Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Narodowe Święto Niepodległości: Program obchodów dla wszystkich miast powiatowych naszego regionu

Przedstawiamy program wydarzeń związanych z Narodowym Świętem Niepodległości, jakie zaplanowano w miastach województwa lubelskiego. Mowa zarówno o uroczystościach jak też dodatkowych imprezach sportowych czy kulturalnych.

BIAŁA PODLASKA

godz. 9:00 Dworzec PKP – Bialski Szlak Niepodległości – rajd rowerowy
godz. 9:30 BCK, Warszawska – Turniej szachowy z okazji Dnia Niepodległości
godz. 10:00 kościół pw. Narodzenia NMP – msza święta
godz. 11:00 – przemarsz na plac Wolności
godz. 11:15 plac Wolności – uroczystości główne, podniesienie flagi, hymn, wystąpienia, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów, sygnał „Śpij kolego”
godz. 13:00 park Radziwiłłów – II Bieg Niepodległości o puchar prezydenta miasta

BIŁGORAJ

godz. 9.15 – Zbiórka pocztów sztandarowych, delegacji i uczestników uroczystości przed Kościołem Trójcy Świętej i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
godz. 9.30 – Msza Święta w intencji Ojczyzny.
– Uroczystości przy obelisku z tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego.
– Podniesienie flagi narodowej.
– Wystąpienie dr. Adama Balickiego.
– Złożenie wiązanek kwiatów.
godz. 18.00 – „Koncert listopadowy” w wykonaniu zespołów Biłgorajskiego Centrum Kultury.

CHEŁM

9:00 – Msza Święta w intencji Ojczyzny w Bazylice pw. Narodzenia NMP w Chełmie (po Mszy Świętej uczestnicy złożą wieńce pod Mauzoleum na Górze Chełmskiej).
10:30 – Główna część uroczystości patriotycznych na pl. Łuczkowskiego
odegranie hejnału miasta Chełm,
złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Chełm,
podniesienie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu narodowego,
wystąpienie Prezydenta Miasta Chełm,
odczytanie Apelu Pamięci i salwa honorowa,
złożenie wieńców i wiązanek pod Pomnikiem Niepodległości,
defilada wojskowa.

Wydarzenia towarzyszące:

VII Chełmski Bieg Niepodległości – początek o godzinie 11:11 na ul. Lwowskiej 21 (deptak),
Koncert Pieśni i Piosenek Patriotycznych „Niepodległa” – godzina 18:00 w Chełmskim Domu Kultury.

HRUBIESZÓW

Uroczystości rozpoczną się o godz. 11:00 Mszą Święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Mikołaja w Hrubieszowie przy ul. 3 Maja 6 (z pocztami sztandarowymi)
Bezpośrednio po mszy:
Plac przy Kościele pw. Św. Mikołaja:
podniesienie flagi państwowej na maszt
wystąpienie Burmistrza Miasta Hrubieszowa
wręczenie awansów i wyróżnień dla żołnierzy 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego
wystąpienie dowódcy 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego
apel pamięci
salwa honorowa
złożenie kwiatów i wieńców przy Pomniku Legionisty
Zbiórka pocztów sztandarowych 10:50 przed Kościołem pw. Św. Mikołaja w Hrubieszowie przy ul. 3 Maja 6.

JANÓW LUBELSKI

Uroczystości rozpoczną się o godz. 8:30 zbiórką uczestników przed budynkiem starostwa. O godz. 9:00 w Kolegiacie Janowskiej odprawiona zostanie msza święta za ojczyznę. Po nabożeństwie uczestnicy udadzą się przed pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie nastąpi podniesienie flagi państwowej na maszt, odegranie hymnu narodowego, a także apel pamięci i salwa narodowa.

Złożone zostaną również symboliczne róże pod pomnikami Józefa Piłsudskiego i Wincentego Witosa, zaplanowano też kwestę na renowację zabytkowych pomników na janowskim cmentarzu. Ok. godz. 11, na budynku przychodni przy ul. Zamojskiego, nastąpi odsłonięcie muralu z wizerunkiem pilota kpt. Jana Orszy-Matyska ze Zdziłowic.

