Sobota, 11 maja 202411/05/2024
690 680 960
690 680 960

Nad ul. Lubomelską w Lublinie operuje żuraw budowlany. Czy to zgodne z przepisami? (zdjęcia)

Jeden z naszych Czytelników zwrócił uwagę na ramię dźwigu operujące nad ruchliwą ulicą. Jednocześnie zastanawia się, czy tego typu prace zgodne są z przepisami, a co najważniejsze, bezpieczne dla kierowców i przechodniów.

– Jestem mieszkańcem Czechowa i codziennie jeżdżę do pracy w śródmieściu ul. Lubomelską, gdzie naprzeciwko hotelu „Campanile” prowadzona jest inwestycja budowlana – napisał do nas Czytelnik. Jest tam ustawiony dźwig, którego ramię bardzo często przemieszcza się ponad jezdnią i chodnikami – opisuje mieszkaniec. Jego zdaniem kierownik budowy zaniedbał swoje obowiązki, gdyż dopuścił, by osoby nieuprawnione przebywały w zasięgu pracy żurawia. Uważam, że jest to naruszenie bezpieczeństwa nie tylko mojego, ale i wszystkich użytkowników ulicy, chodników, parkingu. Proszę o wyjaśnienie tej sprawy – apeluje Czytelnik.

Już jakiś czas temu Urząd Miasta zezwolił na przebudowę przedwojennego gmachu, w którym mieściła się Szkoła Odzieżowa przy ul. Spokojnej. Wnętrze obiektu zostanie podzielone na kilkadziesiąt mieszkań, zaś na parterze powstaną lokale usługowe. Za gmachem, a więc na terenie dawnego boiska szkolnego, a zarazem bliżej w stronę ul. Lubomelskiej, ma stanąć duży blok mieszkalny z dwiema kondygnacjami podziemnego parkingu. Jeszcze w 2017 roku całą hektarową nieruchomość zakupiła od miasta spółka „Boro” mieszcząca się obecnie w stolicy. Nowy właściciel podzielił nieruchomość na dwie części: powstały w okresie międzywojennym budynek odsprzedał lubelskiej spółce „Helvetia Investment”, zaś sobie pozostawił niezabudowany teren na tyłach dawnej odzieżówki.

Choć ramię żurawia jest od czasu do czasu widoczne ponad wskazaną przez Czytelnika jezdnią oraz obydwoma przylegającymi do niej chodnikami, to jednak sytuacja taka, zgodnie z opinią zarówno Państwowego Inspektoratu Pracy, jak i Urzędu Dozoru Technicznego jest pod względem prawnym bez zastrzeżeń.

– Każde dopuszczone przez nas do pracy tego rodzaju urządzenie posiada właściwą dokumentację techniczno-ruchową – uspokaja pracownik z Działu Dźwigowego Urzędu Dozoru Technicznego w Lublinie. – Dokładnie sprawdzamy każdą budowę zarówno przed rozpoczęciem przez nią robót budowlanych, jak i prowadzimy potem kontrolę ciągłą takiego podmiotu – dodaje.

Fakt, że ramię żurawia znajduje się czasem ponad zlokalizowaną opodal placu budowy ulicą, nie jest żadnym naruszeniem obowiązujących przepisów. Nigdy bowiem nie pojawia się ono tam, będąc obciążone ciężarem. Swobodne ustawianie się wysięgnika dźwigu „z wiatrem” jest wręcz koniecznością. Brak możliwości swobodnego obrotu mógłby skutkować natomiast katastrofą budowlaną. Poza godzinami pracy ramię żurawia pozostaje bezwładne, aby wiatr mógł je przemieszczać, a tym samym, aby ta stalowa konstrukcja ustawiała się zgodnie z jego kierunkiem, a nie pozostawała w oporze w stosunku do wiatru. Sytuacja taka byłaby właśnie niezwykle groźna i mogłaby doprowadzić do przewrócenia całego urządzenia.

Widok dźwigu w takiej pozycji, jak na ul. Lubomelskiej, nie jest bynajmniej odosobniony w skali miasta. Podobne usytuowanie żurawi występuje we wszystkich innych przypadkach, gdzie lokalizacja placu budowy znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie jezdni.

Nad ul. Lubomelską w Lublinie operuje żuraw budowlany. Czy to zgodne z przepisami? (zdjęcia)

Nad ul. Lubomelską w Lublinie operuje żuraw budowlany. Czy to zgodne z przepisami? (zdjęcia)

Nad ul. Lubomelską w Lublinie operuje żuraw budowlany. Czy to zgodne z przepisami? (zdjęcia)

(fot. tekst Leszek Mikrut)

38 komentarzy

  1. Jak czuje się niebezpiecznie w Polsce niech jedzie na Ukrainę tam jest bezpieczniej ?

  2. I co , teraz cebulek powinien się zapaść pod ziemię . Z drugiej strony zastanawia mnie co innego , jak ludzie znajdują czas na zajmowanie się takimi pierdołami , pisaniem pism itp ????

    • To samo można napisać o tobie, jak ludzie znajdują czas na zajmowanie się takimi pierdołami, pisaniem komentarzy itp.

  3. Przecież jednej z tych inwestycji współwłaścicielem jest Piotr.K – nie takie sprawy załatwia w ratuszu – nie zapominajcie że nasz włodarz to jego poręczyciel w sprawie karnej – gdy przebywał w areszcie śledczym ! Takie to lubelskie układy i układziki

    • to może złóż jakieś zawiadomienie, skoro masz takie informacje. bo samo to, że to napisałaś bez jakichkolwiek szczegółów czy dowodów, nic nie daje. dowiedzieliśmy się i co? ty wiedziałaś i co? i nic.

  4. Chyba chłopu się ewidentnie nudzi żeby zgłaszać takie pierdoły

  5. Zgodne z wolą i portfelami dewelopera i radnych to o co chodzi