Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ognisko afrykańskiego pomoru świń tuż przy granicy Lublina. Trwa wybijanie kilkuset zwierząt

Ponad trzysta świń przeznaczono do wybicia po wykryciu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń. Tym razem znajduje się ono tuż przy granicach Lublina. Na miejscu pracują służby weterynaryjne.

Wczoraj informowaliśmy o czterech ogniskach afrykańskiego pomoru świń, jakie w ostatnich dniach zostały wykryte na terenie naszego regionu. Chodziło o gospodarstwa znajdujące się w gminie Wohyń w powiecie radzyńskim, w którym utrzymywano 23 świnie, w gminie Bełżec w powiecie tomaszowskim i w gminie Cyców w powiecie łęczyńskim, gdzie znajdowało się po osiem zwierząt, a także w gminie Izbica w powiecie krasnostawskim, w którym było 9 świń. Dzisiaj nasi czytelnicy poinformowali nas o kolejnym ognisku tej choroby, jakie znajduje się tuż przy granicy Lublina.

Informację tą potwierdziły nam służby weterynaryjne. W gospodarstwie w Dysie w gminie Niemce zaczęły padać świnie. Pobrane od nich próbki przesłano do Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, gdzie badania potwierdziły obecność wirusa. Natychmiast wszczęte zostały procedury związane z likwidacją choroby. Teren gospodarstwa został zabezpieczony przed dostępem osób postronnych, wyłożono też specjalne maty mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa.

Jednocześnie zapadła decyzja o wybiciu całego stada zwierząt, które znajdowało się w chlewni. Świń jest sporo, gdyż 338. Działania te mają zająć kilka godzin. Z przekazanych nam informacji wynika, że przyczyną pojawiania się wirusa w tym miejscu może być padły dzik, jaki został pod koniec czerwca znaleziono w pobliżu. Późniejsze badania potwierdziły, że ok. 50 kg zwierzę było zarażone afrykańskim pomorem świń. Trwają również przygotowania do wyznaczenia strefy zapowietrzonej, która obejmie teren w promieniu 3 km od gospodarstwa.

(fot. lublin112.pl – zdjęcie ilustracyjne)

31 komentarzy

  1. trwa wybijanie polskich rolników od ilu 3 lat już? więcej chyba

  2. Dobrze że ludzi nie wybijają jak jest epidemia grypy …

    • dla ludzi ASF nie groźny ale w sejmie mają chyba stracha że tak agresywnie reagują… na nowe „ogniska”…

  3. Ciekawe, źe pomoru świń nie ma w komunistycznej brukseli?

  4. ALE WIESNIACY SA SAMI SOBIE WINNI. BYŁY W KRAJU PRZYPADKI NIELEGALNEGO HANDLU ZWIERZĘTAMI Z ZAMKNIĘTYCH STREF!! POZATYM GRO Z NICH POLUJE!! NIECH TERAZ SIE MĘCZĄ Z TYM!! DLA NAS KONSUMENTÓW NIEMA PROBLEMU, MIĘSO SIE SPROWADZI Z ZACHODU W DODATKU LEPSZEJ JAKOŚĆI!

    • lepszej jakosci? XD U nas to co pasione paszami,u nich nazywa sie eko. Tak samo z roslinami. Unia wcale nie jest taka swięta jak sie mozna z TV dowiedzieć. Ilosc przekretów jest gigantyczna.

  5. Co ciekawe jakoś nie słychać aby ASF był kiedykolwiek w Niemczech czy Francji. Więc o co tu chodzi?