Niedziela, 15 września 202415/09/2024
690 680 960
690 680 960

Muzeum Narodowe w Lublinie szykuje się do niezwykłej wystawy. Część artefaktów pokazywana będzie po raz pierwszy

W 200. rocznicę odczytania hieroglifów i 100. rocznicę odkrycia grobowca Tutanchamona Muzeum Narodowe w Lublinie otworzy ekspozycję poświęconą dawnemu Egiptowi. Wystawa objęta została patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sakkara, to właśnie tam powstała budowla, której kształt do dziś dnia jest niezmiennie kojarzony z Egiptem – pierwsza piramida schodkowa świata, zaprojektowana i wykonana przez Imhotepa, legendarnego architekta i lekarza, jako grobowiec dla faraona Neczericheta (znanego jako Dżeser ‘Święty’). Kompleks grobowy, który robił wielkie wrażenie zarówno w czasach jego powstania, jak i dziś, stał się dla nas inspiracją do stworzenia wystawy zatytułowanej „Magia starożytnego Egiptu”.

– W 200. rocznicę odczytania hieroglifów i 100. rocznicę odkrycia grobowca Tutanchamona otworzymy ekspozycję poświęconą dawnemu Egiptowi. Poprzez zabytki związane z historią, kulturą, życiem codziennym, religią oraz obrzędami pogrzebowymi ukaże ona najistotniejsze aspekty świata starożytnych Egipcjan. Od początków tworzenia się państwowości egipskiej po czasy, gdy Egipt stał się prowincją rzymską – poinformowało we wtorek Muzeum Narodowe w Lublinie.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych blisko 200 artefaktów, z których część pokazywana będzie po raz pierwszy. Liczące tysiące lat eksponaty wypożyczono z: Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego. Wystawa objęta patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Magia starożytnego Egiptu,
Zamek Lubelski, 30 września 2022 – 5 marca 2023.

(fot. pixabay.com\ilustracyjne\źródło Muzeum Narodowe w Lublinie)

3 komentarze

  1. No i fajnie 🙂

  2. Eksponaty wypożyczono z różnych instytucji kultury, a to nie świadczy dobrze o tych instytucjach; eksponaty powinny być zwrocone do muzeów kraju pochodzenia .

  3. A można było artefakty z naszych urzędów miejskich powystawiać.Tam są taaakie betony że lublin fuszerką stoi.

Z kraju

Sport