Poniedziałek, 06 maja 202406/05/2024
690 680 960
690 680 960

Prokuratura zajęła się sprawą pożaru wieżowca. Straty wstępnie oszacowano na 2,5 mln zł (zdjęcia)

Biegły z zakresu pożarnictwa ustala dokładną przyczynę pożaru wieżowca przy ul. Północnej w Lublinie. Śledczy prowadzą czynności związane ze sprowadzeniem zagrożenia dla mienia w wielkich rozmiarach.

21 komentarzy

  1. Nie rozumiem dla czego robią elewacje z tak łatwopalnego materiału?? Naszczescie budynek nie był zamieszkany . Byle jaś może podejść pod taki budynek i dłużej przytrzymać zapalniczkę i efekt taki sam …

  2. Jak się nie znata to nie piszta głopotow.

  3. Styropian budowlany jest (teoretycznie) samogasnący.

    Tyle na temat nie tyle „oszczędności deweloperów” co dość „luźnego” podejścia producentów materiałów budowlanych do obowiązujących norm i przepisów.

    • Smutek symulowany

      Ale żeby mógł zgasnąć, wpierwej musi sie palić.

    • Czym jest „styropian budowlany”? Odpowiedz mi wszechwiedzący?

      • I co niby takiemu głąbowi miałby tłumaczyć?
        Jeśli potrafisz cokolwiek zrozumieć to poczytaj sobie rozporządzenie Ministra Infrastruktury, w którym podana jest klasa reakcji na ogień.
        Zgodnie z Polską Normą PN-EN 13501-1-2008.
        Tam jest coś takiego jak:
        „Klasyfikacja ogniowa wyrobów budowlanych i elementów budynków – Część 1: Klasyfikacja na podstawie badań reakcji na ogień”
        Styropian stosowany jako materiał budowlany jest materiałem: -palnym, -łatwo zapalnym, -samogasnącym, co odpowiada klasie E według tej normy.
        Zrozumiałeś coś z tego?
        Pewnie nie i nie ma sensu tłumaczyć ci o kolejnych parametrach, które ogólnie „Kuba” nazwał „styropianem budowlanym”.

  4. Malowanie i spawanie, ściana w ogniu stanie ?

  5. Nie można w takim razie wykładać elewacji wełną mineralną również poniżej siódmego piętra?

  6. Pan Wiesio kiepa rzucił, i poszło. Taka Notre-Dame się zhajcowała, to co mówić taki blok 😀

    • Niby nie powinienem się wypowiadać,bo wszechwiedzący Kuba nie odpowiedział mi jeszcze czym jest „styropian budowlany”. Gwarantuje Ci jednak,że możesz w nim zgasić papierosa i nic się nie stanie. Pożar miał inną przyczynę.

  7. Kto się teraz przejmuje bezpieczeństwem i normami. Aby była pieczątka dopuszczenia do użytkowania. I kasa by się zgadzała. Za 15 -20 lat te bloki i tak się rozleca.

  8. Dobre cenniki mają 2,5 mln za styropian trochę siatki jakieś dyble to niezłe ma ktoś znajomości,a szarakowi by dali grosze albo jeszcze jego wina by była

    • same okna i elewacja to nabidniej 500 000pln, pewnie mury też będą do wymiany, przynajmniej na cz. bez wełny, kto wie co z konstrukcją, jak otulina odpadła to element do rozbiórki i ponownego wykonania, plus opóźnienia i kary z tego wynikające, nie mówiąc o spadku zainteresowania klientów… 2,5mln lekką ręką

  9. Nic dziwnego, że pożar zaprószyli tzw. budowlańcy, którzy pracę zaczynają od wypicia dwóch małpek i jednego piwa. Proszę przyjrzeć się busom podjeżdżającym rano z robotnikami pod stokrotkę lub biedronkę. śniadaniem jest kupione piwo i małpki.

  10. Ze zdjęć widać, że styropian przyklejony tylko na placki. Bo tak łatwiej, szybciej i zużywa się mniej kleju niż stosując metodę na ramkę (i kilka placków w ramce). Klejąc tylko na placki między ścianą a styropianem pozostaje pusta przestrzeń, która w razie pożaru zasysa płomienie do góry bo tworzy się ciąg kominowy. Gdyby było klejone na ramkę, to pożar zakończyłby się na kilku płytach bo styropian miałby szansę na wykazanie swoich samogasnących właściwości. Poza tym klejenie na ramkę jest cieplejsze niż na placki.