Niedziela, 05 maja 202405/05/2024
690 680 960
690 680 960

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy dla uchodźców z Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy od soboty (23 kwietnia) mogą składać wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Wniosek jest elektroniczny i po ukraińsku.

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają w naszym kraju z dziećmi, mają prawo do świadczeń rodzinnych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Już wcześniej mogli złożyć wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ i dofinansowanie do opłat za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Teraz rodzice mogą również wystąpić o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) na dzieci, które przybyły do Polski po 23 lutego w związku z wojną.

RKO to świadczenie na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Przysługuje rodzicowi w kwocie po 500 zł miesięcznie za czas pobytu z dziećmi w Polsce.

Wniosek należy przesłać za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Służy do tego formularz RKO-U w języku ukraińskim. Wskazówki, jak wypełnić wniosek, znajdują się na stronie www.zus.pl. Pomoc w rejestracji konta w PUE i wypełnieniu elektronicznego wniosku zapewniają także pracownicy ZUS – w każdej placówce Zakładu oraz podczas wyjazdowych dyżurów. Najbliższe dyżury na temat świadczeń rodzinnych:

Wtorek (26 kwietnia):

  • Bychawa, Urząd Pocztowy, ul. Marsz. Józefa Piłsudskiego 7-15, godz. 10:00–13:00 
  • Kraśnik, Placówka Terenowa KRUS, ul. Kościuszki 28, godz. 10:00–13:00
  • Radzyń Podlaski, Placówka Terenowa KRUS, ul. Chomiczewskiego 6, godz. 10:00–13:00

Środa (27 kwietnia):

  • Trzeszczany, Urząd Gminy, Trzeszczany Pierwsze 194, godz. 9:00–14:00
  • Puławy, Placówka Terenowa KRUS, ul. Zygmunta Wróblewskiego 4A, godz. 10:00–13:00

Czwartek (28 kwietnia):

  • Dęblin, Urząd Pocztowy, ul. Bankowa 17, godz. 10:00–13:00  

Więcej informacji na infolinii pod numerem telefonu 22 444 02 55. Działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–18:00.

(fot. lublin112.pl)

25 komentarzy

  1. A wniosek jest elektroniczny i po ukraińsku… kiedy urzędowym językiem będzie ukraiński ?
    Rozumiem pomagać, ale włazić komuś w „de” i to bez wazeliny, to już przesada.

    • Pojedz kiedyś np do UK. Musisz coś załatwić w ich skarbówce, masz prawo do tłumacza, idziesz na egzamin na kartę cscs (takie nasze BHP że tak powiem) egzamin jest po polsku. Chcesz założyć konto w banku? Umowicie się na konkretny dzień i obsłuży Cię Pani z Polski…

      Jakoś nikt nie płacze, że włazi w d… Polakom, Etiopczykom czy Hindusom…

      Nie przesadzaj

  2. Ukraińcy mają pieniądze! Biedni tu nie przyjechali. Ci biedni zostali w Ukrainie. Na wojnę przygotowywali się od dawna. Wojna jest im na rękę bo dostaną więcej niż mieli. Wystarczy wyłączyć tv a spróbować porozmawiać ze szczerymi Ukraińcami albo czytać między wierszami to co mówią. Krew mnie zalewa gdy widzę jak państwo rozdaje im kasę gdy tak naprawdę im tego nie potrzeba! A Polacy jak te cielęta: tak tak, trzeba pomóc bo biedni a kto się wychyli ponad to ruski troll, ruska onuca itd. Z ręką w 4 literach się obudzą co niektórzy.

    • Dziadek ze Slamsowa

      Z ręką w 4 literach co niektórzy już się obudzą – masz rację co do tych „biednych” przyjezdnych… ja tak na ten przykład biorę siebie
      i swoje możliwości uprawiania turystyki wojennej.
      Utrzymuję się z emerytury, oszczędności żadnych, (kredyty tak), więc jakby tak zaczęło na slamsowie wybuchać tak jak np. we Lwowie, to o turystyce wojennej mógłbym se tylko pomarzyć.
      I tak też się stało w (wg, rządu) „bratniej” Ukrainie… najbiedniejszym przypadło bronić Ojczyzny, a nie spier…ać na drugi koniec świata.

  3. Mało pomagamy [***] trzeba wincyj! Może pod mercedesie i po willi w Konstancinie plu jakieś dofinansowanie na wakację na Karaibach.