Nadchodzi krótkie ochłodzenie i powiew zimy. Niewykluczone opady marznące i silny wiatr w regionie
20:24 03-01-2020 | Autor: redakcja
W drugiej części nocy zachmurzenie zacznie rosnąć, natomiast nad ranem w sobotę zaczną występować opady atmosferyczne, punktowo mogą być marznące. Temperatura powietrza wyniesie od -3 °C do 1 °C. Spadek temperatury bliżej godzin porannych zablokować może wzrost zachmurzenia. Wzrastać ma prędkość wiatru z południowego-zachodu i zachodu. Porywy nie przekroczą jednak 50 km/h.
Pierwszy dzień weekendu przyniesie odmienne warunki pogodowe niż piątek. Zachmurzenie będzie na ogół duże, miejscami całkowite. Lokalnie możliwe są większe przejaśnienia. Występować mają opady atmosferyczne. Głównie deszczu, natomiast na Roztoczu spaść może śnieg.
Przez nasz kraj wędrować ma kolejny front atmosferyczny o charakterze chłodnym, tym razem spłynie za nim na kilkadziesiąt godzin powietrze arktyczne, morskie. Termometry w regionie pokażą od 1 °C do 3 °C. Średnia prędkość wiatru wyniesie 25 km/h, natomiast w porywach do 50 km/h z północnego zachodu.
Wieczorem i w nocy z soboty na niedzielę przechodzić ma przez województwo lubelskie wymieniony wcześniej front atmosferyczny, przynosząc opady atmosferyczne. Będzie to zarówno deszcz ze śniegiem, punktowo przechodzący w mokry śnieg, zwłaszcza w drugiej części nocy. Na drogach i chodnikach może zrobić się ślisko, dlatego zalecamy zachować ostrożność. Temperatura powietrza wyniesie od -1 °C do 0 °C. Z północnego-zachodu wiać będzie silny wiatr. Średnia prędkość wiatru wyniesie 30 km/h, natomiast w porywach 65 km/h. Utworzyć może się niewielka i krótkotrwała pokrywa śnieżna. Maksymalna wysokość pokrywy śnieżnej od 1 cm do 2 cm.
W drugi dzień weekendu nasz kraj dostanie się pod wpływ silnego układu wysokiego ciśnienia z centrami nad zachodnią Europą. Opady atmosferyczne, głównie śniegu, zanikać zaczną już w pierwszej części dnia, natomiast po południu w całej Polsce wschodniej wystąpią rozpogodzenia.
Odczucie chłodu potęgować ma wiatr z północnego-zachodu. Średnia prędkość około 25 km/h, natomiast w porywach do 50 km/h. Temperatura powietrza wyniesie od -1 °C do 0 °C. Temperatura odczuwalna będzie jednak znacznie niższa.
Noc z niedzieli na poniedziałek z zachmurzeniem umiarkowanym oraz dużym. Nad ranem w poniedziałek dotrą opady na froncie ciepłym. Punktowo mogą być one marznące. Spodziewane są ujemne temperatury w regionie. Prawdopodobnie na termometrach zobaczymy od -4 °C do -2 °C.
Noc z poniedziałku na wtorek z ujemnymi temperaturami, lecz będzie to lekki przymrozek do maksymalnie -3 °C. Nie są prognozowane opady atmosferyczne. Wtorek na lekkim plusie. Nasz kraj zacznie dostawać się pod wpływ cyrkulacji strefowej, dlatego na śnieżną i mroźną aurę nie mamy co liczyć. W przyszłym tygodniu okresami przez nasz kraj przejdą fronty atmosferyczne z opadami, lecz spory wpływ na pogodę mogą mieć również układy wysokiego ciśnienia, które nie zawsze zagwarantują nam pogodną aurę.
W środę przez nasz region przejdzie front wraz z opadami związany z atlantyckim niżem. Na termometrach będzie od 2 °C do 4 °C.
Styczeń może minąć pod znakiem dominacji układów wysokiego ciśnienia, okresami pogodę w naszej części Europy kształtować będą niże wędrujące znad Atlantyku. Na śnieżną i mroźną zimę przez wiele tygodni nie mamy co liczyć.
Najnowsze prognozy modelu wskazują, że pierwszy miesiąc roku może być bardzo ciepły, ale także suchy. Absolutnie nie grozi nam wieszczona przez wiele portali jesienią zima trzydziestolecia. Epizody z powietrzem arktycznym będą występować, ale nie przewiduje się, aby styczeń był zimny.
Najnowsze informacje pogodowe
Bieżące położenie opadów i chmur
(fot. Fani Pogody)
Ale sensacja,to normalne o tej porze roku.
Już prawie dwa tygodnie kalendarzowa zima???.
To nie sensacja, tylko informacja pogodowa, m.in. ważna dla kierowców ze względu na opady marznące.
Trzeba jeszcze dodać, że informacja jak najbardziej fachowa, w odróżnieniu od wspomnianych przepowiedni wieszczących zimę stulecia, czy całkiem niedawnych informacji na niektórych portalach, przepowiadających prowadzone przez Fabiana burze śnieżne, które będą zabijać.
Jako bezpośrednio zainteresowany rozwojem mojej firmy, najbardziej sie cieszę zapowiedzią opadów marznących.
Panowie grabarze i „dobrodzieje” czekający na „cołaski” pewnie też mnie poprą.
Czy ktoś może zna dzisiejszy, choć przybliżony przelicznik „cołaski”/PLN ???