W południe odśpiewany zostanie hymn w ramach akcji #niepodległadohymnu, a o 16:30 sprzed Kolegiaty wyruszy droga krzyżowa ulicami miasta. Ostatnim punktem obchodów będzie Janowskie Ognisko Patriotyzmu, jakie zostanie rozpalone o godz. 18:00 na placu przy kościele pw. św. Jadwigi Królowej.

KRAŚNIK

Tak jak co roku, uroczystości rozpoczną się o godz. 10:30 mszą za Ojczyznę w kościele pw. WNMP. Po nabożeństwie, ok. godz. 11:45 nastąpi część oficjalna przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kolejnym punktem w programie obchodów jest Bieg Niepodległości oraz gala artystyczna w Filii CKiP na ul. Kościuszki 26. Finałem tegorocznego święta będzie koncert Jacka Kadisa pt. „Moja Miła, Moja Droga, Moja Polsko” o godz. 14:00 przy ul. Kościuszki 26 oraz film fabularny „Bitwa Warszawska 1920”, którego projekcja rozpocznie się o godz. 17:00 w kinie Metalowiec.

Dodatkowo, dla najmłodszych kraśniczan i ich rodzin, zaplanowano Warsztaty Niepodleglosciowe, które odbędą się przy ul. Kościuszki 26 po zakończeniu Biegu Niepodległości, około godziny 13:30. Kreatywne zajęcia w narodowych barwach przygotowały wspólnie instruktorki Centrum Wolontariatu w Kraśniku, Oddział Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku Kościuszki 26 oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Kraśniku.

KRASNYSTAW

Obchody rozpoczną się o godz. 10.30 mszą świętą w kościele pw. św. Franciszka Ksawerego. Podczas nabożeństwa z montażem słowno-muzycznym wystąpią wychowankowie Młodzieżowego domu Kultury w Krasnymstawie. W samo południe w Rynku Miejskim odbędzie się Apel Poległych z udziałem 19. Chełmskiego Batalionu Zmechanizowanego.

Wydarzeniami towarzyszącymi będą: wystawa „U progu niepodległości – druki ulotne z lat 1914-1918” w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie oraz koncert „Chórem dla Niepodległej” o godz. 16:00 w Krasnostawskim Domu Kultury. Wystąpią zespoły działające przy KDK: Zespół Śpiewaczy Biesiada, Chór Męski Srebrzysty Wrzos oraz Zespół Wokalny Amicus.

LUBARTÓW

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30 mszą świętą w kościele MBNP, w jej trakcie uczniowie z II LO zaprezentują część artystyczną. Po nabożeństwie nastąpi przemarsz przed klasztor oo. Kapucynów, gdzie pod tablicą ku czci Józefa Piłsudskiego złożone zostaną wieńce. O godz. 14:00 rozpocznie się gra mobilna MOSiR, a o godz. 16:00 koncert „Niepodległa Młodych” w PMDK. XII Wspólne Śpiewanie Pieśni Patriotycznych z grupą wokalną Chórtownia nastąpi o godz. 17:00 w LOK.

Miejskie Koło Turystyki Rowerowej „Relaks” w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, organizuje rajd rowerowy pn. „Dla Ciebie Polsko!”. Uczestnicy rajdu odwiedzą Cmentarze w Lubartowie, Nowodworze i Skrobowie, gdzie zapalone zostaną znicze. Planowany wyjazd na trasę o godz. 9.30 z placu przed Ratuszem. W przypadku bardzo złych warunków pogodowych rajd zostanie odwołany.

LUBLIN

Program obchodów:
godz. 9.00 – Uroczysta sesja Rady Miasta Lublin – Trybunał Koronny
godz. 10.00 – Msza św. w intencji Ojczyzny – Archikatedra Lubelska
Przemarsz ulicami: Królewską i Krakowskie Przedmieście na Plac Litewski.
godz. 11.40 – Uroczysty apel z ceremoniałem wojskowym – Plac Litewski
złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Lublin przez dowódcę uroczystości
odegranie i odśpiewanie hymnu państwowego
podniesienie flagi państwowej na maszt
wystąpienie wojewody lubelskiego Lecha Sprawki
odczytanie listu okolicznościowego ministra edukacji i nauki
ceremonia wręczenia odznaczeń
apel pamięci i salwa honorowa
złożenie kwiatów pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego
odegranie melodii „Śpij Kolego…”
salwa artyleryjska
defilada
złożenie meldunku o zakończeniu uroczystości
godz. 13.35 – Złożenie kwiatów pod tablicami upamiętniającymi
Władysława Cholewę, delegata Rządu RP na województwo lubelskie i wojewodę lubelskiego w latach 1941-1944 (gmach Sądu Okręgowego, ul. Krakowskie Przedmieście 43)
Jerzego Albina de Tramecourta, wojewodę lubelskiego w latach 1937-1939 (gmach Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Spokojna 4)
Stanisława Witalisa Moskalewskiego, wojewodę lubelskiego w latach 1919-1926 (gmach Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Spokojna 4)
godz. 14.00 – Złożenie kwiatów na mogiłach legionistów – cmentarz wojenny przy ul. Białej

W okazji Narodowego Święta Niepodległości elementy przestrzeni miasta zmienią kolor na barwy Rzeczypospolitej Polskiej. Około godziny 16.00 okolicznościowa iluminacja pojawi się na kładce w Parku Ludowym oraz na Placu Litewskim – podświetlone zostaną donice kasztanowców oraz topola – tzw. Baobab. Dodatkowo lubelski Ratusz udekorują biało-czerwone flagi, rozwieszone po obu stronach wejścia głównego do budynku.

9:00 – 8. Lubelski Bieg Niepodległości – Ogród Saski
W biegu na dystansie 1609 metrów rozgrywanym w ramach 8.Lubelskiej Biegowej Triady Pamięci wezmą udział uczniowie, rodzice i nauczyciele placówek szkolno-wychowawczych województwa Lubelskiego. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal z widokiem Masztu Niepodległości wystawionego na rondzie Romana Dmowskiego w Lublinie. Na zwycięzców czekają nagrody w klasyfikacjach uczniów, rodziców i nauczycieli. W biegu jest prowadzona indywidualna i szkolna klasyfikacja drużynowa.

ŁĘCZNA

Program obchodów:
11:00 Zbiórka przy kościele pw. św. Barbary w Łęcznej
11:05 Wprowadzenie pocztów sztandarowych do kościoła
11:10 Inscenizacja słowno-muzyczna w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej oraz Nadii Podkowskiej z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podgłębokiem
11:30 Msza święta w kościele pw. św. Barbary w Łęcznej w intencji Ojczyzny
12:30 Uroczyste przejście z kościoła pw. św. Barbary w Łęcznej na Plac Powstań Narodowych w Łęcznej
12:45 Zaciągnięcie warty honorowej przy krzyżu
Odegranie hymnu narodowego RP
Wystąpienia okolicznościowe
Apel Pamięci, modlitwa
Złożenie kwiatów
Poczęstunek

ŁUKÓW

Godz. 9:00 – Msza Święta w intencji Ojczyzny w oprawie muzycznej Orkiestry Dętej im. Antoniego Próchniewicza w Łukowie (Kolegiata Łukowska)
Godz. 10:00 – Uroczystości pod tablicą Polskiej Organizacji Wojskowej (teren przed budynkiem Urzędu Miasta w Łukowie), w tym m.in.: wystąpienia okolicznościowe, złożenie kwiatów i wiązanek oraz część artystyczna
Godz. 11:30 – XXXI Łukowskie Uliczne Biegi Niepodległości pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Rady i Burmistrza Miasta Łuków (ul. Zdanowskiego)

OPOLE LUBELSKIE

Program uroczystości:
Godz. 10:00 • Wciągnięcie flagi na maszt, przemówienia okolicznościowe, manifestacja patriotyczna i złożenie kwiatów w miejscach pamięci (Początek: Plac św. Jana Pawła II – ul. Stary Rynek)
Godz. 12:00 • Msza Święta w intencji Ojczyzny (Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu Lubelskim)
Godz. 13:30 • Bieg Niepodległości (Plac św. Jana Pawła II – ul. Stary Rynek)
Godz. 15:00 • Program artystyczny przygotowany przez uczniów SP Nr 2 im. O. Kolberga w Opolu Lubelskim – „KOCHAM CIĘ, POLSKO!”; Dziecięca Sonda „Niepodległość”; soliści Opolskiego Centrum Kultury; grupa akrobatyczna Mili Art z programem pt. „Miasto44” (Sala widowiskowa Opolskiego Centrum Kultury)

PARCZEW

Program uroczystości:
godz. 10.20 – zbiórka pocztów sztandarowych i delegacji na Placu Wolności
godz. 10.30 – wymarsz pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego i złożenie kwiatów
godz. 11.00 – uroczysta Msza Św. w Intencji Ojczyzny – Bazylika Mniejsza
godz. 12.30 – uroczystości przy Pomniku Niepodległości – złożenie kwiatów i okolicznościowe przemówienia.

