i dziedzictwa krajów Europy Zachodniej, o co Margaret Thatcher na przestrzeni swojej działalności publicznej bardzo zabiegała.

Margaret Thatcher, Żelazna Dama, była Premierem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w latach 1979 – 1990. Darzyła Polskę i Polaków szczególną sympatią, a w roku 1988 była pierwszym brytyjskim Premierem, który odwiedził Polskę. Czynnie wspierała polską opozycję demokratyczną. Świadczyć o tym może jej wystąpienie przeciwko wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego w filmowym przesłaniu do Polaków „Let Poland be Poland” (Żeby Polska była Polską) w 1982 roku, jej spotkanie z liderami Solidarności na czele z Lechem Wałęsą na plebanii Kościoła pw. Św. Brygidy, czy oficjalne poparcie dla NSZZ Solidarność poprzez wnioskowanie o jego ponowną legalizację.

Podczas swojej wizyty w Polsce oddała hołd zamordowanemu przez funkcjonariuszy SB księdzu Jerzemu Popiełuszce, zaś gdy była jeszcze liderem opozycji – Liderem Partii Konserwatywnej, na uroczystość odsłonięcia Pomnika Katyńskiego w Londynie w 1976 roku wysłała swojego najbliższego współpracownika i bohatera wojennego Aireya Neavea. Wielka Brytania w czasach rządów Margaret Thatcher odegrała kluczową rolę we wprowadzaniu sankcji wobec komunistycznej władzy w Warszawie, a przy tym przyczyniła się do upadku systemu komunistycznego w Polsce, a także Europie Środkowo­wschodniej. Była orędownikiem zburzenia pojałtańskiego porządku „stref wpływu” i aktywnie dążyła do włączenia Polski do wspólnoty krajów Europy Zachodniej. Dotychczas została uhonorowana w Polsce – honorowym obywatelstwem Miasta Krakowa, Poznania, czy Gdańska oraz otrzymała doktorat honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i Uniwersytetu Łódzkiego.

Rondo, któremu nadano imię Margaret Thatcher, powstało w ramach przebudowy ul. Choiny. Przygotowania do tej inwestycji, w postaci rozbiórki budynków i wycinki drzew, rozpoczęły się wraz z początkiem 2018 roku. Następnie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów ruszyło z właściwymi pracami. W ramach rozbudowy wykonana została dwupasmowa jezdnia o długości 1880 m. Wzdłuż niej, po obu stronach ulicy, powstało 1370 m ścieżek rowerowych i 3980 m chodników a także droga dojazdowa po prawej stronie, mająca na celu zapewnienie bezpiecznego dojazdu do posesji. Do tego wyznaczono 26 przejść dla pieszych. Samo rondo znajduje się na wysokości ulicy Pienińskiej, ma ono 85 metrów długości i pięć wlotów.

Rondo w kształcie biszkopta na Choinach otrzymało nazwę. Będzie nosić imię Margaret Thatcher

(fot. UM Lublin)

35 komentarzy

  1. Ten co zaprojektował ten bubel to za karę cały dzień powinien jeździć w kółko po tym dziadostwie

  2. Wiadomo nie od dzis ze zwiazek Margaret z Lublinem jest przeogromny. Margaret znala lubelszczyzne, czesto tutaj bywala, podobno wynajmowala mieszkanie na LSM-ach. Z niepowierdzonych zrodel wynika ze posiadala dwa stoiska z warzywami jedno na Ruskiej drugie na Wilenskiej.Tak wiec uwazam ze wybor patrona byl oczywisty i dziwie sie dlaczego tak pozno to nastapilo.

  3. Ciekawe czy kwachowi zrobią rondo gdzieś w angoli. Żałosne to mało powiedziane.

  4. Może niedługo zaczną się tam rozwalać „beemki” więc może rondo im. bezimiennego ćwierćmózga 😀

  5. sabaton back in control ,oto obraz pani Margaret

  6. mamy juzrondo kuklinskiego aleje stanuw zjednoczonych oby tak dalej..

Z kraju