Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Po pandemii uczniowie dramatycznie potrzebują ruchu

Co piąte dziecko czuje się ciągle chore, wyczerpane fizycznie i brakuje mu energii życiowej, zaś starsza młodzież ma tylko nieznacznie lepszą kondycję fizyczną – wynika z ogólnopolskich badań naukowych jakości życia dzieci i młodzieży zleconych przez Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka. Eksperci podkreślają, że pilnie potrzebne są działania zachęcające dzieci i młodzież do aktywności fizycznej.

Aktywność fizyczna olbrzymie znaczenie ma w każdym wieku, ale szczególnie potrzebna jest w okresie rozwoju, kiedy kształtują się wzorce zachowań, osobowość, układ odpornościowy, układ kostno-stawowy. Dzieci i młodzież, które dużo się ruszają, mają ogólnie lepsze zdrowie, są mniej podatne na choroby somatyczne i wykazują mniej zaburzeń psychicznych.

Tymczasem 17 proc. wszystkich uczniów w Polsce wymaga natychmiastowej pomocy związanej z fatalną kondycją fizyczną. Aż 19 proc. najmłodszych uczniów szkół podstawowych czuje się chora, wyczerpana fizycznie i brakuje im energii życiowej. Z wiekiem odczucia te nieznacznie się polepszają – źle się czuje 16 proc. uczniów 6. klas szkół podstawowych i 15 proc. uczniów 2. klas szkół ponadpodstawowych.

Eksperci wskazują, że gorsze samopoczucie fizyczne i brak chęci do aktywności fizycznej wykazują dziewczęta i uczniowie liceum (w porównaniu do technikum). Słabsze oceny stanu swojego zdrowia ma również młodzież miejska i z rodzin o niższym statusie materialnym.

– Dość zaskakujące jest porównanie tych wyników do badań sprzed 20 lat. Nasze najmłodsze dzieci, choć są w bardzo złej kondycji zdrowotnej, lepiej oceniają swoje zdrowie niż ich rówieśnicy w 2003 roku. Niestety, starsi uczniowie i młodzież dzisiaj czują się gorzej niż dwie dekady temu. W dobie pandemii i nauki zdalnej promocja aktywności fizycznej musi być naszym priorytetem – zauważa Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Z badań wynika także, że co dziesiąty uczeń 2. klas szkoły podstawowej praktycznie w ogóle nie jest aktywny fizycznie, a wśród uczniów 6. klasy 12 proc. Wśród młodzieży aktywności fizycznej nie wykazuje aż 27 proc.

Badania wskazują także na istotne różnice w odczuwaniu stanu swojego zdrowia, kondycji fizycznej czy poczucia energii w zależności od płci – znacznie lepszą samoocenę mają chłopcy, dziewczęta częściej odczuwają problemy związane z tym obszarem.

Ogólne wyniki związane oceną relacji z rówieśnikami wskazują,  że 17 proc. uczniów w Polsce wymaga interwencji w obszarze związanym ze zdrowiem fizycznym. W badaniu niski wynik osiągnęło 19 proc. uczniów klasy 2. szkoły podstawowej (SP), 16 proc. uczniów klasy 6. SP oraz 15 proc. uczniów klasy 2. szkoły ponadpodstawowej.

Dzieci mieszkające na wsi bardziej wyczerpane fizycznie 

Na wyczerpanie fizyczne i brak energii życiowej wskazało:

– 20 proc. dzieci mieszkających na wsi,
– 14 proc. nastolatków mieszkających na wsi,
– 15 proc. młodzieży mieszkającej na wsi,
– 17 proc. dzieci mieszkających w dużych miastach,
– 18 proc. nastolatków mieszkających w dużych miastach,
– 18 proc. młodzieży mieszkającej w dużych miastach.

W podziale na województwa najwyższy odsetek dzieci z problemami fizycznymi ma woj. świętokrzyskie (31 proc.), woj. podlaskie (30 proc.) i woj. lubelskie (29 proc.). Najmniej woj. łódzkie (10 proc.).

Wśród nastolatków łódzkie (30 proc.), zachodniopomorskie (21 proc.) i pomorskie (19 proc.). Wśród młodzieży największe problemy z kondycją fizyczną są w woj. pomorskim (29 proc.) oraz kujawsko-pomorskim i lubelskim (po 21 proc.).

W związku z wynikami badań Rada Ekspertów przy Rzeczniku Praw Dziecka podkreśla duże znaczenie w procesie wychowawczym nawyków aktywności fizycznej, tak aby stały się one czynnościami rutynowymi. To zadanie dla rodziców i nauczycieli. Rada rekomenduje m.in. rozszerzenie oferty klubów sportowych o zajęcia dla amatorów i zwiększenie dostępności szkolnej infrastruktury sportowej poza godzinami nauki.

Aktywność fizyczna zmienia się wraz z wiekiem

Istotnym jest podjęcie działań, które pozwolą na utrzymanie poziomu aktywności fizycznej w starszym wieku dzieci i młodzieży. Promowane formy aktywności fizycznej powinny być dostosowane do zainteresowań dzieci i młodzieży i zmieniać się wraz z wiekiem dzieci.

