Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Na ratunek migrującym żabom. Miasto Lublin zachęca do wspólnej akcji

Miasto zaprasza mieszkanki i mieszkańców Lublina do włączenia się w wiosenną akcję ratowania migrujących płazów w okolicach Zalewu Zemborzyckiego. Wolontariusze i wolontariuszki pomogą w przenoszeniu tych niewielkich zwierząt w bezpieczne miejsca.

– W tym roku wyjątkowo wcześnie, bo już z końcem lutego rozpoczynamy naszą coroczną akcję ratowania migrujących płazów. Wiosną, po wybudzeniu z zimowego snu, żaby przemieszczają się do najbliższych zbiorników wodnych w celach godowych, często napotykając po drodze ruchliwe ulice i ciągi komunikacyjne. W Lublinie takim newralgicznym miejscem jest ulica Janowska, gdzie zdarza się, że zwierzęta giną w drodze do Zalewu Zemborzyckiego. Dlatego po raz kolejny organizujemy wiosenną akcję ratowania płazów, ustawiając specjalne płotki oraz zachęcamy mieszkańców i mieszkanki do włączenia się w nasze działania. Apelujemy również do kierowców o zmniejszenie prędkości i zwrócenie uwagi na wędrujące zwierzęta w pobliżu zbiorników wodnych – mówi Blanka Rdest, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Na ratunek po raz czwarty

Miasto Lublin już po raz czwarty jest organizatorem akcji ratowania migrujących płazów. W pasie drogowym ul. Janowskiej i Lipskiej staną płotki naprowadzające, które uniemożliwiają płazom wejście na ulicę. Przemieszczając się wzdłuż barierki wpadają one do pojemnika, skąd przenoszone są do zbiorników wodnych: z ul. Janowskiej do stawów przy ul. Koło, zaś z ul. Lipskiej pod wiadukt kolejowy na ul. Tęczowej.

Osoby chcące pomóc i wziąć udział w akcji ratowania płazów podczas ich wiosennej migracji, zwłaszcza studenci i członkowie organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, proszone są o kontakt z Wydziałem Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Zgłoszenia można wysyłać na adres e-mail: [email protected]. Pracownicy Wydziału udzielą zainteresowanym wszelkich niezbędnych informacji.

Żaby i ropuchy pod ochroną

W Polsce wszystkie gatunki żab i ropuch są pod ochroną. Odgrywają one istotną rolę w łańcuchu pokarmowym, są naturalnym wrogiem wielu szkodników. Odżywiają się głównie owadami latającymi, w tym tak dokuczliwymi jak komary. Uzupełnieniem ich diety są też inne, wyrządzające wiele szkód insekty, takie jak: stonka, pajęczaki, chrząszcze, a nawet ślimaki.

Akcja ratowania migrujących płazów potrwa kilka tygodni i uzależniona jest od pogody.

12 komentarzy

  1. Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

    Niech Miasto Lublin zwróci się do mających nadmiar czasu protestujących rolników, z nudów mogą i żaby przenosić.

    • Zamiast pisać codziennie te same głupoty to możesz pójść pozbierać te żaby.

      • Artykuł o żabach dopiero dziś się ukazał, to jak to: codziennie.
        Nie kłam, co ty, były (dzięki Bogu), premier Morawiecki ? .

    • Panie cieciu, pies doc. Furmana narobil w bramie. Wez sie pan za to, a nie w godzinach pracy wypisujesz dyrdymaly w internetach (chociaz tez i szacunek – nikt z nas nie podjerzewal, ze pan umiesz czytac i pisac. Powiem reszcie sasiadow, na pewno beda dumni, ze maja gramotnego strupla).

  2. ##### komuchów

    zbieranie stonki zrzucanej przez imperialistów – komuna wraca

  3. Kiedyś pocałowałem żabę ale ku mojemu zdziwieniu nie zamieniła się w księżniczkę, a co gorsze jej matka okazała się być ropuchą. Musiałem uciekać bo chciała ze mną składać skrzek.

  4. Nie chcecie pomóc to i jak pier…lę żaby. Idę na piwo.

  5. Niech idą ci z ratusza

  6. niech się zajmą dostarczaniem terminowym i w ogóle korenspodencji a nie żabami

  7. Do komunikatu wkradł się skandaliczny błąd. Zamiast „Apelujemy również do kierowców o zmniejszenie prędkości i zwrócenie uwagi na wędrujące zwierzęta w pobliżu zbiorników wodnych”. powinno być „Apelujemy również do kierowczyń i kierowców o zmniejszenie prędkości i zwrócenie uwagi na wędrujące zwierzęta w pobliżu zbiorników wodnych”. Jest to kolejny taki błąd wypuszczony przez urzędniczki i urzędników tego miasta.

Dodaj komentarz

Z kraju