Sobota, 04 maja 202404/05/2024
690 680 960
690 680 960

Poszkodowany w kolizji nie posiadał uprawnień do kierowania motorowerem (zdjęcia)

W czwartek rano w Rudniku Szlacheckim doszło do zdarzenia drogowego z udziałem motorowerzysty. Kierujący jednośladem nie posiadał uprawnień do kierowania.

24 komentarze

  1. a to do kierowania skuterem potrzeba jakichś uprawnień ? Zdaje mi się ze tak jak w przypadku roweru „18 lat ” jest już „uprawnieniem „

  2. Nowelizacja kodeksu była trzeba mieć kat b, a lub AM.

  3. Czyli co ? Dowodu osobistego nie miał czy 18nastki jeszcze nie robił bo nie rozumiem na jakiej podstawie nie miał uprawnień …

  4. znowu baba… Ukarana mandatem-kpina. Zatrzymac prawo jazdy i na badania do okulisty. Czy czekacie az trzepnie dziecko na przejsciu?

  5. A to nie jest tak że motorowerem bez uprawnień mogą jeździć osoby które ukończyły 18 lat przed zmianą przepisów (13 stycznia 2013r.)?

  6. Ale jak to nie posiadał uprawnień? Do kierowania jednośladem o poj 50 cm3 nie są wymagane żadne uprawnienia, poza skończonym 18ym rokiem życia…
    Jakiś dziwny ten artykuł…

  7. Widać brak znajomości przepisów ..

  8. To mając 18 lat i dowód osobisty zna się przepisy ruchu drogowego? Chory przepis tacy ludzie nawet nie mają obowiązku znać znaki drogowe a nie wspomnę o jakichkolwiek przepisach

    • Każdy uczestnik ruchu drogowego (jakim może być już 7-letnie dziecko) ma obowiązek znać oraz stosować się do przepisów ruchu drogowego.
      W przypadku osób pieszych nie jest to weryfikowane egzaminem sprawdzającym.
      Natomiast do kierowania pojazdami wymagany jest pozytywnie zdany egzamin potwierdzony posiadaną Kartą Rowerową (do kierowania rowerami) lub Prawem Jazdy (do kierowania motocyklami lub samochodami).
      Wyjątkiem od tej zasady jest dopuszczenie do kierowania małymi i wolnymi pojazdami osób pełnoletnich, które (z racji pełnoletności) powinny zdawać sobie sprawę z tego co robią. Czyli aby nie wyrządzić krzywdy sobie ani innym w ich własnym interesie powinno być znanie oraz przestrzeganie przepisów.
      Można by zastosować taką samą zasadę dla kierowania samochodami, ale samochody nie są ani małe, ani lekkie, oraz potrafią poruszać się bardzo szybko. Stąd takiego odstępstwa nie ma i uważam, że nie powinno być.
      Okres posiadania uprawnień do kierowania nabywanym wraz z osiągnięciem pełnoletności jest okresem raczej przejściowym, bo w obecnych czasach 80-90% osób aktywnych zawodowo posiada prawo jazdy.

  9. Powinien posiadać kat. AM

  10. Fachowcy ze 112.