Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Pobicia, kradzieże, picie alkoholu w miejscach publicznych. Miasto Lublin zapowiada wzmożone działania służb w centrum

Pobicia, picie alkoholu w miejscach publicznych, załatwianie potrzeb fizjologicznych w bramach przy deptaku, czy „parking” pod oknami lubelskiego Ratusza to obraz nocnego życia w centrum Lublina. Miasto zapewnia, że tym rejonie miasta Straż Miejska Miasta Lublin wraz z Policją będą podejmować wspólne, wzmożone działania.

Od pewnego czasu obserwujemy wzrost niebezpiecznych zdarzeń w rejonie lubelskiego deptaka i Placu Litewskiego, na które składają się: pobicia, kradzieże, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, czy załatwiania potrzeb fizjologicznych m.in. w bramach kamienic. Część z tych zdarzeń została zarejestrowana przez kamery monitoringu, czy też naszych Czytelników, dzięki temu wiemy, jak wygląda życie w weekend w ścisłym centrum. Bójki, krzyki, wyzwiska, spożywanie alkoholu w bramach i przed sklepami – to część nocnego życia na deptaku.

Do tego dochodzi jeżdżenie pojazdów, których kierowcy świadczą usługi przewozu osób, po Placu Łokietka pomiędzy pieszymi, tuż pod oknami lubelskiego Ratusza, a także notoryczne jeżdżenie po pomniku Józefa Piłsudskiego przez osoby na hulajnogach i deskorolkach. Tego typu zachowanie sprawia, że dochodzi do uszkodzeń monumentu.

Wyjazdy zespołów ratownictwa medycznego oraz policji do ścisłego centrum to już weekendowy „standard”. Głównie są to interwencje podejmowane wobec nietrzeźwych i agresywnych osób. O poziom bezpieczeństwa na deptaku zapytaliśmy miejskich urzędników.

– Interwencje dotyczące zakłócania ładu i porządku publicznego na Placu Litewskim i deptaku są na bieżąco zgłaszane przez pracowników Centrum Monitoringu Wizyjnego dyżurnym Komendy Miejskiej Policji w Lublinie oraz Dyżurnym Straży Miejskiej Miasta Lublin, którzy są odpowiedzialni za utrzymanie porządku i bezpieczeństwa w mieście. Strażnicy ponadto we własnym zakresie korzystają z kamer monitoringu miejskiego. Monitoring miejski nie obejmuje dziedzińców kamienic zlokalizowanych na tym terenie oraz bram tych kamienic. Zdarzenia, które zostały zarejestrowane za pomocą kamer przez operatorów monitoringu i nagrania z tych zdarzeń stanowią lub stanowiły dowód w postępowaniach prowadzonych przez służby – wyjaśnia Monika Głazik z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

– W przypadku, gdy do Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin dociera informacja o łamaniu obowiązujących przepisów na terenie miasta, w tym również placu Litewskiego, ul. Krakowskie Przedmieście (deptak) oraz placu Łokietka, sporządzane jest stosowne wystąpienie do służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Także kwestia deskorolkarzy na pomniku na Placu Litewskim przekazywana jest do Straży Miejskiej – dodaje Monika Głazik.

?Przeczytaj: Chodził nago po deptaku. Mężczyzna odpowie za swoje zachowanie przed sądem (zdjęcia)

?Przeczytaj: Bili i kopali na placu Litewskim, jedna osoba padła nieprzytomna. Sprawcy zostali zatrzymani (zdjęcia)

Do Straży Miejskiej w 2022 roku wpłynęło 31 zgłoszeń od mieszkańców w sprawie spożywania napojów alkoholowych oraz zakłócania porządku na Krakowskim Przedmieściu. 29 takich zgłoszeń strażnikom przekazali dyżurni i operatorzy monitoringu. Kolejnych 51 zgłoszeń dotyczyło głośnego funkcjonowania lokali położonych przy deptaku.

– Mając na uwadze porządek w rejonie deptaka strażnicy od 21 maja do 23 września 2022 roku patrolowali ten teren od środy do soboty w godzinach 19.00-7.00 oraz dodatkowo w okresie od 23 czerwca do 28 września w godzinach od 16.00-24.00. Ponadto na terenie deptaka o porządek dbały połączone patrole Straży Miejskiej i Policji. W związku ze spożywaniem napojów alkoholowych oraz zakłócaniem porządku w rejonie Krakowskiego Przedmieścia oraz Placu Litewskiego w 2022 roku strażnicy nałożyli 115 mandatów karnych – relacjonuje Monika Głazik.

Ze strony Miasta Lublin padło zapewnienie, że w związku z porą roku i zwiększonym ruchem na deptaku, Straż Miejska Miasta Lublin wraz z Policją uzgodniła w tym rejonie wspólne wzmożone działania.

(fot. lublin112.pl)

14 komentarzy

  1. To jest po prostu nowoczesne bydło które za nic ma wszystko a co do załatwienia potrzeb fizjologicznych , są lokale na krakowskilm gdzie można się załatwić zagranicznych darmo bo dobrzy i mądrzy ludzie tam pracują

Z kraju