690 680 960

Poprzednia dyrektor muzeum stanie przed sądem, jest już jej następczyni. „Znów powołują swoich, którym nie powiodło się w wyborach”

Jest nowa dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Powołano ją bez konkursu, wcześniej bez powadzenia startowała na radną powiatu. Wśród lokalnej społeczności znów zawrzało.

Po tym, jak Beacie S., dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, przedstawiono prokuratorskie zarzuty, zrezygnowała ona z rządzenia placówką. Oficjalnie poinformowano, iż odeszła z powodów osobistych, jednak cała sprawa była tak bulwersująca dla lokalnej społeczności, że nikt nie wyobrażał sobie, aby pozostała ona dalej na stanowisku.

Nową dyrektor Muzeum została Magdalena Mitura. Decyzję o jej powołaniu na trzyletnią kadencję podjął zarząd powiatu łukowskiego. Jak wyjaśniano, jest to pracownica placówki, dotychczas zatrudniona jako asystentka muzealna. Jak się okazuje, wywołało to również spore kontrowersje.

Mieszkańcy szybko się zorientowali, że po raz kolejny mogło dojść do obsadzenia stanowisk swoimi ludźmi. Jak tłumaczą, nie posiada ona żadnego doświadczenia w tego typu pracy, co więcej jest powiązana z lokalnymi strukturami Prawa i Sprawiedliwości. Wskazują także, że kiedy kilka miesięcy temu pojawiły się przecieki, iż jest ona szykowana na to stanowisko, to groziła pozwami sądowymi.

– Wielokrotnie opisywaliście to co od kilku lat się dzieje w Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Jak się okazuje, pomimo ostatniej afery nikt nie wyciągnął z niej wniosków. Po raz kolejny na stanowisko dyrektora powołano „swojego” człowieka, któremu nie powiodło się w wyborach. Nowa dyrektor w wyborach samorządowych startowała z list PiS do rady powiatu łukowskiego, jednak nie udało jej się uzyskać poparcia mieszkańców. Dlatego po wyborach, podobnie jak poprzednia dyrektor, nagle znalazła zatrudnienie w Muzeum. Najpierw jedna została szefową placówki, teraz druga, a starosta łukowski znów zapewnia, że nie musi ogłaszać konkursów na dyrektora, gdyż pozwalają na to przepisy – napisał do nas jeden z mieszkańców Woli Okrzejskiej.

Jak nam wskazano, nowa dyrektor ma średnie wykształcenie i nie posiada żadnego doświadczenia zawodowego. Co więcej, kiedy lokalni aktywiści poinformowali w mediach społecznościowych, że decydenci starają się rozwiązać problem wizerunkowy związany z dyrektor muzeum Beatą S. i planują zastąpić ją Magdaleną Miturą, ta ostatnia wszystkiemu zaprzeczała i zapowiadała pozew o naruszenie dóbr osobistych. Tymczasem po kilku miesiącach objęła stanowisko szefowej placówki.

– Oczywiście zgodnie ze standardami, zadbano też o to, aby „swoi” dyrektorzy nie narzekali na pobory. W porównaniu do pensji, jaką otrzymywał zasłużony dla placówki Maciej Cybulski, podniesiono ją o blisko 2 tys. złotych – dodają mieszkańcy.

Do całej sprawy odniósł się w ostatnich dniach były wieloletni dyrektor Muzeum Maciej Cybulski, który obecnie w prokuratorskim śledztwie jest osobą pokrzywdzoną. Jak podkreślił w rozmowie z Radiem Podlasie, „w tym wszystkim okazało się, że nie chodzi o dobro muzeum, lecz o partyjną układankę interesów”. Dodał, iż na ławie oskarżonych zasiądzie tylko Beata S., jednak w tej sprawie odpowiadać powinno więcej osób. Dlatego też zapowiedział, iż wszystkie one zostaną pozwane w procesach cywilnych.

Przypomnijmy, cała sprawa zaczęła się na początku 2020 roku, kiedy to zarząd powiatu łukowskiego odwołał wieloletniego dyrektora muzeum Macieja Cybulskiego. Na jego miejsce powołana została Beata S. Wywołało to ogromne kontrowersje, za poprzednim dyrektorem stanęła nawet cała lokalna społeczność. Mieszkańcy m.in. Woli Okrzejskiej, Okrzei i Huty Dąbrowy zebrali ponad dwa i pół tysiąca podpisów i złożyli je do władz starostwa.

Jak podkreślano, Maciej Cybulski kierował Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej od 2014 roku. Zastąpił na tym stanowisku swojego ojca, który był dyrektorem placówki przez 46 lat. Prowadząc muzeum pozyskał wiele eksponatów, w tym rękopisy „Potopu” i „Listów z Afryki” oraz wiele innych, ciekawych pamiątek po wielkim pisarzu. Dodatkowo rozsławił placówkę w całym kraju.

Jak wówczas wskazywali mieszkańcy, a także osoby związane z muzeum, był to kolejny przykład obsadzania przez PiS swoimi ludźmi stanowisk w różnych instytucjach. Zwłaszcza, że nowa dyrektor trafiła do placówki zaraz po wygranych przez partię wyborach w powiecie. Beata S. startowała wtedy na stanowisko wójta, jednak nie uzyskała poparcia. Wtedy powierzono jej funkcję zastępcy dyrektora.

Kiedy o sprawie zrobiło się głośno w mediach, Beata S. złożyła do Prokuratury Rejonowej w Łukowie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Przedstawiła dokumenty z inwentaryzacji z których wynikało, że w muzeum brakuje części wyposażenia oraz eksponatów. Chodziło m.in. o drukarkę, dwie kosiarki, sprzęt nagłaśniający oraz karty rękopisów, czy też osiem srebrnych monet i jednej złotej. Obiekt został przeszukany, wtedy okazało się, że wskazane jako zaginione eksponaty…znajdują się cały czas w placówce.

