Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Przychodzi Kurier Lubelski do wojewody, czyli jak powstała gazetka promująca szczepienia przeciwko COVID-19

Przedwczoraj w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się prezentacja gazetki promującej szczepienia przeciwko COVID-19. Jej wydawcą został Kurier Lubelski. Fakt ten bardzo rozgrzał lokalne media, które zaczęły pytać o koszty publikacji. Wojewoda lubelski Lech Sprawka wyjaśnił wczoraj, jak wyglądało powstanie tej gazetki.

Wkrótce do mieszkańców województwa trafi ponad 800 tys. egzemplarzy specjalnego wydania Kuriera Lubelskiego. Akcja ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat szczepionek przeciw COVID-19 oraz promowanie szczepień profilaktycznych wśród wszystkich mieszkańców województwa lubelskiego. Przedwczoraj odbyła się oficjalna prezentacja tej publikacji.

Profesorowie, autorytety z zakresu chorób zakaźnych, intensywnej terapii, immunologii i wirusologii na łamach wydania specjalnego Kuriera Lubelskiego opowiedzieli o pacjentach covidowych, szczepieniach przeciw COVID-19 i fałszywych informacjach krążących wokół koronawirusa SARS-CoV-2. Rozmowy zostały zatytułowane: „Niepotrzebnie bawimy się w rosyjską ruletkę licząc, że COViD-19 nas nie trafi”, „Profesor Mirosław Czuczwar: Wszystkie dostępne na rynku szczepionki są skuteczne i bezpieczne”, „Trudniej walczy się z teoriami spiskowymi niż z koronawirusem”, „Szczepionka nie jest eksperymentem medycznym”. Wywiadu pn.: „W pandemii nikt mi nie odmówił pomocy” udzielił też wojewoda lubelski Lech Sprawka, który mówił o początkach koronawirusa w województwie, pacjencie „zero”, kwestii szczepień.

Zaraz po prezentacji tego wydania, lokalne media zaczęły pytać Lubelski Urząd Wojewódzki o koszty całej publikacji oraz dystrybucji materiałów promocyjnych, mających na celu zachęcić mieszkańców regionu do szczepień. We wtorek wojewoda lubelski Lech Sprawka, podczas spotkania online z dziennikarzami wyjaśnił okoliczności powstania tejże gazetki.

Wojewoda przekazał, że inicjatywa wyszła ze strony wydawcy Kuriera Lubelskiego Polski Press. Chodziło o publikację prasową, dzięki której można by było dotrzeć do mieszkańców woj. lubelskiego z opiniami autorytetów naukowych promujących szczepienia. Wówczas na wspólnym spotkaniu wojewody lubelskiego z przedstawicielem Polski Press doszło do porozumienia na temat kształtu takiej publikacji. Wojewoda zobowiązał się do częściowego sfinansowania całego nakładu, który wyniósł 820 tys. egzemplarzy. W sprawie gazetki Kuriera Lubelskiego wczoraj wojewoda lubelski wydał specjalne oświadczenie.

– W związku ze wzrastającą liczbą zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w województwie lubelskim przy jednoczesnym niskim stopniu wyszczepialności, wojewoda lubelski Lech Sprawka poszukiwał kolejnych form dotarcia do mieszkańców z rzetelnymi i wiarygodnymi informacjami na temat szczepionek i szczepień przeciw COVID-19. W związku z tym, przyjął inicjatywę Pana Dariusza Kołacza prezesa lubelskiego oddziału Polska Press Sp. z o. o., wydania specjalnego, ośmiostronicowego numeru gazety „Kurier Lubelski”, zawierającego rozmowy z autorytetami w dziedzinie chorób zakaźnych, epidemiologii czy wirusologii dotyczące szczepionek i szczepień przeciw COVID-19. Prezes lubelskiego oddziału Polska Press Sp. z o. o. jako jedyny wyszedł z tego typu inicjatywą. Gdyby wojewoda lubelski otrzymał propozycje współpracy na rzecz mieszkańców województwa lubelskiego od innych wydawców, również rozważyłby podjęcie współpracy. Specjalne wydanie „Kuriera Lubelskiego” oraz dystrybucja do wszystkich gospodarstw domowych na terenie województwa, jest unikatowym przedsięwzięciem w skali kraju. W ramach nawiązanej współpracy, wojewoda lubelski zobowiązał się pokryć koszty dystrybucji gazety oraz częściowo – jej wydania. Polska Press Sp. z o. o. oddział w Lublinie zobowiązała się do zrealizowania publikacji wydania specjalnego gazety, przygotowania merytorycznego, składu i druku, pozyskując środki finansowe na ten cel na mocy umów zawartych z partnerami – czytamy w przesłanym oświadczeniu.