PUŁAWY

godz. 9.00 – Msza Święta w kościele pw. św. Józefa we Włostowicach
godz. 10.00 – Uroczystości patriotyczne przy pomniku Odzyskania Niepodległości
– okolicznościowe wystąpienie Prezydenta Miasta Puławy
– złożenie wiązanek kwiatów

Imprezy towarzyszące
godz. 9.00 – Turniej Piłki Siatkowej z okazji Święta Niepodległości – Miejsce: sala gier MOSiR w Puławach
godz. 10.00 XXXIII Ogólnopolskie Biegi Niepodległości – Miejsce: skwer Niepodległości
godz. 11.00 Niepodległościowy Rajd Rowerowy – Start: hala MOSiR w Puławach
godz. 12.00 Akcja: „Niepodległa do Hymnu!” – wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego przed rozpoczęciem
Biegu Głównego XXXIII Ogólnopolskich Biegów Niepodległości – Miejsce: skwer Niepodległości
godz. 16.00 Odsłonięcie tablicy poświęconej Mieczysławowi Lutmanowi – Staroście Puławskiemu w latach 1932-1937 i okolicznościowy wykład Zbigniewa Kiełba – Miejsce: Starostwo Powiatowe w Puławach
godz. 19.00 „Muzyka orężem Rzeczypospolitej” – uroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości
Wykonawcy: Triumphal Brass Quintet – kwintet instrumentów dętych (Bydgoszcz), Beata Bobińska – sopran (Bydgoszcz), Błażej Musialczyk – organy (Gdańsk), Alan Sobkowicz – recytacja (Lublin), Andrzej Gładysz – prowadzenie (Lublin)
Miejsce: kościół pw. św. Brata Alberta w Puławach

RADZYŃ PODLASKI

Program obchodów:
10:45 – zbiórka pocztów sztandarowych i delegacji przed kościołem Świętej Trójcy
11:00 – msza święta w intencji Ojczyzny
12:15 – przemarsz pocztów sztandarowych pod pomnik na Placu Wolności
12:30 – uroczysta ceremonia pod Pomnikiem Niepodległości
13:30 – zakończenie uroczystości. Przemarsz pocztów na dziedziniec Pałacu Potockich, gdzie nastąpi rozformowanie pochodu.

RYKI

Program uroczystości:
07:45 – Zbiórka pocztów sztandarowych na placu przed Kościołem Parafialnym pw. Najświętszego Zbawiciela w Rykach
08:00 – Msza Święta w intencji Ojczyzny
09:00 – Przemarsz pocztów sztandarowych i uroczystości przed pomnikiem „Bojownikom o Wolność Ojczyzny”
Odśpiewanie Hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej
Wystąpienie okolicznościowe Starosty Ryckiego
Złożenie wieńców
·Koncert Orkiestry Dętej OSP w Rykach

ŚWIDNIK
Plac Konstytucji 3 maja
godz. 8:30 – uroczystości oficjalne z udziałem władz państwowych i samorządowych
godz. 10:00 – msza święta w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Świdniku
godz. 12:00 – XXI Uliczne Biegi Niepodległości

TOMASZÓW LUBELSKI
O godz. 11:00 w kościele NSPJ odprawiona zostanie msza św. za Ojczyznę; poprzedzą ją występy artystyczne uczniów SP nr 2. Następnie zaplanowano przemarsz pod płytę upamiętniającą pobyt marszałka Piłsudskiego w Tomaszowie Lub., gdzie złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze. W TDK odbędzie się Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej i Legionowej.