Ostatecznie śledztwo umorzono z powodu braku znamion przestępstwa, jednak prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dyrektorce placówki Beacie S. Śledczy zarzucili jej przekroczenie uprawnień, złożenie fałszywego oskarżania, składanie fałszywych zeznań, ukrywanie dokumentacji, a także uporczywe nękanie poprzedniego szefa placówki.

Maciejowi Cybulskiemu, po odwołaniu go ze stanowiska dyrektora, zaproponowano funkcję kustosza muzeum. Nie skorzystał z tej propozycji, obecnie jest zastępcą wójta gminy Krzywda. Natomiast Beacie S. grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

(fot. lublin112.pl)

40 komentarzy

 1. Pisane na kolanie

  Republika bananowa ma się dobrze. Są w tym kraju równi i równiejsi Są też kasty które na pandemia zarabiają Są też złodzieje którzy mogą kraść do woli Są ludzie ponad prawem I jest naród który musi tyrać na wszystkich W historii Polski nie było nigdy czegoś takiego.

  • Hahhahaha natury ludzkiej nie zmienisz, tak jest od setek lat, tak było, jest i będzie, dopóki żyje człowiek .

 2. Dojna zmiana 2…

 3. I w czym problem ?

  • dla patusów jak ty same plusy dadzą na brajanka dadzą na dźesike,
   PIS jest slużbą patologii która utrzymuje ich na stołku. jak masz maszynę w gaciach to się nie chwal tym, to znaczy że nie masz ambicji i jesteś przegrywem przykre ale prawdziwe, jako człowieka który coś robi który ma firmę, bezład to same minusy nie żadne plusy, taki patus jak ty nie zrozumie i tak. zacznij bezmózgu liczyć w sklepie ile wydajesz i czy Ci pisowskiego ochłapu wystarczy.

   • Sam jesteś patologią skoro myślisz że za 500+można wyżyć PiS daję ludziom peło kradlo i nie dawało nic.

 4. Cała Polska przeciw PIS i PO

  Pis to największa banda złodziei jaka kiedykolwiek była. Już rzygam jak słyszę słowo pis.

  Kiedy oni w końcu odejdą? Narobili takiego bałaganu, zadłużyli kraj a każą to spłacać kierowcom w postaci mandatów z doopy.

  Policji tez już nie ma jest tylko milicja i w 90% są są tam przyjmowane bałwany po xnajomosciach albo zz kase.

  Pie…..C ten chory kraj

 5. Były derechtor niech nie narzeka na posadkę i kasę.

 6. DOBRA ZMIANA!!! nie ma kolesiostwa PEŁO, teraz tylko kolesiostwo PISUARÓW.
  Jedyna spełniona obietnica nie będzie kolesiostwa PEŁO. ale że jeszcze większe kolesiostwo pisowców będzie tego zapomnieli dodać, jak to że na nowym bezładzie mało kto zyska, tylko 8 mln emerytów z 7 mln które mamy w polsce XD
  PIS PO JEDNO ZŁO.
  okradają was te 2 partie dziw….i a wy sie cieszycie bo jedni na drugich psioczą.
  pewnie nie ogary nie wiecie że budżet kancelarii premiera, przez ostatnie 2 lata praktycznie 3x więcej pieniędzy potrzebuje niż jeszcze 3 czy 4 lata temu, pewnie nie wiecie że 2,7 mln zł dniówką potrzebuje VATEUSZ na obsługę swoich ziomeczków. pewnie nie zdajecie sobie sprawy że te dwa nierządy sponsorują nam państwo policyjne, na stan obecny mamy niecałe 1400 karetek dla 36 mln mieszkańców, i ponad 22000 radiowozów, dla bandy kilku procent którym nie podoba się normalne życie. łupią polaków jak mogą nowe podatki ciągle a sobie pensje do góry.
  Wyłączcie Telewizory i radia, tam wam tylko szczują propagandą.
  tyle wam nadali pisowce, a patrząć tylko na chleb od tamtego roku 1,10zł w góre. dają wam podwyżki i co z tego jak obciążą przedsiebiorce o kolejne 200 niby pensji a do pracownika trafi 60 czy 70 zł resztę na państwo.
  gdzie największe spółki jak Orange Tmobile nie płacą podatków praktycznie, Tmobile 70 mln podatku z miliardowych obrotów, a nadmiar wyprowadzają z kraju jako opłata za logo. 70 mln zapłacili dostali 700 mln z państwa na walke z covidem, czyli daliśmy im prawie 600mln zł. bo im się należy nie tak jak polakom pomoc u specjalistów.
  wyłaczcie te propagandziaże i otwórzcie oczy zanim będzie zapóźno.

  • No gościu streściłeś zasadę grabieży obywateli w jednym komentarzu. BRAWO.

  • Kogo to interesuje ,nigdy wcześniej nie żyło się ludziom tak dobrze jaj za rządów PiS.

   • Zmień leki, bo już nie pomogą. Za PO chlep 1.50ZŁ, teraz taki sam 3.80ZŁ. tak ze wszystkimi cenami.Dojna zmiana, nawet koniom nieprzepusciła. Jak to mówią seniorzy pis kradnie ale ochłapy rzuca, a PO wcale się nie dzieliła.

 7. Żyję się źle tylko złodziejom co kradli za PO bez konsekwencji a teraz nie mogą .

Kursy walut

 • USD 4.2928zł 0.29%
 • GBP 5.2571zł -0.51%
 • EUR 4.692zł -0.34%
 • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas