Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nie żyje ósma osoba zakażona legionellą. Dodatni wynik zakażenia u pacjenta z woj. lubelskiego

Nie żyje ósma osoba zakażona legionellą. Do tej pory potwierdzono zakażenie u 127 osób. Jeden z pacjentów przebywa w szpitalu w Lublinie. Jak przekazał w sobotę rzeszowski Sanepid, zakażenie wykryto u pacjenta z powiatu opolskiego w woj. lubelskim.

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie przekazał w sobotę aktualizację dotyczącą ogniska wywołanego zakażeniem Legionella pneumophila. Na dzień 26.08.2023r. na godz. 8.00 zakażenie Legionella pneumophila potwierdzono łącznie od początku wystąpienia ogniska zachorowań u 127 (14 nowych) pacjentów hospitalizowanych na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta, Sędziszowa Małopolskiego, Jasła oraz Lublina.

14 nowych potwierdzonych wyników badań w kierunku Legionella pneumophila dotyczy pacjentów hospitalizowanych w szpitalach województwa podkarpackiego oraz w Lublinie lub przyjętych do szpitala w dniu wczorajszym. Pacjenci z potwierdzonym dodatnim wynikiem w kierunku Legionella pneumophila mieszkają:

– w Rzeszowie – 86 pacjentów
– w powiecie rzeszowskim – 26 pacjentów
– w powiecie ropczycko-sędziszowskim -3 pacjentów
– w powiecie dębickim – 4 pacjentów
– w powiecie jasielskim – 1 pacjent
– w powiecie łańcuckim – 2 pacjentów
– w powiecie przeworskim – 1 pacjent
– w powiecie przemyskim – 1 pacjent
– w powiecie niżańskim -1 pacjent
– w powiecie stalowowolskim – 1 pacjent
– w woj. lubelskim, powiecie opolskim – 1 pacjent

Legionelloza – co powinieneś wiedzieć

Legionella pneumophila to bakteria odpowiedzialna za wywoływanie choroby legionistów, która jest poważną formą zapalenia płuc. Po raz pierwszy została zidentyfikowana w 1976 roku podczas wybuchu zachorowań wśród uczestników konwencji Amerykańskiego Legionu w Filadelfii, stąd nazwa „choroba legionistów”. Bakteria ta występuje powszechnie w naturalnych źródłach wody, takich jak jeziora, rzeki i strumienie. Może również rozwijać się w środowiskach stworzonych przez człowieka, takich jak wieże chłodnicze, systemy ciepłej wody i instalacje hydrauliczne.

Chorobę legionistów zazwyczaj można złapać poprzez wdychanie rozpylonych kropel wody zawierających bakterie Legionella. Nie rozprzestrzenia się między ludźmi. Choroba może mieć różny przebieg, od łagodnych objawów oddechowych przypominających grypę, do ciężkiego zapalenia płuc z wysoką gorączką, kaszlem i trudnościami w oddychaniu. Jest szczególnie niebezpieczna dla osób z osłabionym układem odpornościowym, osób starszych i palaczy.

Zapobieganie zakażeniu Legionella polega na zachowaniu odpowiedniej higieny i zarządzaniu wodą w obiektach, które używają systemów wodnych podatnych na wzrost bakterii. Obejmuje to regularne czyszczenie i dezynfekcję systemów wodnych, monitorowanie temperatury wody w celu ograniczenia wzrostu bakterii oraz stosowanie odpowiednich metod uzdatniania wody.

Rzeszów walczy z legionellą. Sztab kryzysowy działa bez przerwy

W najbliższy weekend (26-27 sierpnia) w Rzeszowie odbędzie się dezynfekcja sieci wodociągowej. Nieczynne pozostają miejskie fontanny, kurtyny wodne i poidełka. Takie prewencyjne działania zlecono po kolejnych posiedzeniach sztabu kryzysowego powołanego przez prezydenta Rzeszowa w związku z wysoką liczbą pacjentów zakażonych legionellą, przebywających w szpitalach w Rzeszowie  i okolicy.

Miejskie służby współpracują z sanepidem od ubiegłego czwartku, kiedy ta instytucja otrzymała informację o pierwszym zakażeniu bakterią. Dla lepszej koordynacji działań powołano sztab, który zbiera się codziennie. Jego członkami są władze miasta, przedstawiciele miejskich spółek – MPWiK oraz MPEC, dyrektorzy wydziałów Urzędu Miasta Rzeszowa. W posiedzeniach uczestniczy także Jaromir Ślączka, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie. To właśnie ta instytucja wydaje zalecenia i prowadzi postępowanie w sprawie zakażeń.

– Każdy wykryty przypadek jest przez nas wnikliwie analizowany. Sprawdzamy, gdzie przebywały chorujące osoby, próbujemy ustalić, czy łączy je jakiś wspólny mianownik. Pobraliśmy także do badania próbki wody z wielu miejscach i czekamy na wyniki badań. Technika ich wykonania wymaga jednak odczekania 10 dni, dlatego pierwsze wyniki będą znane dopiero w poniedziałek – mówi Jaromir Ślączka.

(źródło Sanepid Rzeszów\UM Rzeszów)

22 komentarze

  1. chcialbym, zeby wszyscy eksperci, politycy i ekonomisci polecieli na inna planete, a ta zostawili w spokoju

  2. Mieszkaniec Gułagu Polska

    Ciekawe czy zmartwychstanie biznesmen od respiratorow Andrzej.I czy tez pojawi sie pod innym nazwiskiem i bedzie znowu sprzedawał respiratory ze stratą dla Państwa polskiego!? Warto by bylo powołać komisje śledcza dlaczego min zdrowia zlecilo zakup respiratorow akurat od tego Pana?

  3. Ha ha miesiąc temu afera bo szpital MSWiA w Rzeszowie zamówił 10k worków na zwłoki już wiadomo na co była im potrzebna taka ilość. Oni już wiedzieli, że nadejdzie legionella

  4. Dlaczego polityk żaden nie umrze na to chorobe tak samo jak na covid.

  5. Pandemia nadchodzi!

  6. znowu jakiś kich na ciemnoty xD

Dodaj komentarz

Z kraju