WŁODAWA

Program obchodów:
godz. 10:30 Msza Święta w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w intencji Ojczyzny z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej 19. Chełmskiego Dywizjonu Artylerii Samobieżnej
godz. 11:40 Przemarsz uczestników pod pomnik Tadeusza Kościuszki (al. J. Piłsudskiego)
godz. 12:00 Przemówienie okolicznościowe Przewodniczącego Rady Powiatu – Niepodległościowy Apel Pamięci
Uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki Defilada Kompanii Honorowej z Pocztem Chorągwianym 19.
Chełmskiego Dywizjonu Artylerii Samobieżnej oraz Klasy Mundurowej z ZSZ Nr 1 i II LO we Włodawie
godz. 13:00 Program artystyczny „Jedną drogą dziś wszyscy idziemy” w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie oraz wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury im. Oskara Kolberga we Włodawie (sala kina WDK)

ZAMOŚĆ

Główne uroczystości rocznicowe odbędą się na Rynku Wielkim
10:00 – Marsz Niepodległości spod Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynek Wielki
11:00 – Uroczysta Sesja Rady Miasta Zamość w Sali Consulatus Ratusza
12:00 – Msza Święta w intencji Ojczyzny w Katedrze Zamojskiej
13:15 – Manifestacja patriotyczna na Rynku Wielkim

Wydarzenia towarzyszące:
godz. 11:00 Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał – „Kto Ty Jesteś? Polak Mały!” – zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 6-12 lat w Pawilonie pod Kurtyną.
godz. 12:00 -“Pływamy dla Niepodległej – 100m na 105. rocznicę odzyskania Niepodległości” – Zawody pływackie dowolnym stylem dla dorosłych i dzieci (wraz z opiekunem).
godz. 14:00 VI Parada Motocyklowa z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Zbiórka motocyklistów na parkingu przy Lunecie (godz. 13:30). Wjazd na Rynek Wielki bezpośrednio po uroczystości patriotycznej.
godz. 17:00 – Zamojski Dom Kultury ul. Partyzantów 13 – „Jeszcze jeden mazur dzisiaj” – koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”

14 komentarzy

  1. Bez mszy nie ma żadnej państwowej uroczystości. A buk ma nas i tak w d***, patrząc na to, co dziejw się w kraju…

    • Bo u nas każde święto musi być na smutno. A w kościele jak przy pogrzebie, wszystko jest z namaszczeniem, powaga i sztywniutko. Na kolana i cierpieć. A dzisiaj pogoda pomaga się rozczulić nad przykrym losem naszego kraju. I cierpieć, heja! Hurra ! Ale czad

    • Studętkom jezdem, to se tak myślem, że;

      Bez mszy nie ma żadnej państwowej uroczystości, bo zaprawdę powiadam Wam, że w Polsce tak naprawdę rządzi firma nazywana Kościół Katolicki.
      I wszystko co się dzieje w Polsce, zaczyna się i kończy w Episkopacie Polski.
      Prezydent, premier, Sejm i ten cały niby rząd to cyrk pod publiczkę dla gminu.

    • Wspólne walenie łbem o beton o na kolanach oparach kadzidła :/

  2. A kiedy bukfo byłaś w kościele?

    • W tym tygodniu byłam na pogrzebie. I dzisiaj powtórka z rozrywki, tylko bez denata.

    • Nie zawsze ten co chodzi do kościoła jest dobrym katolikiem. Znam bardzo dużo „innych” osób na pomoc których zawsze możesz liczyć. Chodzenie do kościoła nie zawsze idzie w parze z uczciwością, szacunkiem, prawdomównością itd.

  3. Dziadek Józek (75 wiosen) ze "slamsowa"

    jeszcze żebym tak doczekał Polski niepodległej od kościoła i jego, pożal się Boże, pazernych „sług bożych”.
    I wtedy se mogę umrzeć (nawet bez pomocy szczepionki na COVID).

  4. Żeby tylko szwabskie sługsy nie dorwały się do rządzenia bo będzie PO Polsce.

  5. Z opowieci ludzi starszych można wywnioskować że kiedyś swieto to było naprawdę swieto dziś to jest zwyczajna parodia święta dla leniwych mieszczuchow którzy tylko czekają aby było kolejne wolne

Dodaj komentarz

Z kraju