Zadaniem rodziców i szkoły jest wytworzenie u dzieci nawyków aktywności fizycznej tak, aby stały się one czynnościami rutynowymi. Kluby sportowe powinny stać się miejscami nie tylko uprawiania sportu wyczynowego, lecz także amatorskiego pozwalającego zachować tężyznę fizyczną dzieci i młodzieży.

Ważna jest promocja zastępowania, kiedy jest to możliwe, korzystania ze środków komunikacji miejskiej czy samochodów poruszaniem się rowerami i pieszo.

Szkoła jest szczególnym miejscem rozwijania sprawności fizycznej uczniów, także poprzez ciekawe zajęcia wychowania fizycznego. Szkoły posiadające dobrą infrastrukturę sportową powinny zapewnić możliwość jej wykorzystania także poza zajęciami lekcyjnymi.

Badaniem objęto łącznie ponad 5800 uczniów z całej Polski, na trzech poziomach edukacyjnych: edukacji wczesnoszkolnej (klasy 2. szkoła podstawowa), szkoły podstawowej (klasy 6.) i szkoły ponadpodstawowej (klasy 2. technika i licea ogólnokształcące). Pomiar przeprowadzono przy użyciu kwestionariusza The KIDSCREEN. Realizacja badania w szkołach miała miejsce w czerwcu 2021 r., pod koniec roku szkolnego, podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Badanie wykonała firma Danae sp. z o.o.

(fot. pixabay.com, źródło informacji: Serwis Zdrowie)

22 komentarze

  1. To już ogłoszono koniec pandemii ?.

  2. Największy błąd i głupota światowa wyszła na jaw ! .Teraz nadchodzi czas rozliczeń ! Zapłacicie za wszystko

    • Tak we w związku z Twoim nickiem sie mnie wzięło i przypomniało (co każdemu sie może zdarzyć):
      Do drzwi jasnowidza puka klient:
      – Kto tam ?- pyta jasnowidz
      – Eee, chu…j z ciebie nie jasnowidz – odpowiada klient i odchodzi.

  3. Teraz psychiatrzy i psycholodzy będą zarabiać i to nie na dzieciach, ale dorosłych.

  4. Jeszcze trzeba poczekać paręnaście lat na efekty i skutki uboczne terapii RNA po raz pierwszy użytej w szczepieniach.Jaki to będzie miało wpływ na następne pokolenia.

    • Janina Łatka - Zdziurkom

      .Jaki to będzie miało wpływ na następne pokolenia ? Durniów nam przybędzie i to wcześniej niż się spodziewamy.

      • Plandemia to był też sprytny zabieg społeczny. Taki eksperyment poniekąd. Łatwo ludźmi sterować, manipulować, fałszować, dezinformować. O dziwo w dobie dobrych narzędzi do zdobywania wiedzy.

        • NIe był, ale jest. I jeszcze będzie długi czas. Sam wirus jak i szczepionki mają negatywny wpływ na psychikę. Efekty tego widać już dzisiaj U niektórych mocniej u innych słabiej, ale są. Jeszcze długo będziemy odczówac skutki tego cholerstwa.

  5. I kto odpowie za kowidsynstwo i plandemie?! Ameba kowidowa?!

  6. Spadki infekcji i już na lublin112 nie ma info o plandemi ahahahaha. Początek końca. Ostatnia prosta kowidianie!

    • Widocznie nie czytałeś tego, co wczoraj Niedzielski ogłosił. Doczytaj to dowiesz się skąd ten początek końca. Zreszta to już nie pierwszy raz, więc każdy wie, że to sciema.

  7. Za to w walce z plandemią skuteczne okazały się leki które wynaleziono 70 lat temu,ale na teście który w 80% daje wynik pozytywnie dodatni zarobiono już tryliony nie wspominając o trujących zabójczych szczepionkach wynalezionych w ekspresowym tempie.

  8. „Po pandemii”? A co z ruchem dzieci ma wspólnego pandemia? Jakie dzieci? Przecież to zwykłe ameby. Ja mam 42 lata i w ciągu miesiąca robię ok 100 km marszu, trochę siłowni, coś tam próbuję pobiegać, latem kilka tys kilometrów na rowerze i to wszystko w czasach pandemii.

  9. Lekarze będą chcieli ciągnąć tę pandemie w nieskończoność w końcu 40 tyś na miesiąc.

  10. Przestraszeni zaszczepieni płaskoziemcy pandemia się kończy ale na was czekają kolejne dawki szprycy bo chyba nie zaprzestaniecie na tych trzech, wirus nadal jest i z nami pozostanie. Dobry samarytanin potrzebuje waszej łatwowierności dla dobra biznesu. Ps. Redakcja dzisiaj zapomniała o statystykach grozy. Nie szkodzi, ale pamiętajcie, że my wam nie zapomnimy czynnego udziału w tej całej paranoi kovidowej. Dzisiaj wrzucacie artykuł o skutkach tej paranoi, gratuluję.

Z kraju