Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wiele fotografii i dokumentów zostało zaprezentowanych po raz pierwszy. Otwarto wystawę „Podziemie niepodległościowe na Lubelszczyźnie po 1944 r.” (zdjęcia)

Na Placu Litewskim w Lublinie miała miejsce premierowa prezentacja wystawy przygotowanej w Lubelskim Oddziale IPN, pt. „Podziemie niepodległościowe na Lubelszczyźnie po 1944 r. „

Wystawa elementarna pt. „Podziemie niepodległościowe na Lubelszczyźnie po 1944 r.”, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie, w przystępnej formie prezentuje najważniejsze fakty z historii dramatycznych zmagań polskiego niepodległościowego podziemia na Lubelszczyźnie z komunistycznym zniewoleniem po 1944 roku.

Na 18 planszach, w porządku chronologicznym, począwszy od wkroczenia Armii Czerwonej na tereny dzisiejszej Polski, przez wieloletni zbrojny opór wobec zbrodniczego systemu komunistycznego, aż do straceńczej walki ostatnich „leśnych” w połowie lat 50. XX w., przedstawiono tragiczne losy ludzi, którzy decydując się na walkę z bronią w ręku, odrzucili możliwość egzystencji pod rządami kolaborantów. Tych, którzy za przywiązanie do tradycji niepodległościowej zapłacili cenę najwyższą spośród wszystkich grup i środowisk walczących o wolną, demokratyczną Polskę.

Prezentacji wystawy, w przypadającym wczoraj Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, dokonał dr Robert Derewenda, dyrektor Oddziału IPN w Lublinie. Mówił on, zwłaszcza w odniesieniu do ludzi młodych, o wielkiej wadze przypominania o polskich bohaterach okresu powojennego. Obecny był także autor wystawy Grzegorz Makus, pracownik Oddziału IPN w Lublinie, który krótko przybliżył zebranym treści ekspozycji.

– Dziękujemy za liczne przybycie młodzieży szkół Lublina i Lubelszczyzny wraz z opiekunami. Miło nam, że odwiedzili nas uczniowie XXIX LO im cc mjra Hieronima Dekutowskiego ps Zapora w Lublinie pod opieką pani dyrektor. We współpracy z tą szkołą będziemy prezentować 7 marca naszą następną wystawę, poświęconą właśnie bohaterskiemu cichociemnemu – informuje IPN Lublin.

Do przygotowania wystawy wykorzystano zdjęcia z Archiwum IPN, Archiwum Państwowego w Lublinie oraz zbiorów prywatnych. Wiele fotografii i dokumentów zostało zaprezentowanych po raz pierwszy. Wystawa przed budynkiem Poczty Polskiej przy Placu Litewskim w Lublinie prezentowana będzie do 22 marca 2024 r.

Zdjęcia: IPN\lublin112.pl

9 komentarzy

  1. Jasny Gwint !!!

    Wstyd się przyznać… na jednym ze zdjęć dziadka rozpoznałem !
    Nie mówił mi, że jego wyuczony w podziemiu zawód, to bandzior.

  2. Gdyby nie oni w 44roku na wschodniej Lubelszczyźnie byłaby powtórka z Wołynia. Poczytajcie sobie o Pilarskim czy Jachymku może wtedy zrozumiecie z czym walczyli i ile im Polacy z tamtych terenów zawdzięczają

    • Babcia co innego mówiła o tych bohaterach

    • Babcia co innego mówiła o tych bohaterach ……..

      • Babcia pewnie rozkładała nogi przed każdym krasnoarmiejcem „wyzwalającym” Polskę. Dzisiaj pewnie na Zoidberga głosuje.

    • Jestem problemem Tuska

      Nie przekonasz lewaków, ale dobrze że wczoraj na marszu była prawie sama młodzież, będą pamiętać, czcić i obchodzić, żadna władza ich tego nie pozbawi.
      Cześć i chwała bohaterom 🇵🇱

  3. Swoje lata mam, pamiętam co rodzice i dziadkowie mówili o „tym” podziemiu; nazywali ich krótko „to były bandy”. Co kilka dni – nocy przychodzili i z kufrów wyciągali co się dało nie mówiąc o oborach. Gospodarze krowy trzymali w różnych krzakach, zagajnikach; świnie w wydrążonych schowkach w stertach słomy aby nie było słychać kwiku. Tacy to byli „leśni”. Jak opowiadał mój dziadek nie raz dostał kolbą karabinu. Oni jak wchodzili do gospodarza to siłowo.

  4. Tak przez ostatni dni czytam socjal media czy ten lgawy portal i tak się zastanawiam czemuż to IPN nie podpisze umowy z krajami bałtyckimi Ukraina czy Chorwacja na wspólną gloryfikacja bohaterów bo tylko w tych krajach się takich bohaterów czci i gloryfikują Różnica była by tylko w mundurach i dystynkcjach lecz morał ten sam

  5. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

    Róbta tak dalej, niedługo trzeba będzie otwierać, wystawiać, pokazywać, upamiętniać. Na żywo będzie

Dodaj komentarz

Z kraju