Jak wyjaśnia wojewoda, wpłacił on na konto Polska Press Sp. z o.o. kwotę 19 350,00 zł brutto (15 731,71 zł netto). Jest to kwota niewymagająca procedury zapytania ofertowego lub przetargowej. Co do pozostałych wydatków nie posiadamy wiedzy, ponieważ Lech Sprawka tłumaczy to tajemnicą, dotyczącą zawarcia i wykonania umowy.

– Specjalne wydanie „Kuriera Lubelskiego” jest kolportowane do wszystkich gospodarstw domowych na terenie województwa lubelskiego za pośrednictwem Poczty Polskiej S.A. Pomiędzy Lubelskim Urzędem Wojewódzkim w Lublinie a Pocztą Polską S.A. została zawarta umowa do świadczenia usługi pocztowej na druk bezadresowy na terenie województwa lubelskiego. Zgodnie z umową strony zobowiązują się do zachowania w tajemnicy warunków zawarcia i wykonania umowy w rozumieniu przepisów ustawy z 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji – wyjaśnia wojewoda lubelski.

Warto w tym miejscu dodać, że partnerami wydania są takie podmioty jak PZU, Bogdanka, PGE Dystrybucja, PKO Fundacja, Grupa Azoty Puławy i Totalizator Sportowy. Dystrybucję zaś ma zapewnić Poczta Polska.

– Wojewoda nie wysilił się na ogłoszenie przetargu, czy konkursu ofert w sprawie tak ogromnego zamówienia, jakim jest druk 800 tysięcy gazet. Wojewoda nie zapytał o ofertę największej gazety codziennej w regionie – czyli Dziennika Wschodniego. Nie zapytał wydawców tygodników lokalnych w Białej Podlaskiej, Chełmie czy Zamościu, które na swoim lokalnym rynku mają największą sprzedaż. Całkiem przypadkiem wojewoda odnalazł metodę dotarcia do wszystkich mieszkańców regionu w Kurierze Lubelskim, gazecie wydawanej przez Polska Press, spółkę należącą do koncernu PKN Orlen, kontrolowanego przez rząd PiS. Przedsięwzięcie wsparły jeszcze kroplówką finansową spółki kontrolowane przez Skarb Państwa, m.in.: PZU, Bogdanka, Grupa Azoty Puławy, Totalizator Sportowy, czy PGE Dystrybucja – napisał na łamach Dziennika Wschodniego Paweł Buczkowski pełniący funkcję zastępcy redaktora naczelnego Dziennika Wschodniego.

Czy dotarcie do mieszkańców tego typu formą papierowej promocji szczepień będzie skuteczne, okaże się to wkrótce. Dziwi jedynie fakt, że publikacja ta nie jest dostępna w wersji cyfrowej m.in. dla internautów, zaś Lubelski Urząd Wojewódzki nie wziął pod uwagę współpracy z innymi podmiotami medialnymi na rynku, które mają dostęp do ogromnego grona czytelników w regionie za pośrednictwem Internetu, w granicach od 1,5 mln do ponad 2 mln odbiorców miesięcznie.

(fot. LUW)

35 komentarzy

  1. Wolne media buahahahahaha. I wolne sądy co wypuszczają celebrytów pijaków i tych którzy uśmiercają ludzi na drodze. Plandemia.

  2. I macie kowidianie dowód jak to funckjonuje. TV, i inne mass media będą kreować te fale plandemi do bólu…

  3. Już pełne informacje dostaliśmy w ulotkach rządowych 🙂
    100% bezpieczne i przebadane w Polsce „szczepionki”.
    100% skuteczne.
    Nic dodać nic ująć.
    Czy w punktach szczypień nadal nie informują o możliwych powikłaniach i braku odpowiedzialności kogokolwiek za niepożądane skutki przyjęcia preparatu?
    Czy będzie informacja o tym, że preparaty nie są do końca przebadane i warunkowo dopuszczone na okres 1 roku?

    • Spokojnie. Potem, po plandemii, wprowadzą preparat antyzakrzepowy, sprzeda się, i każdy będzie zdrowy i zadowolony.

  4. To skandal! Za publiczne pieniądze wydają makulaturę. Co na to prokuratura?

  5. panie leszku, panska znajonosc z syntezatorem glosu jest lekko podejrzana

  6. Ciekawe czy wspomnieli o czynniku R. 😉

Z kraju