Piątek, 18 kwietnia 202518/04/2025
690 680 960
690 680 960

Orlen nie przejmie Zakładów Azotowych Puławy. Jest decyzja o zaprzestaniu działań w tym kierunku

Władze Grupy Azoty przekazały, że kolejne rozmowy z Orlenem będą dotyczyły rezygnacji ze sprzedaży koncernowi puławskiego oddziału firmy. Spółka ma się skupić na wyprowadzeniu Azotów na prostą.

W poniedziałek Grupa Azoty podjęła uchwałę mającą na celu zaprzestania dalszych działań dotyczących sprzedaży Zakładów Azotowych w Puławach koncernowi PKN Orlen. Przez wiele miesięcy mówiło się o planowanej akwizycji obu podmiotów, jednak dopiero we wrześniu informacje te potwierdził prezes Orlenu Daniel Obajtek. Jak wyjaśniał, konsolidacja przemysłu nawozowego w Polsce pozwoli puławskim Azotom zwiększyć produkcję nawozów o 50 procent.

Wskazywał jednocześnie, iż jest to jedyna przyszłość dla ZA Puławy, gdyż m.in. zwiększy się oferta produktowa, nastąpi też większa konkurencyjność dzięki obniżeniu kosztów produkcji oraz lepszej efektywności. Obajtek zapewniał, że cały proces przejęcia przez Orlen tej drugiej co do wielkości tego typu firmy w Unii Europejskiej ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Teraz już wiadomo, że właściciel puławskich azotów się na to nie zgodzi.

Jak wyjaśniają władze Grupy Azoty, decyzja została podjęta po przeprowadzeniu przez renomowaną firmę doradczą szczegółowej analizy. Ma z niej wynikać, iż sprzedaż Zakładów Azotowych Puławy byłoby niezasadne. Jednocześnie poinformowano, że współpraca z firmami doradczymi w zakresie wypracowania rekomendacji i priorytetyzacji działań zmierzających do budowy długoterminowej wartości grupy kapitałowej spółki dla akcjonariuszy będzie kontynuowana.

– Zakończone przez zewnętrzną firmę doradczą analizy, uwzględniające uwarunkowania rynkowe i płynące z nich jednoznaczne rekomendacje o charakterze strategicznym, nie dają podstaw do kontynuowania rozmów dotyczących potencjalnej akwizycji Grupy Azoty Puławy przez Orlen S.A. Kontynuujemy dalsze, szersze analizy, które pozwolą opracować kolejne działania prowadzące do powrotu grupy kapitałowej na ścieżkę odbudowy jej wartości rynkowej – wskazuje Grupa Azoty w komunikacie.

Równolegle realizowane mają być działania nastawione na dalszą optymalizację działalności Grupy Azoty, to samo dotyczy rozmów z instytucjami finansującymi. Marek Wadowski, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty dodaje, iż rynek jest stale monitorowany, a produkcja dostosowywana do aktualnego zapotrzebowania, które sukcesywnie w ostatnich miesiącach wciąż rośnie.

30 komentarzy

  1. Krzysztof Muszczyk
    Ocena: 0

    Oczywiście, że nie przejmie – Kaszebe wygrał, chociaż przegrał i znowu spółki takie jak Azoty, LOT i inne staną się niertentowne i będzie je można opchnąć za bezcen Frycowi. By żyło się lepiej, mordo ty moja!

    • Długo nad tym myślałeś? Azoty za rok 2022 przyniosły kilkadziesiąt mln strat (pierwszy rok „starania” o przejęcie przez Orlen).
      W roku 2023 zanosi się na kilkaset mln zł strat (drugi rok „starań”). Niech tylko politycy się odpier. od Azotów, to zakład sam sobie poradzi…

  2. szkoda puław – przejma jednak ruscy

  3. sprzedadza ruyskim za bezcen za tuska

    • Pomyliło Ci się.
      Gdyby kaczkowski wygrał to sprzedał by ruskim.
      A tak to kaczor szwabom sprzeda.

      • Franiu że jesteś idiotą to każdy tu wie. I nie musisz nam tego przypominać. To Tuskoszenko chciał sprzedać Puławy Putinowi. Ale nie zdążył.

      • Póki ceny nawozów nie zejdą to Azoty nie mają szans. Ktoś musi dołożyć, aby rolnik kupował tańsze nawozy. Nie ma innego wyjścia.

      • Dla ciebie to wszystko jedno, kochasz jednych i drugich.

  4. Piszą ludzie zadowoleni z ceny paliwa ręcznie sterowanej

  5. Komuś zależy żeby zniszczyć Puławy

  6. Ocena: 0

    Dziękujemy za nagłośnienie sprawy Pani Poseł Wcisło. Ktoś tym złodziejom musi patrzeć na ręce.

  7. Ocena: 0

    Szkoda Z.A.Puławy bo miały szansę na rozwój ale dobre czasy już zapewne minęły i teraz zyski będzie konsumował ktoś inny a inwestycje zastawi pracownikom.

    • Gdyby nie transferowano zysków do Tarnowa, Azoty byłyby jedną z prężniej rozwijających się spółek w regionie.
      Niestety prezes i rada nadzorcza z politycznego nadania byli tam po to, by zakład zaczął przynosić straty, by można go było za bezcen przejąć. Gdyby dalej rządziło piss, już Orlem podpisywałby umowę przejęcia.

  8. W końcu nadeszła to długo obiecywana dobra zmiana. Przestaną rozdawać rafinerie arabom na lewo i prawo.

  9. Ocena: 0

    Czyli Ruski yd Wiaczesław Mosze Kantor ?

  10. Głąby głosowały na platformersów nie będzie nic w Polsce.

    • Nawet mi się nie chce z takim ciemniakiem dyskutować.
      Jeszcze w wyborach Samorządowych wybierzcie garnaka na Prezydenta Lublina. Bedzie pełne Średniowiecze.

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia